“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

“Türkiye Güneş Enerjisinde Çok Hızlı Yol Kat Ediyor”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Üyesi Volkan Yılmaz, güneş enerjisinde çok hızlı yol katettiğini belirtti.

Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin yüksekliğine karşın, güneş enerjisi kullanımının yeterli düzeyde olmadığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’nin bu potansiyeli değerlendirmesinin önemine dikkat çekiyor.

www.haber7.com’un haberine göre, İstanbul’da 27-29 Nisan arasında yapılması planlanan “22. Uluslararası Enerji ve Çevre ve Konferansı” ile ilgili Antalya’daki tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıda güneş enerjisiyle ülkedeki potansiyeli hakkında bilgi veren GÜNDER Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, Türkiye’nin birçok yerinin “güneşlenen” bölgeler olduğunu ve Antalya’nın bu konuda başı çektiğini söyledi. Yılmaz, özellikle Elmalı ilçesinde soğuk hava depoları ile fabrikalarda güneş enerjisinin yoğun kullanıldığını anlattı.

Yılmaz, Türkiye’de 2015 sonu itibarıyla güneş enerjisinden yılda 250 megavat elektrik üretimi yapıldığına işaret ederek, çok fazla güneş ışığı olmayan Almanya’da ise yılda 40 bin megavat üretim gerçekleştirildiğini vurguladı. Yılmaz, Danimarka ve Finlandiya gibi soğuk ülkelerin bile Türkiye’den önde olduğuna dikkati çekti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) “Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği”nde yaptığı son değişikliğin ardından güneş enerjisi santrallerinin yaygınlaşmasını beklediklerini ifade eden Yılmaz, “Bu yılın sonuna kadar güneş enerjisinden elektrik üretiminin 1 gigavatı bulmasını bekliyoruz. Bu üretim oranı birkaç yıl içinde 2-3 kat artacak. Çünkü şu anda bile 7 gigavatlık teklif mektubu verilmiş durumda. Türkiye olarak güneş enerjisinde çok hızlı yol katediyoruz.” dedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Küresel Enerji Talebi Yüzde 25 Artış Gösterecek

ExxonMobil tarafından her yıl yayınlanan Energy Outlook raporuna göre, küresel enerji talebinin 2014-2040 yılları arasında yüzde 25 oranında artış göstermesi bekleniyor. BP Enerji Görünümü 2035 raporuna göre, küresel enerji piyasaların­daki

HABERLER

Çeşme’de RES’e Karşı CHP – AKP İşbirliği

İZMİR’in Çeşme İlçesi’nde kurulmak istenen Karadağ Rüzgar Enerji Santrali’ne karşı Belediye Meclisi’nde CHP VE AK Partili üyeler işbirliği yaptı. Belediye Meclisi, santrale karşı dava açmak üzere CHP’li Başkan Faik Tütüncüoğlu’na

HABERLER

AB’den 500 Milyon Tonluk Ücretsiz Karbon Salım İzni

Avrupa Birliği üyesi 19 ülke, şu ana kadar 500 milyon tonluk ücretsiz karbon salım izni verdi. Avrupa Birliği’nde sera gazlarının salımını engelleme ve kontrol altına alma amaçlı tedbirler devam ederken,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply