Türkiye’de Rüzgar Enerjisi Potansiyelinin Ve Rüzgar Enerji Santrali Kurulumu İçin Optimum Yerlerin Belirlenmesi

Özet

Yenilenebilir enerji, özellikle rüzgar enerjisi, son yıllarda çevresel kaygılarla beraber giderek artan şekilde önem kazanmaktadır. Diğer gelişmiş ülkeler gibi Türkiyede uzun dönemyenilenebilir enerji hedefini belirlemiştir: 2023 yılında Türkiye’deki rüzgar santralleri kurulu gücünün toplamda 20 GW’aulaşılması hedeflenmiştir. Bu tezde Türkiye’de rüzgar enerjisi potansiyeli ve rüzgar enerjisi santrali kurulumu için en uygun yerler belirlenmiştir.
Türkiye’de rüzgar enerjisi potansiyelini analiz etmek için her bir 6km x6 km’lik alana ait yıllık ve mevsimlik ortalama rüzgar hızları ve hızın Weibull dağılım parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca hesaplanan parametreler kullanılarak, rüzgarın güç yoğunluğuve bu alana kurulabilecekrüzgarenerji santralinin kapasite faktörü hesaplanmıştır.

Sonuçları haritalar aracılığıyla görselleştirmek için Plate Carrée harita projeksiyonu kullanılmıştır. Hesaplanan rüzgarparametreleri, Türkiye rakım ve kentsel verileri kullanılarak Türkiye’de rüzgar enerji santrali kurulumunauygun yerler ve bağlantı trafo merkezleri bulunmuştur. Daha sonra, belirlenen yerler arasından, yıllık rüzgar enerjisi üretimini en yüksek değere taşıyacak alanlar, beklenen 2017 Türkiye yaz puant senaryosunda Lineer Programlama optimizasyon modeli kullanılarak belirlenmiştir. Optimizasyon problemi çözülürken, DC yük akışı denklemleri, iletim kısıtları ile beraber göz önüne alınmışveüretimin Türk Elektrik Sistemi üzerindeki etkisi analiz edilmiştir.

Hale Çetinay

Master of Science in Electrical and Electronics Engineering
Department, Middle East Technical University

Yazının devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Enerji Kütüphanesi

Karbon – Fırsat mı, Tehdit mi?

Yazar: Rıza Kadılar Destek Yayınları, 2010 ISBN: 975-8337-40-8 “250 milyar dolar dış ticaret hacmi olan Türkiye’nin küresel gelişmelere ilgisiz kalması, herhangi bir küresel düzenleme ve piyasa dinamiğinden kendini izole etmesi düşünülemez.

AKADEMİK 0 Comments

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir. Mikropların daha hızlı üremesi

Enerji Kütüphanesi

Güneş Enerjisi Dönüşümü İçin Nanoyapıdaki Materyaller

Yazar: Tetsuo Soga Nobel Yayınları, 2013 ISBN : 9786051333076 “Fotovoltaik güneş hücreleri karbondioksit yaymaksızın güneş enerjisini direkt elektrik enerjisine dönüştürdüğü için temiz elektrik enerjisi sağlar. Güneş enerjisi sınırlı değildir ve tüm insanlık

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply