Türkiye’de Elektrik Üretiminde Yenilenebilir Enerjinin Payı Arttı

Türkiye’de Elektrik Üretiminde Yenilenebilir Enerjinin Payı Arttı

Türkiye’de bu yılın 7 ayında üretilen elektrikte jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisinin payı arttı.

energyUluslararası Enerji Ajansı’nın aylık elektrik istatistiği raporuna göre, 2014’ün 7 ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, elektrik üretiminde jeotermal, güneş ve rüzgarın payı yüzde 14,4 yükselerek 5 bin 456 gigawatt saat oldu.

Raporda, elektrik üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artışla 140 bin gigawatt saate, tüketiminin ise yüzde 3,3 artışla 141 bin 415 gigawatt saate ulaştığı belirtildi.

Fosil yakıtların elektrik üretimindeki payında da yüzde 17,7 artış gözlemlenirken, geçen yıla göre en büyük düşüş yüzde 31,9 ile hidro elektrik üretiminde oldu. Fosil yakıtlarda 2014’te üretilen elektrik 107 bin 803 gigawatt saate yükselirken, hidro elektrik santrallerinden üretilen elektrik miktarı 25 bin 166 gigawatt saate düştü.

Ayrıca raporda, geçen yıla göre yüzde 293 artan elektrik ihracatının bin 388 gigawatt saat, ithalatının ise yüzde 11,9 artarak 4 bin 378 gigawatt saat olduğu ifade edildi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

LED Modülleri Testleri CSA Group’un Laboratuvarında Yapılabilecek

CSA Group, Türkiye’deki Ürün Güvenliği Laboratuvarı için aldığı akreditasyon belgesi ile sunduğu yerel hizmetlerin kapsamına LED modülleri ile aydınlatma armatürleri ve aydınlatma kontrol sistemlerini de ekledi. Standart geliştirme ile test

HABERLER

İthal Edilen Enerji Trafikte Harcanıyor

Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal edilen enerjinin en çok ulaşım sektöründe harcandığını söyledi. Enerji Verimliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Türkiye’nin ithal

Prieto Battery’den Yeni Malzemelere Dayalı Pil

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Enerji depolama alanında yeni bir buluşa imza atıldı. www.chip.com.tr’nin haberine göre, Geliştirilen