Türkiye’den Yenilenebilir Enerjide Rekor

Türkiye’den Yenilenebilir Enerjide Rekor

Yenilenebilir enerjide Türkiye, uluslararası enerji kurumlarının yayımladığı yeni rapora göre kendi rekorunu kırdı.

Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları artarak sürüyor. Yenilenebilir enerji yatırımları fosil yakıtlarla bu açıdan rekabete hazırlanıyor. 2015 yılında dünya genelinde 286 milyar dolarlık yatırım alan yenilenebilir enerjiler, fosil yakıt yatırımlarını ikiye katlamayı başarmış.

En büyük rüzgar yatırımı 1.600 MWlık Nafin Meksika projesi (yaklaşık 2,2 milyar USD), en büyük güneş yatırımı 294 MWlık ABD’deki Silver State South (744 milyon USD) , en büyük CSP yatırımı 350 MWlık Fas Noor projesi (8,1 milyar USD) oldu. Biyokütlede ise 330MW kurulu güce sahip Brezilya Klabin Ortiguera yatırımı idi. Bu projeye 1,5 milyon tonluk bir selüloz üretim tesisi de eklenerek 2,3 milyar USD’ı buldu. Ve Güriş‘in Efeler projesi 717 milyon USD ve 170 MW kapasite ile dünyanın en büyük jeotermal yatırımı oldu.

Bloomberg New Energy Finance, Frankfurt School ve U.N. Environment Program tarafından hazırlanan rapora göre 64 gigawatt rüzgar enerjisi, 54 gigawatt Fotovoltaik ve biyokütle enerjisi ve 6 gigawatt’da diğer enerji türleri olmak üzere toplam 134 gigawattlık yenilenebilir güç inşa edildiği belirtiliyor.

Gelişmekte olan ülkeler de yenilenebilir enerji yatırımında en büyük pastayı oluşturuyorlar. Bu ülkelerden dünyanın en büyük ekonomilerden birisi olan Çin, toplam 103 milyar dolarlık yatırımıyla dünya genelinin yüzde 36’sını tek başına oluşturuyor.

Haberin devamı için tıklayın.

Haberin orjinali için tıklayın.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yatırımcılar Yeşil Binalara Hassasiyet Gösteriyor”

“Torunlarımızın torunlarını düşünmek zorundayız”  Prof. Lawrence C. Bank : “Geleceği düşünmeliyiz, sadece bugünü düşünemeyiz. Yeşil binalar konseptine, yeni düşünce tarzında bakmamız, gelecek kuşaklarımızı, torunlarımızın torunlarını düşünmek zorundayız.” 2. Uluslararası Yeşil

HABERLER

IWPC Kongresi’nde 20’ye Yakın Ülke Katılacak

Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi (IWPC) üç kıtadan yaklaşık 20’ye yakın ülkenin yetkilileri ağırlanacak.  Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde (IWPC) üç kıtadan yaklaşık 20’e yakın ülkenin yetkilileri ağırlanacak. Kongre bugüne kadar rüzgar sektöründe yapılmış

HABERLER

Faraday Tesla Rekabeti Başlıyor

Genelde “alternatif akım”ın mucidi olarak bilinen Nikola Tesla’nın adını taşıyan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugünkü elektrik motorlarının çalışma prensibi olan “elektromanyetik rotasyon” üzerine çalışmış “Faraday” ile mücadeleye hazırlanıyor. Elektrikli araçlarda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply