“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Yılmaz, güneş enerjisinde çok hızlı yol katettiğini belirtti.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin yüksekliğine karşın, güneş enerjisi kullanımının yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin bu potansiyeli değerlendirmesinin önemine dikkat çekiyor.

www.haber7.com’un haberine göre, İstanbul’da 27-29 Nisan arasında yapılması planlanan “22. Uluslararası Enerji ve Çevre ve Konferansı” ile ilgili Antalya’daki tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda güneş enerjisiyle ülkedeki potansiyeli hakkında bilgi veren GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, Türkiye’nin birçok yerinin “güneşlenen” bölgeler olduğunu ve Antalya’nın bu konuda başı çektiğini söyledi. Yılmaz, özellikle Elmalı ilçesinde soğuk hava depoları ile fabrikalarda güneş enerjisinin yoğun kullanıldığını anlattı.

Yılmaz, Türkiye’de 2015 sonu itibarıyla güneş enerjisinden yılda 250 megavat elektrik üretimi yapıldığına işaret ederek, çok fazla güneş ışığı olmayan Almanya’da ise yılda 40 bin megavat üretim gerçekleştirildiğini vurguladı. Yılmaz, Danimarka ve Finlandiya gibi soğuk ülkelerin bile Türkiye’den önde olduğuna dikkati çekti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği”nde yaptığı son değişikliğin ardından güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, “Bu yılın sonuna kadar güneş enerjisinden elektrik üretiminin 1 gigavatı bulmasını bekliyoruz. Bu üretim oranı birkaç yıl içinde 2-3 kat artacak. Çünkü şu anda bile 7 gigavatlık teklif mektubu verilmiş durumda. Türkiye olarak güneş enerjisinde çok hızlı yol katediyoruz.” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

İtalya ve İran’dan Yenilenebilir Enerjide İşbirliği

İtalya ve İran, İran’da kurulacak 500 MW’lık yenilenebilir enerji yatırımı için işbirliği yapacak. Yenilenebilir enerji alanında ulusal ve uluslararası düzeyde işbirlikleri gerçekleştiriliyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, IRNA haber ajansının haber doğrultusunda,

HABERLER

Tesla Bir Taşla İki Kuş Vuracak

Jeotermal enerji, dünyanın en büyük elektrikli araç firması olan Tesla‘nın Gigafactory projesi için 2 önemli girdi sağlayacak: yenilenebilir enerji ve araçlarda kullanılacak aküler için lityum . ABD’nin Salton Sea bölgesindeki

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Kayısı Bahçeleri Sulaması

Malatya’da kayısı bahçeleri güneş enerjisi santrali ile sulanacak.  Büyükşehir Belediyesi ve Malatya İl Özel İdaresince Battalgazi ilçesine bağlı Hacıyusuflar Mahallesinde uygulamaya konan 290 kW’lık Şebekeye Bağlı Fotovoltaik Güneş Enerjisi Santrali

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply