“Türkiye’de Rüzgar” Konulu Yarışmanın Sonuçları Belli Oldu

“Türkiye’de Rüzgar” Konulu Yarışmanın Sonuçları Belli Oldu

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), “Türkiye’de Rüzgar” konulu resim ve fotoğraf yarışmasının sonuçları belli oldu.

Rüzgar enerjisi sektörü Türkiye’de ivme kazandı. Rüzgar enerjisi kurulu gücü 5000 megawatt düzeyine yaklaştı. Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyeli ise, 48.000 MW olarak belirlenmiş durumda.

Daha öce sitemizde yer verdiğimiz gibi Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtmişti. (Haber için tıklayın)

Rüzgar enerjisinin büyüme hızının sürmesi için çocukların ve gençlerin de rüzgar enerjisini tanımaları, bilmeleri ve bu alan ilgi göstermeleri son derece önemli. Bu da ancak, çocuklara ve gençlere rüzgar enerjisinin önemini aktarabilecek program ve etkinliklerle mümkün olabilir.

Bu paralelde, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü etkinlikleri kapsamında hayata geçirdiği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışmasının sonuçları belli oldu.

Bu yıl beşincisi düzenlenen fotoğraf yarışmasına 641 fotoğraf sanatçısı toplam 2061 adet fotoğraf ile katıldı. Değerlendirme sonucunda fotoğraflar arasından ödül alan ve sergilenmeye değer görülen 33 fotoğraf seçildi. Afyon’dan katılan Çağrı Selek birinci olurken, Bursa’dan katılan Selçuk Hot ikinci, Sakarya’dan katılan Ahmet Zeki Okur üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.

Dördüncüsü düzenlenen resim yarışmasına, 68 ilden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri toplam 2676 adet resim ile katıldı. 642 farklı okuldan ulaşan resimler titizlikle değerlendirildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda, birincilik, ikincilik, üçüncülük ve mansiyon ödülleri dahil, toplam 65 resim sergilenmeye değer görüldü.
Bu seneki resim yarışmasında önceki yıllardan farklı olarak 13 özel çocuk da başvuruda bulundu. Özel çocukların resimlerinin tamamı seçici kurulun izinleriyle sergilemeye layık görüldü.

1.grup kategoride birinci Azra Kurnaz, ikinci Çağın Akay Yazıcı, üçüncü Ayça Kurnaz, Mansiyon Zekiye Naz Kırlıoğlu olurken; 2. Grup kategoride birinci Melissa Çağlar, ikinci Buse ÇETİN, üçüncü Berkehan Keser, Mansiyon ödülünü ise Betül Nisa Çelikkan aldı.
3.grup kategoride birinci Ayşe Ecem Azak, ikinci Ahmet Cincioğlu, üçüncü Melek Yalçın Mansiyon ödülü de Sinem Karakaya’nın oldu.

Yarışmanın ödülleri 15 Haziran Dünya Rüzgar gününde EPDK’nın sergi salonunda dağıtıldı. EPDK ikinci başkanı Ümit Kayrak, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Münib Karakılıç, Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Zafer Demircan, TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül ve Enerjisa CEO’su Kıvanç Zaimler tarafından açılışı yapılan sergide, her biri anlamlı mesajlar içeren resim ve fotoğraflar büyük beğeni topladı.

Resimleri hakkında yorumlarda bulunan çocuklardan 3.sınıf öğrencisi Emar Nasan, “Rüzgar gülleri çok sevimli. Rüzgar benim dostumdur. Güneşte, suda, dağda, toprakta… Hepsi benim dostumdur. Çevreme zarar veren enerjileri istemiyorum. Dünyamız temiz kalsın. Diğer çocuklarda bunu görsün” diyerek rüzgar enerjisinin kendinde yarattığı duyguları ifade etti.

Sergi, 21 haziran tarihine kadar Ankara’da Enerji Piyasaları Denetleme Kurumu sergi salonunda halka açık olacak.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli Araçların Yeni Şarj İstasyonları: Elektrikli Otoyollar

Elektrik enerjisiyle çalışan otomobiller giderek daha fazla sektöre girmeye başlarken, halen şarj konusundaki handikap aşılmış değil. Benzinli araçlara göre nispeten tek şarjda daha az mesafe kat eden elektrikli araçlar bu

HABERLER

Bilkent Üniversitesi Öğrencilerin Çevreci Lamba Tasarımı

Schneider Electric tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Çevreci Şehirler (Go Green in the City 2013 ) yarışmasında Bilkent Üniversitesi öğrencileri İhsan Çulcuoğlu ve Sun Ok’un geliştirdiği “yeni nesil çevreci

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

TEİAŞ Gözlemci Üye Oldu

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine “gözlemci üye” yapıldı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), Avrupa elektrik sistemine tam üyelik yerine, tarihte ilk kez bulunan bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply