Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Kamusal alan, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik alanı olarak değerlendirilebilir.

Kentler 19. yüzyıldan itibaren günümüzün modern yapısına kavuşmaya başladı. Modern yaşam da kentlerde şekillendi ve oluştu. Kamusal alanın yine 19. yüzyılın ortalarından itibaren daha da belirgin bir ivme kazandığı görülüyor.

Günümüzde kamusal alanın çok şekillenmesi ve yeni boyutlar kazanması mümkün oldu. Dijital teknolojinin gündelik hayata girmesiyle birlikte, kamusal alan genişledi. Kentlerin büyümesi ve metropollere dönüşmesiyle birlikte kamusal alanın sürdürülebilir nitelik kazanması olgusu ortaya çıktı.

Bu doğrultuda akıllı kent olgusunun genişleyen ve sınırları belirsizleşmeye başlayan kamusal hayatla ilişkili kılınması önem taşıyor. Çünkü, kent yaşamında ürün ve hizmetlerin en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde tüketicilere sunulması yaşamsal bir önem taşır.

Bu nedenle, hizmet ve ürün sağlayıcı sistemlerin birbiriyle iletişim ve etkileşim halinde olacak şekilde entegrasyonunun sağlanması gerekir. Bu entegrasyon devasa bir ekosistem içerisinde değerlendirilebilir. Günümüz kamusal alanının sürdürülebilir şekilde sağlanması bu sistemleri gerekli kılıyor.

Bu çerçevede, 20-21 Nisan 2016 tarihlerinde İtalya Ticaret Ajansı (ITA) ve İtalya İktisadi Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ve NOVUSENS Akıllı Şehirler Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Enerji ve ulaşım gibi alanlarda sürdürülebilir, teknoloji destekli ve yenilikçi akıllı şehir uygulamaları konusunda çalışan İtalyan girişimci şirketleri ile bu firmalarla işbirliği yapabilecek Türk şirket ve kurumları Forum’da bir araya geldi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Gunısı Projeleri ile 2 Belgrad Ormanı Kurtarıldı

Hem ağaç kesiminin önüne geçmek hem de köylerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için uygulanan güneş enerjisi projesinden vatandaşlar oldukça memnun. Projeyle iki Belgrad Ormanı büyüklüğündeki 9 bin 650 hektarlık alan da

HABERLER

Bodrum’da Enerjisini Güneşten Karşılayacak Eko Sanayi Sitesi

Bodrum’un yazın oldukça yoğun güneş alması dolayısıyla, sanayi sitesinin elektrik ihtiyacının güneşten karşılanacağı  Küçük Sanayi Sitesi’nin (KSS) geleneksel yöntemlerin yenilikçi teknolojilere dönüştüğü bir “Eko Sanayi Sitesi” olması hedefleniyor.  Bodrum’da kurulması

HABERLER

Harran Üniversitesi’nde Yenilenebilir Enerji Yatırımı

Kalkınma Bakanlığı’nın finansmanıyla Harran Üniversitesi’nde 16 milyon TL’lik yatırımla GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Uygulama ve Araştırma Merkezi (GAP-YENEV) inşa ediliyor. Türkiye’de kamu, özel sektör ve üniversiteler tarafından çeşitli yenilenebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply