Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründen Afrika Çıkarması

Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründen Afrika Çıkarması

Uluslararası Güneş Enerjisi Derneği GÜNDER, Türkiye’nin güneş enerjisi gücünü Afrika pazarına taşımaya hazırlanıyor.

GÜNDER’in başlattığı “Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR”, güneş enerjisine yönelik ekipman üretimi gerçekleştiren ve müşavirlik hizmeti sunan GÜNDER üyelerinin Ekonomi Bakanlığınca sağlanan Ur-Ge (Ulusal Rekabetçiliği Geliştirme) destekleri kapsamındaki küme desteklerinden istifade edebilmesini ve bu çerçevede GÜNDER tarafından sektörün daha da gelişmesine yönelik olarak strateji ve yol haritası çalışmasının hazırlanmasını hedefliyor.

Ur-Ge kapsamındaki kümelenme destekleri, esasen aynı sektörde faaliyet gösteren birbirinin tamamlayıcısı veya benzer ürün ve hizmet üreten firmaların birbirleriyle sinerjisini hayata geçirmek üzere bir küme tüzel kişiliği üzerinden gelişimlerini fonluyor.

Bununla birlikte küme oluşumuna katılan firmalardan ihracat yapmayanların ihracat yapabilecek yetkinliğe kavuşturulması, ihracat yapanların da ihracat kapasitelerinin geliştirilmesiyle birlikte firmaların rekabetçi ortamda üretim teknikleri ve sistemlerini geliştirmesi, katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, GÜNDER’in başlattığı “Kümelenme Projesi, Solar Cluster-TR” kapsamındaki 10 Türk firması Power-Gen & DistribuTECH Afrika fuarında yer alacak.

19-21 Temmuz tarihleri arasında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde gerçekleşecek Power-Gen & DistribuTECH Afrika, her yıl büyüyen katılımcı sayısıyla sektördeki ulusal ve uluslararası misafirlere ev sahipliği yapacak. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir yapıya sahip Güney Afrika, son zamanlarda yapılan yatırımlarla bu konuda en dikkat çeken bölgelerden biri olma özelliğini taşıyor. Genel itibariyle enerji ihtiyacını fosil kaynaklardan karşılayan ülke, bu konudaki alışkanlıklarını değiştirerek başta güneş olmak üzere birçok yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımını sürdürüyor.

GÜNDER yürüttüğü URGE programı kapsamında Türk firmalarını, Güney Afrika’nın gelişmekte olan güneş enerjisi pazarına taşıyarak, ülkemizin güneş gücünü ve sanayisini fuar katılımcılarıyla buluşturmayı hedefliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

NASA’dan Deneysel Elektrikli Uçak

NASA elektrikli bir uçak üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bu elektrikli uçağın 9 yolcu taşırken aynı zamanda 280 km/s hızla yol alması hedefleniyor. Uçağı özel kılan şey ise aracın hem elektrikli olması

HABERLER

Rüzgar Enerjisinde Rekor Başvuru Değerlendiriliyor

EPDK, 1018 RES kurulmasını öngören önlisans başvurularını değerlendirmeye aldı. Türkiye’de rüzgar enerjisi artık önemli bir enerji kaynağı olarak kendini gösteriyor. www.dunya.com’un haberine göre, rüzgar enerjisinde (RES) ikinci büyük yatırım dalgası

HABERLER

RES Anatolia, Antalya’daki Güneş Enerjisi Santrali İhalesini Kazandı

RES Anatolia, 18.61 megawatt’lık güneş enerjisi santrali projesi için ön lisans hakkı kazandı. Güneş enerjisine dayalı lisanslı elektrik üretimi tesisi ihaleleri sektörde büyük bir heyecan yarattı. Hükümetin belirlediği 600 megawatt’ın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply