Türkiye’de Üretilen 9.9 MW’lık Güneş Gücü Romanya’ya

Türkiye’de Üretilen 9.9 MW’lık Güneş Gücü Romanya’ya

Çinli güneş paneli üreticisi China Sunergy’nin Türkiye ayağı olan CSUN Eurasia’nın Romanya pazarı için 9.9 MW’lık modül siparişi aldığı açıklandı.

ae_gunes_elektrik_csun_romanyaCSUN’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada siparişin Romanya’da faaliyet gösteren İspanyol EPC firması Bester Generacion tarafından iki ayrı santral projesi için verildiği ve gelecek ay sevkiyatın gerçekleştirileceği belirtildi.

Şirket tarafından Haziran ayında yapılan bir açıklamada ismi belirtilmeyen Fransız bir firmadan 6.4 MW’lık ilk büyük çaplı siparişin alındığı açıklanmıştı.

CSUN Eurasia’nın İstanbul, Tuzla’da bulunan fabrikasının resmi açılış töreni Mayıs ayında yapılmıştı. Fabrikanın halihazırda 100 MW’lık hücre , 300 MW’lık da modül üretim kapasitesi bulunuyor.

Fabrikanın açılış töreninde konuşan CSUN Enerji Yatırım CEO’su Egemen Seymen tesisin 50 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçtiğini ve tesisin üretiminin yüzde 90-95 oranında Avrupa pazarına ihraç edilmesinin hedeflendiği,  2013 için yıllık ihracat hedefinin düşük olmak ile birlikte bunun mevcut hız ile 200 milyon dolara ulaşabileceğini  söylemişti.

CSUN Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Cai ise Nisan ayında şirketinin 2012’nin son çeyreğinde aldığı finansal sonuçları açıkladığı konferans görüşmede Türkiye yatırımlarının kendilerini Avrupa’daki ilk ve tek Çinli güneş paneli üreticisi yaptığına vurgu yaparken, fabrikanın aynı zamanda ABD ve Avrupa’da oluşabilecek anti-damping vergilerine karşı tampon görevi göreceğini söylemişti.

New York, Nasdaq Borsası’nda işlem gören şirketin değeri geçen yıl bir dönem 15 milyon doların altına inmiş ise de şirketin faaliyetlerindeki olumlu gelişmeler, 2013 yılının başından beri şirket hisselerinin yüzde 80 oranında değer kazanarak şirketin pazar değerini 37 milyon doların üzerine çıkarmış durumda.

Kaynak: Yeşil Ekonomi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Ulaşım 0 Comments

Japon Otomotivciler Elektrikli Araçlara Odaklanıyor

Japon otomotivciler hidrojen yakıtlı ve elektrikli taşıtlara odaklanıyorlar. Dünyada elektrikli araç üretimi giderek artarken, günümüzün ulaşım sistemleri de sorgulanmaya başlandı. Artık daha çok elektrikli araç modeli otomotiv üreticileri tarafından piyasaya

HABERLER

Yatırımcıların Yeni Gözdesi: Yeşil İşler

Çevreci girişimciler çevresel kalitenin sürdürülmesi, sosyal eşitliğin geliştirilmesi ve yerel ekonomilerin teşvik edilmesi için çalışırlar. Bu sebeple çevreci işlere yatırım yaparlar. Üstelik doğru adımlar atıldığında çevreci işler yatırım yapılacak en

HABERLER

Bitlis’te Jeotermal Enerji Santralleri Kurulacak

Bitlis Valiliği, Zorlu Enerji’ye Nemrut Jeotermal Sahası’nda 2, Aytemiz Enerji’ye Güroymak Jeotermal Sahası’nda 5 adet işletme ruhsatı verdi. Doğu Anadolu bölgesinde jeotermal enerjisinden elektrik üretimi konusundaki çalışmalar sürdürülüyor. Konuyla ilgili