Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Kamusal alan, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik alanı olarak değerlendirilebilir.

Kentler 19. yüzyıldan itibaren günümüzün modern yapısına kavuşmaya başladı. Modern yaşam da kentlerde şekillendi ve oluştu. Kamusal alanın yine 19. yüzyılın ortalarından itibaren daha da belirgin bir ivme kazandığı görülüyor.

Günümüzde kamusal alanın çok şekillenmesi ve yeni boyutlar kazanması mümkün oldu. Dijital teknolojinin gündelik hayata girmesiyle birlikte, kamusal alan genişledi. Kentlerin büyümesi ve metropollere dönüşmesiyle birlikte kamusal alanın sürdürülebilir nitelik kazanması olgusu ortaya çıktı.

Bu doğrultuda akıllı kent olgusunun genişleyen ve sınırları belirsizleşmeye başlayan kamusal hayatla ilişkili kılınması önem taşıyor. Çünkü, kent yaşamında ürün ve hizmetlerin en kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde tüketicilere sunulması yaşamsal bir önem taşır.

Bu nedenle, hizmet ve ürün sağlayıcı sistemlerin birbiriyle iletişim ve etkileşim halinde olacak şekilde entegrasyonunun sağlanması gerekir. Bu entegrasyon devasa bir ekosistem içerisinde değerlendirilebilir. Günümüz kamusal alanının sürdürülebilir şekilde sağlanması bu sistemleri gerekli kılıyor.

Bu çerçevede, 20-21 Nisan 2016 tarihlerinde İtalya Ticaret Ajansı (ITA) ve İtalya İktisadi Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ve NOVUSENS Akıllı Şehirler Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Enerji ve ulaşım gibi alanlarda sürdürülebilir, teknoloji destekli ve yenilikçi akıllı şehir uygulamaları konusunda çalışan İtalyan girişimci şirketleri ile bu firmalarla işbirliği yapabilecek Türk şirket ve kurumları Forum’da bir araya geldi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Audi’nin Yeni Süspansiyonu eROT Elekrik Kazanımı Sağlıyor

Enerji verimliliğinin giderek önem kazanmaya başladığı son dönemde otomobil firmaları da bu yönde pek çok çalışmalar yapıyor. Audi’nin yeni süspansiyonu eROT elekrik kazanımı sağlıyor. Elektrikli araçların gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birlikte,

ALTERNATİF TASARIMLAR

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı. Bitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.

İNOVASYON

3 Teker Üzerinde Mini Seralı, Solar Kahve Dükkanı

3. versiyonunu çıkartmaya hazırlanan inovatif mobil kahveci Wheelys, artık solar kahve arabaları ile karşımızda olacak. İlk versiyonunda eklenebilir küçük serasında kendi kahve çekirdeğinizi hasat etmeye imkan veren Wheelys, 2. versiyonuna

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply