Türkiye’den Yenilenebilir Enerjide Rekor

Türkiye’den Yenilenebilir Enerjide Rekor

Yenilenebilir enerjide Türkiye, uluslararası enerji kurumlarının yayımladığı yeni rapora göre kendi rekorunu kırdı.

Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları artarak sürüyor. Yenilenebilir enerji yatırımları fosil yakıtlarla bu açıdan rekabete hazırlanıyor. 2015 yılında dünya genelinde 286 milyar dolarlık yatırım alan yenilenebilir enerjiler, fosil yakıt yatırımlarını ikiye katlamayı başarmış.

En büyük rüzgar yatırımı 1.600 MWlık Nafin Meksika projesi (yaklaşık 2,2 milyar USD), en büyük güneş yatırımı 294 MWlık ABD’deki Silver State South (744 milyon USD) , en büyük CSP yatırımı 350 MWlık Fas Noor projesi (8,1 milyar USD) oldu. Biyokütlede ise 330MW kurulu güce sahip Brezilya Klabin Ortiguera yatırımı idi. Bu projeye 1,5 milyon tonluk bir selüloz üretim tesisi de eklenerek 2,3 milyar USD’ı buldu. Ve Güriş‘in Efeler projesi 717 milyon USD ve 170 MW kapasite ile dünyanın en büyük jeotermal yatırımı oldu.

Bloomberg New Energy Finance, Frankfurt School ve U.N. Environment Program tarafından hazırlanan rapora göre 64 gigawatt rüzgar enerjisi, 54 gigawatt Fotovoltaik ve biyokütle enerjisi ve 6 gigawatt’da diğer enerji türleri olmak üzere toplam 134 gigawattlık yenilenebilir güç inşa edildiği belirtiliyor.

Gelişmekte olan ülkeler de yenilenebilir enerji yatırımında en büyük pastayı oluşturuyorlar. Bu ülkelerden dünyanın en büyük ekonomilerden birisi olan Çin, toplam 103 milyar dolarlık yatırımıyla dünya genelinin yüzde 36’sını tek başına oluşturuyor.

Haberin devamı için tıklayın.

Haberin orjinali için tıklayın.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Eski Aracını Hurdaya Çıkarana Teşvik ve Kredi Geliyor

Kamuoyunun merakla beklediği ‘hurda teşviği’nin nasıl olacağını Bakan Ergün açıkladı. Ergün, eski aracın bedelinin ödeneceğini ve uzun vadeli uygun şartlarda kredi imkanıyla yeni otomobil alma imkanı sunulacağını söyledi. Türkiye’nin 2023

Ulaşım

Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Motors olarak tanıdığımız firma, artık sanayi ve ev için bataryalar üreten Tesla Energy olarak da karşımıza çıkıyor! İşte akıl almaz Tesla bataryaları… Elektrikli otomobil üretici kuruluşları yeni sektörlere de

HABERLER 0 Comments

HES ve RES Projelerinde Kamulaştırmaya İzin

Bakanlar Kurulu, EPDK’ya HES ve RES’lerde kamulaştırma yetkisini verdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bakanlar Kurulu bazı hidroelektrik santral (HES) ve rüzgara dayalı santral (RES) projeleri için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply