Türkiye, Endüstriyel Elektriğe Yüzde 16,1 Oranında Daha Fazla Harcıyor

Türkiye, Endüstriyel Elektriğe Yüzde 16,1 Oranında Daha Fazla Harcıyor

Türkiye’nin yüzde 16,1 oranında enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin potansiyeli Almanya ve İspanya’dan yüksek olsa da Çin, Hindistan, ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Siemens Finansal Hizmetler‘in (SFS) dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirdiği yeni araştırması, üretim alanındaki elektrik kullanımında son 40 yılda yaşanan hızlı artışı ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Türkiye’nin yüzde 16,1 oranında enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin potansiyeli Almanya ve İspanya’dan yüksek olsa da Çin, Hindistan, ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Sanayideki enerji kullanımında büyüyen bir pay oluşturması nedeniyle elektrik tüketiminin optimize edilmesi, üretim sektörü için giderek önem kazanıyor. Siemens Finansal Hizmetler’in gerçekleştirdiği araştırma; sanayi alanındaki elektrik kullanımının, son 40 yılın genel elektrik kullanımından 3 kat daha hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Bu durum, sanayi alanındaki mevcut enerji tüketiminin dörtte birinden daha fazlasını oluşturuyor.

Dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirilen araştırma global üretim sanayisinde enerji verimliliği alanında el değmemiş önemli bir potansiyelin varlığını ortaya koyuyor. Araştırma aynı zamanda daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipman kullanımının sanayi alanındaki mevcut elektrik tüketimini azaltabilecek potansiyelini de gözler önüne seriyor.

Araştırılan coğrafyalarda enerji tasarrufu potansiyelinin rakamları, yaklaşık olarak yüzde 14 ile yüzde 20 seviyeleri arasında seyrediyor. Türkiye’de ise sanayisel enerji verimliliği potansiyeli yüzde 16,1 civarlarında. Bu, Almanya’daki (yüzde 14,5) ve İspanya’daki (yüzde 14,2) rakamlardan yüksek olsa da Çin (yüzde 17,2), Hindistan (yüzde 17,9) ve Rusya (yüzde 19,1) gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

Çin ve Türkiye’deki üretim tesislerinin daha fazla enerji verimliliğine sahip ekipmanlar ile donatılma eğilimi, tesislerin büyük bir kısmının yeni olmasından kaynaklanıyor. Bu, diğer gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırıldığında enerji verimliliğini arttırma fırsatını bir bakıma azaltıyor.

Rusya’da yerleşmiş sanayi sektörünün eski ekipmanlar ile donatılmış olması, enerji verimliliğinin düşük olmasına neden oluyor. Bu nedenle, tesis yenilemeleri ve güncellemeler sayesinde elde edilebilecek elektrik tasarrufu olanakları oldukça fazla. İspanya’nın endüstriyel enerji tasarrufundaki öncü pozisyonu, İspanyalı üreticilerin elektrik gereksinimlerini etkin bir şekilde güneş enerjisi üretimi ile tesis alanlarında desteklemelerine dayandırılıyor.

Elektrik tüketiminin azaltılması, üretim sektörünün ekonomik durumu açısından hayati önem taşıyor.

Dünya genelinde, üretim yapan firmalar elektrik giderlerini ve tüketimlerini azaltmak amacıyla enerji verimliliği yüksek olan ekipmanlara giderek daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu ekipmanlar, yüksek verimli motor ve sürücü uygulamaları ile otomasyon sistemlerinden; enerji üretimindeki ısı geri dönüşüm işlemlerine kadar çeşitlendirilebiliyor.

Siemens Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yusufoğlu konu ile ilgili olarak: “Enerji verimliliği teknolojilerine yatırım yapmak enerji faturasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda üretim masraflarını ve karbon emisyonlarını da azaltır. Bunun yanısıra yeni ekipmanlar üretkenliği ve kapasite artışını sağlarken iş performansını ve rekabet kabiliyetini de artırır.” yorumunda bulunuyor.

Finansal sürdürülebilirliğin teknoloji yatırımlarındaki giderek artan önemi ile birlikte ekipman finansmanı, enerji verimliliği yüksek ekipmanlara olan yatırımların ve güncellemelerin maliyetini daha karşılanabilir kılıyor. Aylık giderleri sağladığı enerji tasarrufu ile karşılayacak şekilde tasarlanmış enerji verimliliği yüksek olan bu yeni ekipmanların “kullandıkça öde” kavramı ile sunulması, küresel üretim piyasalarında enerji verimliliği pazarının gelişmesinde önemli bir rol oynayacak.

*Siemens Finansal Hizmetler‘in araştırması, dünyanın en büyük 20 endüstriyel ekipman üretici firması arasında gerçekleştirildi. Söz konusu firmalardan Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Polonya, Rusya, İskandinavya, İspanya, Birleşik Krallık, A.B.D. ve Türkiye coğrafyalarında mevcut teknoloji göz önünde bulundurularak, temel düzeydeki potansiyel elektrik tasarruf tahminleri istendi. İncelenen her bir ülke için bu kurumların tahminlerinin ortalamaları hesaplandı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

RWE’den Enerji Depolayan Fabrika

Alman Enerji devi RWE, kurduğu yeni fabrikada güneş ve rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik enerjisini depolayabilecek. Enerji depolama alanında dünyaca ünkü kuruluşlar önemli çalışmalara imza atıyor. Enerji Enstitüsü’nün haberine göre,

YATIRIMCI

Schneider Electric Fransa’da ‘En Sürdürülebilir Şirket’ Oldu

Schneider Electric, sürdürülebilirlik performansıyla Fransa’da halka açık en büyük 40 şirket arasında ‘En Sürdürülebilir Şirket’ seçildi. Sürdürülebilirlik kriteri, şirketler açısından en önemli kriterlerden biri haline geliyor. Enerji yönetiminde global uzman

ENERJİ YÖNETİMİ

“Gençler Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelmeyi İstiyor”

IAEE Seçilmiş Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Kömürün miadı artık doldu. Gençler de artık kömür gibi çevreyi kirleten, doğal yaşama zarar veren, elde edilmesi güç