Yıldız, “Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı”nı Açıkladı

Yıldız, “Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı”nı Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber büyümesine devam edeceğini belirtti. Bakanlık planlarına göre, 2023 yılına kadar toplam 20.000 MW rüzgar, 1.000 MW jeotermal, 5.000 MW güneş, 1.000 MW biyokütle ve 34.000 MW hidroelektrik kurulu gücü öngörülüyor.

yenilenebilir enerjiTürkiye’nin her yıl artan elektrik tüketimini karşılamak üzere oluşturduğu politika ve stratejilerde yenilenebilir enerji kaynaklarının da önemli bir payı bulunuyor. Türkiye’de bu konuda son dönemde yaşanan gelişmeler, kararlı bir politikanın uygulanabileceğine dair sinyaller veriyor.

Enerji Enstitüsü’nün haberine göre, Türkiye’nin enerji yapılanmasında çizdiği politika ve stratejilerin en önemli parçalarından birinin yenilenebilir enerji olduğunu ifade eden Yıldız, dünyadaki enerji yatırımlarının yüzde 70’nin fosil yatırımlara yönelik olduğunu anlattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bakanlık toplantı salonunda Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin su, rüzgar, güneş, jeotermal ve biyokütle gibi yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla beraber büyümesine devam edeceğini belirtti.

Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre, 2040 yılına kadar, küresel birincil enerji talebinin yüzde 37’ler civarında artacağını, elektrik talebinin ise yüzde 80’ler civarına geleceğini söyledi. Bunun önemli bir kısmının Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) ve Güneş Enerjisi Santrallerinden (GES) karşılanacağına işaret eden Yıldız, “O yüzden bugünkü eylem planının Türkiye’ye dönük adaptasyonunda da çok önemli bir gerçekle beraber olacağız” dedi.

600 MW ‘lık güneş enerjisi projesine yaklaşık 15 kat talep

Yıldız, 600 megavatlık güneş enerjisi projesine yaklaşık 15 kat talep geldiğini hatırlatarak, “330 megavatlık bir kısmı ihale edildi. Tabii dikkat çekici bazı noktalar vardı. Erzurum gibi megavat başına 68 bin liraya düşen rakamlar olduğu gibi Konya’da da yaklaşık 2 buçuk milyon lirayı bulan rakamlar oldu” diye konuştu.

Haberin devamı için tıklayın.

Planın tamamını okumak için: http://www.eie.gov.tr/duyurular_haberler/document/Turkiye_Ulusal_Yenilenebilir_Enerji_Eylem_Plani.PDF

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Facebook’dan Rüzgar Enerjisine Yatırım

Facebook’un 2015’te aktif edilecek yeni veri merkezi rüzgar enerisi ile çalışacak. Doğa dostu bu yatırım, çevre ve sağlık için altın değerinde.  Facebook, ABD’nin Iowa eyaletinde kurulacak yeni veri merkezi ile

HABERLER

Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında, 2 Mayıs Sendromu Yaşanıyor

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, lisans aşamasındaki rüzgar enerjisi santrallerinin 2 Mayıs 2014 tarihine kadar inşaat izinlerinin alınamaması durumunda, lisansların iptal edilmesi  kararının,  rüzgar sektöründe ciddi bir kriz oluşturduğuna işaret

İNOVASYON

Akıllı Bank mı Dediniz?

Strawberry Energy ‘nin geliştirdiği akıllı oturma yerleri, bankların daha işlevli hale gelmesini sağlıyor. Gündelik hayatımızı kolaylaştıracak yeniliklerden birisi de akıllı banklar. www.sabah.com.tr’nin haberine göre, Doğal yaşamı korumak ve elektrik tüketimini