Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründen Afrika Çıkarması

Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründen Afrika Çıkarması

Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği GÜNDER, Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü Afrika pazarına taşımaya hazırlanıyor.

GÜNDER’in başlattığı “Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR”, güneş enerjisine yönelik ekipman üretimi gerçekleştiren ve müşavirlik hizmeti sunan GÜNDER üyelerinin Ekonomi Bakanlığınca sağlanan Ur-Ge (Ulusal Rekabetçiliği Geliştirme) destekleri kapsamındaki küme desteklerinden istifade edebilmesini ve bu çerçevede GÜNDER tarafından sektörün daha da gelişmesine yönelik olarak strateji ve yol haritası çalışmasının hazırlanmasını hedefliyor.

Ur-Ge kapsamındaki kümelenme destekleri, esasen aynı sektörde faaliyet gösteren birbirinin tamamlayıcısı veya benzer ürün ve hizmet üreten firmaların birbirleriyle sinerjisini hayata geçirmek üzere bir küme tüzel kişiliği üzerinden gelişimlerini fonluyor.

Bununla birlikte küme oluşumuna katılan firmalardan ihracat yapmayanların ihracat yapabilecek yetkinliğe kavuşturulması, ihracat yapanların da ihracat kapasitelerinin geliştirilmesiyle birlikte firmaların rekabetçi ortamda üretim teknikleri ve sistemlerini geliştirmesi, katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, GÜNDER’in başlattığı “Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR” kapsamındaki 10 Türk firması Power-Gen & DistribuTECH Afrika fuarında yer alacak.

19-21 Temmuz tarihleri arasında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde gerçekleşecek Power-Gen & DistribuTECH Afrika, her yıl büyüyen katılımcı sayısıyla sektördeki ulusal ve uluslararası misafirlere ev sahipliği yapacak. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir yapıya sahip Güney Afrika, son zamanlarda yapılan yatırımlarla bu konuda en dikkat çeken bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Genel itibariyle enerji ihtiyacını fosil kaynaklardan karşılayan ülke, bu konudaki alışkanlıklarını değiştirerek başta güneş olmak üzere birçok yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımını sürdürüyor.

GÜNDER yürüttüğü URGE programı kapsamında Türk firmalarını, Güney Afrika’nın gelişmekte olan güneş enerjisi pazarına taşıyarak, ülkemizin güneş gücünü ve sanayisini fuar katılımcılarıyla buluşturmayı hedefliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Fransa’da Güneş Santrali Lisans İhalesi Sonuçlandı

Fransa`da açılan 800 megawatt’lık güneş santrali lisans ihalesini 1 milyar Euro büyüklüğündeki 212 proje kazandı. Dünyada yenilenebilir enerjide atılım içindeki ülkelerden biri de Fransa. Fransa ülkede yenilenebilir enerji santrallerinin kurulumunun

ENERJİ YÖNETİMİ

“Enerji Kullanımı Dünyanın Karşı Karşıya Kaldığı En Önemli Sorunlardan Biri”

Schneider Electric Enerji Verimliliği Müdürü Mahmut Dede, ülkelerin enerji politikasının siyasi politikalarını belirlediğini altını çizerek, “Enerji kullanımı, dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri” dedi. Sanayide Enerji Verimliliği konulu

HABERLER 0 Comments

Yerli Üretim İçin Enerji Bakanlığı ve Tübitak İşbirliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptıkları protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye’nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply