Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Kamusal alan, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik alanı olarak değerlendirilebilir.

Kentler 19. yüzyıldan itibaren günümüzün modern yapısına kavuşmaya başladı. Modern yaşam da kentlerde şekillendi ve oluştu. Kamusal alanın yine 19. yüzyılın ortalarından itibaren daha da belirgin bir ivme kazandığı görülüyor.

Günümüzde kamusal alanın çok şekillenmesi ve yeni boyutlar kazanması mümkün oldu. Dijital teknolojinin gündelik hayata girmesiyle birlikte, kamusal alan genişledi. Kentlerin büyümesi ve metropollere dönüşmesiyle birlikte kamusal alanın sürdürülebilir nitelik kazanması olgusu ortaya çıktı.

Bu doğrultuda akıllı kent olgusunun genişleyen ve sınırları belirsizleşmeye başlayan kamusal hayatla ilişkili kılınması önem taşıyor. Çünkü, kent yaşamında ürün ve hizmetlerin en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde tüketicilere sunulması yaşamsal bir önem taşır.

Bu nedenle, hizmet ve ürün sağlayıcı sistemlerin birbiriyle iletişim ve etkileşim halinde olacak şekilde entegrasyonunun sağlanması gerekir. Bu entegrasyon devasa bir ekosistem içerisinde değerlendirilebilir. Günümüz kamusal alanının sürdürülebilir şekilde sağlanması bu sistemleri gerekli kılıyor.

Bu çerçevede, 20-21 Nisan 2016 tarihlerinde İtalya Ticaret Ajansı (ITA) ve İtalya İktisadi Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ve NOVUSENS Akıllı Şehirler Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Enerji ve ulaşım gibi alanlarda sürdürülebilir, teknoloji destekli ve yenilikçi akıllı şehir uygulamaları konusunda çalışan İtalyan girişimci şirketleri ile bu firmalarla işbirliği yapabilecek Türk şirket ve kurumları Forum’da bir araya geldi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım: “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız.” Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü tarafından düzenlenen “Rüzgar Günleri’16″ isimli konferans etkinliği YTÜ Yıldız

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Avustralya’ya Hibrit Tesisi

Avustralya’nın ilk hibrit güneş-rüzgar tesisi Canberra yakınlarında kuruluyor. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Avustralya Milletler Topluluğu, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanıyor.

HABERLER

Bina Yalıtımı İçin Ucuz Kredi Desteği Yolda

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerjideki tasarruf teşviklerini AKŞAM’a anlattı. Yıldız, “Tasarruf için yatırım yapan şirkete nerede olduğuna bakılmaksızın 5. Bölge’deymiş gibi teşvik vereceğiz. Ayrıca apartmanının ısı yalıtımını yapan vatandaşa da

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply