“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Yılmaz, güneş enerjisinde çok hızlı yol katettiğini belirtti.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin yüksekliğine karşın, güneş enerjisi kullanımının yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin bu potansiyeli değerlendirmesinin önemine dikkat çekiyor.

www.haber7.com’un haberine göre, İstanbul’da 27-29 Nisan arasında yapılması planlanan “22. Uluslararası Enerji ve Çevre ve Konferansı” ile ilgili Antalya’daki tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda güneş enerjisiyle ülkedeki potansiyeli hakkında bilgi veren GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, Türkiye’nin birçok yerinin “güneşlenen” bölgeler olduğunu ve Antalya’nın bu konuda başı çektiğini söyledi. Yılmaz, özellikle Elmalı ilçesinde soğuk hava depoları ile fabrikalarda güneş enerjisinin yoğun kullanıldığını anlattı.

Yılmaz, Türkiye’de 2015 sonu itibarıyla güneş enerjisinden yılda 250 megavat elektrik üretimi yapıldığına işaret ederek, çok fazla güneş ışığı olmayan Almanya’da ise yılda 40 bin megavat üretim gerçekleştirildiğini vurguladı. Yılmaz, Danimarka ve Finlandiya gibi soğuk ülkelerin bile Türkiye’den önde olduğuna dikkati çekti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği”nde yaptığı son değişikliğin ardından güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, “Bu yılın sonuna kadar güneş enerjisinden elektrik üretiminin 1 gigavatı bulmasını bekliyoruz. Bu üretim oranı birkaç yıl içinde 2-3 kat artacak. Çünkü şu anda bile 7 gigavatlık teklif mektubu verilmiş durumda. Türkiye olarak güneş enerjisinde çok hızlı yol katediyoruz.” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

“Varımızın Yoğumuzun Vanaya Bağlı Olmaması Gerekir”

GÜNDER Başkan Yardımcısı Osman Özberk: “Bir ülke için amaç, doğru ve sürdürülebilir enerjidir. Tüm yerli kaynakları kullanarak, bağımsız enerjiyi kullanmalıyız. Varımızın yoğumuzun vanaya bağlı olmaması gerekir.”  7. Uluslararası Solarex İstanbul Güneş Enerjisi

HABERLER

Skoda Yeşil Bir Gelecek İçin Üç Aşamalı Hedefine Çalışacak

Yeni ve teknolojik ürünlerle atılımlarını sürdüren Skoda, çevreye duyarlı girişimleriyle de dikkat çekiyor. “Yeşil Gelecek” (GreenFuture) stratejisiyle üç koldan harekete geçen şirket, bir yandan Skodamodellerinin karbondioksit emisyonlarını düşürmeyi sürdürürken diğer yandan

HABERLER

AKG Gazbeton’a Ödül Getiren Projesi, Enerji Verimliliğinde Yüzde 50 Tasarruf Sağladı

AKG Gazbeton, enerji verimliliğini artırmaya yönelik hazırladığı projesi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ödüle layık görülürken; hayata geçirdiği projesi ile enerjide 162.000 kcal/h’lık bir tasarruf sağladı. İnşaat sektöründe faaliyet

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply