Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Erwin Sellering ve beraberindeki heyet Türkiye’deki temaslarına devam ediyor. İlk ziyaretlerine İzmir’de başlayan heyet; deniz taşımacılığı, lojistik ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için yine Arkas Holding ve Rüzgar Enerji Parkı’nı ziyaret etti.

Offshore-WindkraftanlageAlmanya’nın son yıllarda nükleer enerjiden vazgeçtiğine dikkat çeken Sellering, “Tüm Türkiye’de bugün üretilen yenilenebilir enerjinin 10 katı sadece nüfusu 1 milyon 700 bin olan Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde üretiliyor.” dedi.

Türkiye’de şahit olduğu dinamizmden çok etkilendiğini dile getiren başbakan, bir Doğu Almanya eyaleti olan Mecklenburg Vorpommern’in de çok yol kat ettiğini söyledi. Başbakan Sellering, “Umarım birlikte büyük bir hamleyi gerçekleştirebiliriz. Daha önceki temaslarımızda sağlık ekonomisi ve lojistik alanlarında da görüşmelerimiz oldu. Ama bizim için en önemlisi yenilenebilir enerji.” dedi.

Mecklenburg-Vorpommern’de yenilenebilir enerji alanında çalışma yapan çok önemli firmaların olduğunu belirten Sellering, “Bunların çoğunun temsilcileri de bugün burada aramızda. Umarım ileride bu firmalar ile Türkiye arasında ortak çalışmalar gerçekleşir. Özellikle yenilenebilir enerji üretiminde her türlü katkı sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Nordex SE Türkiye Genel Müdürü İbrahim Özarslan da, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedefleri olan Türkiye’de bu alanda gerekli olan her türlü çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Arkas Holding’e de ziyarette bulunan Sellering’i şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas karşıladı. Deniz, kara, demir ve havayolu taşımacılığı ile entegre ederek gerçekleştirdiği lojistik faaliyetlerden acenteciliğe, armatörlükten liman işletmeciliğine, gemilere yakıt ikmalinden otomotive kadar birçok alanda faaliyet gösteren şirketin yönetim kurulu başkanı, ellerindeki 35 gemiden 20’sini Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde inşaa ettirdiklerini söyledi. Arkas, “Şu anda konteyner gemisi inşaa etmiyoruz. Ancak böyle bir düşüncemiz olursa ilk gideceğim yer Mecklenburg Vorpommern’dir.” dedi. Bazı Alman firmaları ile ortaklığı bulunduğunu hatırlatan Arkas, bazı firmaların da temsilciliğini yaptığını söyledi. Arkas, “Almanlarla çalışmaktan her zaman memnunum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Sellering de “1964 yılından bu yana bizimle ticari ilişkisi bulunan Arkas Holding’i ziyaret etmekten çok memnun oldum. Yeni ticari ilişkilerin geliştirmesini umuyorum.” dedi.

Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’de Jeotermal Çağı Tekrar Canlanıyor

Jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir ülke olan Türkiye’de yıllık sondajla arama faaliyetleri 2 bin metrelerden 28 bin metrelere çıkarken, Türkiye’nin kullanılabilir ısı kapasitesi 2012 yılı sonu itibari ile son 7

HABERLER 0 Comments

Kayseri’de “Güneş Enerjisi Uygulamaları Eğitimi”

Kayseri’nin Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Belediyeler Birliği ile Melikgazi Belediyesi arasında başlatılan çalışma ile Güneş Enerjisi Uygulamaları ve Mevzuatı Eğitimi seminerinin gerçekleştirildiğini söyledi. Güneş Enerjisi Uygulamaları Eğitimi Melikgazi

HABERLER

Renault ZOE İçin Sarayın Kapıları Açılıyor

Fransız otomotiv devi Renault, elektrikli otomobili ZOE için Versailles Sarayı’nın kapılarını açıyor. Ülkemizde koca bir yılda sadece 32 adet elektrikli otomobil satılmasına rağmen Avrupa’da tek başına şimdiden 10 bin adetlik