Türkiye’deki Enerjinin Dörtte Biri Şanlıurfa’dan Sağlanacak

Türkiye’deki Enerjinin Dörtte Biri Şanlıurfa’dan Sağlanacak

Şanlıurfa’da kurulması planlanan güneş enerjisi santralinde, Türkiye’de kullanılan elektriğin dörtte birinin üretilmesi hedefleniyor.

Solar-Panels-Investor-in-the-FamilyYılın büyük bölümünü güneşli geçiren Şanlıurfa’da, tarım arazilerin dışında kalan alanlara güneş panelleri yerleştirilecek.

Bölgedeki potansiyelden yararlanmak amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Harran Üniversitesi ve Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası (ŞUTSO) “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Programı”nı hayata geçirdi.

Bu kapsamda bölgede güneş enerjisi yatırımı düşünen girişimciler için yer tahsisi çalışması başlatıldı.

ŞUTSO Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın, güneşli gün sayısı ve sıcaklık değeri bakımından Türkiye önde gelen illerinden biri olduğunu söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Jant İçi Elektrik Motoruyla Yüzde 20 Yakıt Tasarrufu Sağlanacak

Gediz Üniversitesi’nden Doç.Dr. Selim Solmaz ve Yrd.Doç.Dr. Durmuş Uygun, TÜBİTAK ile KOSGEB desteğiyle jant içi elektrik motoru üretti. Türkiye’de bilim insanları elektrikli ve hibrid otomobiller konusunda çığır açacak gelişmelere imza

HABERLER

Huawei ve CSUN Stratejik Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Teknoloji devi Huawei ile Türkiye’deki en büyük güneş enerjisi PV hücre ve panel üreticisi CSUN, Çin Türkiye’de güneş enerjisini geliştirmek için stratejik ortaklık anlaşması imzaladılar. Tuzla’da açtığı 300 megawatt güneş

HABERLER

Üniversiteliler Kasisten Geçen Araçlardan Elektrik Üretiyor

Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşen ilk “Alternatif Enerji Semineri”nde Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET) projesinde kasisten geçen araçların kuvveti ile sokak lambaları yanacak. Gaziantep Üniversitesi’nde geçen hafta sonu gerçekleşen