Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Türkiye’de Üretilen Yenilenebilirin 10 Katını Tek Alman Eyaleti Üretiyor

Almanya’nın Mecklenburg-Vorpommern Başbakanı Erwin Sellering ve beraberindeki heyet Türkiye’deki temaslarına devam ediyor. İlk ziyaretlerine İzmir’de başlayan heyet; deniz taşımacılığı, lojistik ve rüzgar enerjisi hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için yine Arkas Holding ve Rüzgar Enerji Parkı’nı ziyaret etti.

Offshore-WindkraftanlageAlmanya’nın son yıllarda nükleer enerjiden vazgeçtiğine dikkat çeken Sellering, “Tüm Türkiye’de bugün üretilen yenilenebilir enerjinin 10 katı sadece nüfusu 1 milyon 700 bin olan Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde üretiliyor.” dedi.

Türkiye’de şahit olduğu dinamizmden çok etkilendiğini dile getiren başbakan, bir Doğu Almanya eyaleti olan Mecklenburg Vorpommern’in de çok yol kat ettiğini söyledi. Başbakan Sellering, “Umarım birlikte büyük bir hamleyi gerçekleştirebiliriz. Daha önceki temaslarımızda sağlık ekonomisi ve lojistik alanlarında da görüşmelerimiz oldu. Ama bizim için en önemlisi yenilenebilir enerji.” dedi.

Mecklenburg-Vorpommern’de yenilenebilir enerji alanında çalışma yapan çok önemli firmaların olduğunu belirten Sellering, “Bunların çoğunun temsilcileri de bugün burada aramızda. Umarım ileride bu firmalar ile Türkiye arasında ortak çalışmalar gerçekleşir. Özellikle yenilenebilir enerji üretiminde her türlü katkı sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

Nordex SE Türkiye Genel Müdürü İbrahim Özarslan da, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedefleri olan Türkiye’de bu alanda gerekli olan her türlü çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Arkas Holding’e de ziyarette bulunan Sellering’i şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas karşıladı. Deniz, kara, demir ve havayolu taşımacılığı ile entegre ederek gerçekleştirdiği lojistik faaliyetlerden acenteciliğe, armatörlükten liman işletmeciliğine, gemilere yakıt ikmalinden otomotive kadar birçok alanda faaliyet gösteren şirketin yönetim kurulu başkanı, ellerindeki 35 gemiden 20’sini Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde inşaa ettirdiklerini söyledi. Arkas, “Şu anda konteyner gemisi inşaa etmiyoruz. Ancak böyle bir düşüncemiz olursa ilk gideceğim yer Mecklenburg Vorpommern’dir.” dedi. Bazı Alman firmaları ile ortaklığı bulunduğunu hatırlatan Arkas, bazı firmaların da temsilciliğini yaptığını söyledi. Arkas, “Almanlarla çalışmaktan her zaman memnunum.” şeklinde konuştu.

Başbakan Sellering de “1964 yılından bu yana bizimle ticari ilişkisi bulunan Arkas Holding’i ziyaret etmekten çok memnun oldum. Yeni ticari ilişkilerin geliştirmesini umuyorum.” dedi.

Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Akıllı Şehirler

İngiltere’de Akıllı Şehirler Toplantısı

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi “Akıllı Şehir Projesi” ile uluslararası alanda yeni başarılar elde etmeye devam ediyor. Akıllı şehirler geleceğin önemli olgularından birisi olacak. Türkiye’de de akıllı şehirler konusunda önemli çalışmalar yapılıyor.

HABERLER

Remzi Gür, Önce Jeotermal, Sonra Güneş Yatırımına Girecek

Kümaş’ı alan, jeotermal ve güneş enerjisine kafayı takan Remzi Gür’ün güneşi doğuyor. Güneş enerjisine şimdiden talip. İşadamı Remzi Gür, Aydın’daki 140 megawatlık jeotermal projesinin 2 yılda hayata geçeceğini söyledi. Gür, “Hükümet,

HABERLER

EVATEG Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de Gerçekleştirildi

EVATEG kapsamında uluslararası LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Çalıştayı Şile’de gerçekleşti. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Kalkınma Bakanlığı desteği ve Özyeğin Üniversitesi-Şile Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Enerji Verimli LED/OLED Aydınlatma Teknolojileri Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Laboratuvarı