Türkiye’de Çevreci Traktör Dönemi Başlıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakarya’nın Erenler İlçesinde 80 milyon liralık yatırımla yapılacak olan traktör fabrikasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 2014 yılında tamamlanacak fabrikada çevreci traktörler imal edileceğini söyledi.

ae_ulasim_cevreci_traktorSakarya’nın metropol ilçelerinden Erenler’de Koç Grubu tarafından yaptırılacak olan bin 400 kişinin çalışacağı traktör fabrikasının temeli bugün atıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı fabrikanın temel atma töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türk Traktör Fabrikası’nın 1955 yılında Ankara’da kurulduğunu ve 1956’da da Türkiye’nin ilk traktörünün üretildiğini hatırlattı. Mustafa Koç, 60 yıla yakın süredir ülkemizin tarım sektörünün hizmetinde olduklarını, modern tarımın gelişmesi için üretim yaptıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Türk Traktör Fabrikası birçok yönüyle bizler için gurur kaynağı olmuştur. Bugün 4 ana model sadece Türkiye’de üretilmekte ve yüzde 30’u Amerika dahil dünyanın 90 ülkesine ihracat gerçekleştirmektedir. Ankara fabrikasında motordan şanzımana yüzde 90’lara varan yerlilik oranımız ile gerçek Türk traktörünü üretiyoruz. Hem ülkemize modern, verimli, az yakıt tüketen ve daha çevreci ürünler kazandırmak hem de ihracat pazarlarımızdaki regülasyon değişikliklerine uyarak rekabetçiliğimizi devam ettirmek için traktörlerimizde kullandığımız yerli motoru yeni ihtiyaçlar paralelinde yeniden tasarlama projesine başlamış bulunuyoruz. Bu proje 2014’de devreye girdiğinde ürünlerimiz dünya çapında en güncel teknolojiyle donanmış olacak. Uzun yıllar başarıyla yürüttüğümüz çalışmaların aynı verimlilikle daha da güçlenerek devam edeceğinden en ufak bir kuşkum yok. Bugün temelini attığımız yeni tesisimizin ülkemizin tarım sektörünün gelişmesinde ve uzun vadede iddialı hedeflerine ulaşmasında önemli rol üstlendiğine inancım tamdır.”

TÜRKİYE’DEKİ ÇALIŞMALARDAN GURUR DUYUYORUZ

Türkiye’nin tarım sektöründe dünyanın 7’nci büyük ekonomisi olduğuna ve her geçen yıl daha da büyüme gösterdiğine dikkat çeken Fiat Industrial COO’su Richard Tobin de, “Son 2 yılda önemli hacimlere ulaşan traktör ve biçerdöver pazarına, Türk hükümetinin destek vermeye devam etmesi en büyük dileğimiz. Bu büyüme ülke ekonomisi ve Türk çiftçilerinin gelişmesi adına büyük önem taşıyor dedi. Koç Holding ile ortaklıklarına değinen Richard Tobin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üretim olanaklarımızı daha da geliştirmek ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamak adına, Erenler bölgesinde ikinci bir üretim fabrikasına yatırım yapma kararı aldık. Türkiye’de yürüttüğümüz çalışmalardan gurur duyuyor ve Sakarya halkının katkılarıyla da başarılarımızın katlanarak artacağına inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından, Türk Traktör Fabrikası’nın temeli Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zaki Toçoğlu, Fiat Industrial COO’su Richard Tobin, Türk Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Durak, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul ile birlikte atıldı.

Toplam 80 milyon lira yatırımla kurulacak olan fabrika 2014 yılında tamamlandığında toplam 1400 kişi çalışacak.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

%90 Tasarruf Sağlayan Son Verimli Ofis Munich’de

Almanya’nın Münih kentinde yer alan Schwabing ilçesinde inşa edilen “NuOffice”, ofislerde enerji verimliliğinin en son örneklerinden. Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEEDS) platin sertifikasına layık görülen binanın

HABERLER

“Akıllı Ev Tasarım Yarışması” Yapılıyor

Yapı sektöründe faaliyet gösteren Elit Royal Residence, ilköğretim öğrencileri arasında “akıllı ev tasarım yarışması” başlatıyor. Elit Royal Residence, “geleceğin mucitlerini” arıyor. İlköğretim 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri arasında düzenlenecek “akıllı

HABERLER

Kurak Tarlalar Güneş Enerjisi ile Yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor. CPV