“Türkiye Pazarında Agresif Hareket Ediyoruz”

“Türkiye Pazarında Agresif Hareket Ediyoruz”

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit: “Türkiye pazarında agresif hareket ediyoruz, Türkiye First Solar’ın öncelikli pazarları arasında.”

Evrenevcit (1)First Solar, Türkiye’deki yatırımlarını ve yeni projelerini paylaşmak üzere bugün Conrad Oteli’’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan  First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit, konuşmasında, “Türkiye pazarında agresif hareket ediyoruz, Türkiye First Solar’ın öncelikli pazarları arasında” dedi.  First Solar’ın rakiplerinden farklı olarak iklim koşullarına daha uygun paneller ürettiğine dikkat çeken Evcit, “ABD’deki üretim tesisinde Ar-Ge ve üretim aynı anda yürütülüyor bu da maliyetleri azaltıyor. Panellerimiz 25 derece üzeri ısıda yüzde 6-8 daha fazla üretim yapıyor” diye konuştu.

Pazara yeni girdiklerini, Türkiye ofisinin 1 yıl önce açılmasına karşın, üç önemli projeyi aldıklarını aktaran Evcit, projelerin devamı geleceğini devamı gelecek, Türkiye’de büyüyeceklerini ifade ederek, “Geliştirdiğimiz ince film teknolojisinin enerji santrallerini güçlendirecek olması, sahip olduğumuz modüllerin enerji üretim miktarını bir dizi çevre koşulunda maksimize etme gücüne olan güvenimizin altını çizmektedir. Yüksek seviyelerde ışınımlanma seviyelerine sahip olan ve sıcaklıkların yüksek olduğu Türkiye’nin güneyinde modüllerimizin başarılı olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir fotovoltaik pazar potansiyeli 

Toplantıda konuşan First Solar’ın Avrupa Başkan Yardımcısı Chirstopher Burghardt ise, Türk pazarına, Avrupa’nın gerçek anlamda ilk sürdürülebilir fotovoltaik pazarına dönüşebilme potansiyeli nedeniyle girdiklerini ifade ederek, “Bu bağlantı haklarını kazanma konusundaki başarımız, konumumuzun doğruluğunu kanıtlar nitelikte olup, hem ülkeye hem de yenilenebilir enerjiye ilişkin yasal çerçevenin gücüne olan güvenimizi pekiştirmektedir. Türkiye’deki başarımızı geliştirmeyi ve ülkenin enerji güvenliği azmine katkıda bulunmayı büyük bir heyecan ile bekliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye’nin güneyinde şebeke ölçeğinde planlanan üç adet fotovoltaik (PV), güneş enerjisi santrali projesi için ara bağlantı haklarını First Solar kazandı. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) programının bir parçası olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından yönetilen haklar, çekişmeli bir ihalenin sonunda elde edildi.

First Solar, 10 gigawatt  küresel fotovoltaik üretim kapasitesi hedefine ulaştığını kısa süre önce duyurarak bu alanda 10 gigawatt dönüm noktasına ulaşan ilk oldu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

3. İstanbul Karbon Zirvesi Başlıyor

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 3. Karbon Zirvesi’ni düzenliyor. Dünya ısınıyor, gelecek her geçen gün ellerimizden kayıyor. Uzmanlar küresel sıcaklık artış miktarının 2C°’nin altında tutulması için zamanın daraldığına dikkat çekiyor

HABERLER

Yeni Nesil Hastaneler Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

Sağlık Bakanlığı, “enerji dostu hastane” projesini uygulamak üzere harekete geçti. Buna göre bakanlık hastanelerinde ısıtma, soğutma ve elektrik için daha az enerji sarf edilmesi planlanıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeni şehir

Şirket Haberleri 0 Comments

220PLUS Serbest Tüketiciye Farklı Seçenekler Sunuyor

220PLUS ile indirimli elektrik dönemi başladı. DOEN I Doğuş Enerji güvencesi ile 220PLUS’a geçmeniz halinde yılda en az bir fatura tasarruf edebilirsiniz. Aylık ortalama elektrik faturanız 125TL ve üzerinde ise