Türkiye’nin biyoyakıt potansiyelinin değerlendirebilmesi için hangi stratejiler geliştirilmeli?

Biyogazder Başkanı Altan Denizsel:

Biyoyakıt sektörü en önemli sektörlerden biridir. İşletmelerden çıkan her türlü katı veya organik atıklar biyogaz, yakma ve gazlaştırma teknolojileri ile enerjiye dönüşebilir. Yerli hammadde sürekli bulunmaktadır. Yerli teknoloji kullanma oranı yüksektir, teknik istihdam açısından en müsait sektördür. Kayıtlı ekonomiyi en çok canlandırarak yüksek vergi, KDV ve sosyal güvenlik primi toplanacak sektörler arasındadır.

Biyogaz tesisi kurulumunda stratejik planlamanın enerji, çevre, tarım, çalışma ve maliye bakanlığı ile birlikte yapılması gerekiyor. Kullanılacak teknolojiler çok iyi seçilmeli ve kurulacak tesislerin çok uzun süre hizmet verecek kapasitede ve kalitede olması gerekmektedir. Bakanlık birimleri birbirlerine destek olmalıdır ve güvenlik faktörü ön plana alınmalıdır.

biyoyakit

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök:

 

Türkiye’de biyo yakıt denince ilk akla gelen biyo dizel ve biyo etanoldür. Biyo dizel ve biyo etanol; üretimi, satışı, dağıtımı mevzuatlarla belirlenmiş bir emtiadır. Biyo dizel satışını teşvik etmek için devlet çeşitli yönetmelikler çıkarmış olmasına rağmen beklenen yatırım hamleleri gelmemiştir. Hatta EPDK yayınladığı bir yönetmelikte, yerli tarım ürünlerinden üretilen biyo dizelin ve biyo etanolün yakıtlara belli oranlarda karıştırılmasını zorunlu kılarak, biyo dizel ve biyo etanol yatırımı yapmak isteyen firmaların önünü açmıştır. Ancak, biyo dizel ve biyo etanol prosesi için gerekli yağ ve alkolün ithal olması ve bu ürünler üzerindeki ÖTV’nin yüksek olması, bu yatırımların beklenen seviyede gerçekleşmemesine sebep olmuştur. Zaten, ithal ürünlerle biyo yakıt üretiminin ülke ekonomisine katkısı tartışılır bir konudur. Bu sebeple sıfır veya negatif değerli biyo kütleden üretilecek biyo yakıtlardan başka seçenekler doğru enerji politikaları ile bağdaşmamaktadır. Buna istinaden biyo yakıt stratejisi bu çerçevede geliştirilmelidir. Sıfır veya negatif değerli biyo yakıtlardan üretilecek biyo yakıt teknolojilerinin endüstriyelleşmesi için yapılacak Ar-Ge çalışmaları ve yatırımları özendirilmeli; bu konuda sanayi, üniversite ve TÜBİTAK işbirliklerine ağırlık verilmelidir.

Firmamız Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. bu konuda büyük bir adım atarak TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi ile “katalitik sıvılaştırma” (CatLiq) teknolojisi ile ıslak biyo atıklardan sentetik biyo petrol üretim prosesinin endüstriyel ölçeğe taşınması için Gönen’de bir demo tesis kurmaktadır. Bu projenin geliştirilecek politikalara örnek olması beklenmektedir.

Enfaş Çevre Teknoloji ve Regülasyon Yöneticisi Serkan Anacak:

 

Türkiye koşullarında biyogaz tesislerinin, özellikle organik atıkların bertaraf edilmesi amacıyla kullanılmasının gerektiğini düşünüyorum. Bu işe öncelikle yüklü organik atık üretimi olan çiftlikler, meyve sebze halleri, gıda fabrikaları atıkları, restoranlar ve hipermarketler öncelikli hedef olmalıdır. Bu tip işletmelerden çıkan organik atıkların biyogaz tesislerinde öncelikli olarak kullanılması hem düzenli depolama sahalarına giden atık miktarını azaltacak hem de ülkemizin biyogaz potansiyelini kullanması sağlanacaktır.

Sektörün gelişmesiyle birlikte biyogaz tesislerinin ihtiyaç duyduğu atık miktarı artacaktır. Bu süreçte, konunun paydaşlarının yapacağı bilgilendirmeler ile ülkemizin konu hakkında duyarlılığı arttırılarak her türlü organik atığın ayrı toplanması ve değerlendirilmesi sağlanabilir. Burada önemli konulardan biri de küçük ölçekli tesisler yerine, merkezi biyogaz tesisleri kurulması ve işletilmesi desteklenmesidir. Atık üreticileri için de bu tür tesisler atıkların bertarafı için adres olarak gösterilebilmelidir.

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

Dünyanın İlk Akıllı Şehri: San Jose

Intel Çalışanları Amerika Hükümeti ile birlikte San Jose’yi Dünya’nın ilk akıllı şehri yapıyor.  İçinde yaşadığımız çağ çoğu zaman akıllı çağ olarak adlandırıyoruz ve biz her şeyin akıllı olduğuna tanıklık ettiğimizden

İNOVASYON 0 Comments

Prieto Battery’den Yeni Malzemelere Dayalı Pil

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Enerji depolama alanında yeni bir buluşa imza atıldı. www.chip.com.tr’nin haberine göre, Geliştirilen

Jeotermal enerji 0 Comments

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları: AB Tecrübesi İsimli Konferans İstanbul’da Gerçekleştirilecek

Yenilenebilir Kaynaklı Enerji Tarife Garantileri, Çıkarımlar ve Gelecek Planları:AB Tecrübesi isimli konferans, 29 Nisan 2016 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi, Vedat Yerlici Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Program: 14:00-14:30 Kayıt 14:30-16:00 AB Tecrübesi Başkan: