Türkiye Enerji Alanında Milli Projelere Hız Verdi

Türkiye Enerji Alanında Milli Projelere Hız Verdi

Başbakan’ın başkanlığında TÜBİTAK, termik santraller, sıvı yakıt, su, rüzgar, güneş enerjisinde milli stratejiye odaklandı.

25inci_btykBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) alınan kararlar birer birer hayata geçiriliyor. TÜBİTAK bu çerçevede enerji sektöründeki milli projelere hız verdi. Bu yıl, termik santrallerden HES’lere, rüzgar türbinlerinden güneş enerjisine kadar birçok alanda, yerli teknoloji geliştirilmesi için stratejik adımlar atılıyor. Devreye sokulacak projeler tamamlandığında, bu alanlardaki teknolojinin yüzde 80’den fazlası milli imkanlarla üretilmiş olacak. MİLGES Projesi’yle, güneş enerjisi teknolojileri, Türkiye’ye kazandırılacak. Bu alanda, beş yıl içinde yüzde 80 yerlilik hedefine ulaşılacak. Türkiye, 2023 yılında, 3 bin MW güneş enerjisi elde etmeyi planlıyor. Güneş enerjisi sistemlerinin yerli olarak yapılması ise 5 milyar dolarlık dövizin yurt içinde kalmasını sağlayacak.

MİLHES Projesi’yle, hidroelektrik enerjisi teknolojilerinde tasarım ve üretim kabiliyeti kazanılacak. Beş yıl içinde, başlangıç olarak 5 MW, daha sonra 20 MW ve üzeri güce sahip santrallerde yüzde 80 yerlilik hedefleniyor. Rüzgar türbin sistemlerinde yüzde 80 yerli teknoloji kullanılacak.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Mercedes’den Elektrikli Otomobil

Mercedes, uzun zamandır beklenen elektrikli modelini Eylül ayında duyuracak ve bu gelişme Tesla için çok da hayırlı bir durum değil. Elektrikli araç üretiminde Tesla kuşkusuz lider konumunda. Tesla’nın elektrikli otomobilleri

YATIRIMCI

Integreen Yüksek Verim Sağlayan Santraller Üretiyor

Integreen’in Isparta’da kurduğu 1,75 megawatt’lık güneş enerjisi santrali beklenenin yüzde 12-15 üzerinde elektrik üretti. Türkiye’de kurulan güneş enerjisi santrallerinin verimlilik sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bazı santraller beklenenin üstünde verimlilik sağlayabiliyor.

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide Akıllı Kolejler

2013 yılında eğitim hayatına başlayan Akıllı Kolejler yeni sezona farkındalıklarıyla giriyor. Yenilenebilir enerji alanında ara eleman ihtiyacının karşılanamaması önemli bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Yenilenebilir enerji potansiyelinin kullanımı arttıkça bu