“Türkiye, Dünyanın En Hızlı Büyüyen Rüzgar Enerjisi Piyasası”

TÜREK 2012’de (Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi)  konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız , “Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı büyüyecek bir yenilenebilir enerji yapısı kurmak zorundayız. Artık, eylem zamanıdır. Bizim, daha fazla ve hızlı rüzgar ve HES’le çıkışımızı sürdürmemiz lazım. Şu ana kadar ki büyüme politikalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

TÜREK 2012, bugün İstanbul WOW Convention Center’da başladı. Ulusal ve uluslar arası rüzgar enerjisi yatırımcıları ile kamu kurum ve kuruluş yetkililerinin katıldığı konferansta, yenilenebilir enerji alanı ve rüzgar enerjisi konusu birçok yönüyle ele alınıyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, kongrede yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanında özel sektörün, gerçek yatırımcının yanı başında olduklarını ve her zaman yardım edeceklerini belirtti. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmak zorunda olduğuna değinen Bakan Yıldız, 2023’te enerji sektöründe, yenilenebilir enerji kaynakları açısından belirledikleri yüzde 30’luk oran hedefine ulaşmak zorunda olduklarını aktardı. Bakan Yıldız konuşmasında, görüşlerini şöyle aktardı: “Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı büyüyecek bir yenilenebilir enerji yapısı kurmak zorundayız. Artık, eylem zamanıdır. Bizim, daha fazla ve hızlı rüzgar ve HES’le çıkışımızı sürdürmemiz lazım. Şu ana kadarki büyüme politikalarımıza devam edeceğiz. Türkiye, ülkesinde hazır halde bulduğu yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak zorundadır. Ürettiğimiz kadar, ithal enerji kaynakları azalacağı, üretmediğimiz kadar da ithal enerji kaynaklarının azalacağı bir süreçteyiz.”

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven kongrede yaptığı konuşmada, Avrupa Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin 2015 yılında Türkiye’de yapılması için gerekli çalışmaları sürdürdüklerini belirterek,  Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) yetkililerinin konuya olumlu yaklaştıklarını aktardı.

“Dünyanın en hızlı büyüyen rüzgar enerjisi piyasası”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabi Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı, kongrede yaptığı konuşmada, rüzgar enerjisi santralleri konusunda 1 Ocak 2016 tarihinden sonra işletmeye alınacak tesislerde yerli ürünlere teşvik mekanizmasının uygulanması gerektiğini söyledi. Fındıklı, 2015 yılı sınırlandırmasının, Türkiye’nin rüzgar enerjisi konusundaki hedeflerine ulaşılmasında engel oluşturduğunu belirtti.

EPDK Başkanı Hasan Köktaş da kongrede bir konuşma yaparak, rüzgar enerjisi kapsamında 11 bin megawat’lık bir lisans stoku ve 300 projenin bulunduğunu söyledi. Rüzgar enerjisi konusunda yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik hedeflerinin olduğunu aktaran Köktaş, “Türkiye rüzgar enerjisi santralleri konusunda, son yıllarda çok önemli bir mesafe katetti. Dünya rüzgar enerji piyasasının en hızlı büyüyen ülkesi olarak Türkiye, rüzgar enerjisi pazarının en başında yer alıyor. 11 bin megawat’lık rüzgar enerjisi stokunun bir an önce yatırıma dönüştürülmesi gerekiyor” şeklinde görüşlerini aktardı.

Yatırımcılarla ve STK’larla diyalog kuruluyor

Kongrede gerçekleştirilen Türkiye’nin Enerji Görünümü ve RES’ler konulu panelde konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Yusuf Yazar, mevzuatlarda iyileştirmeler yapılırken, yatırımcılar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iyi bir diyalog kurduklarını belirtti. Yazar, yenilenebilir enerji sektöründe bir kredi modelinin ortaya çıktığını ve bu durumun sektörün gelişimine katkıda bulunacağını belirtti.

“Karbon kredileri, yenilenebilir enerji yatırımlarına destek sağlıyor”

Yeşil Sertifika ve Karbon Piyasaları isimli panelde konuşan Zorlu Enerji Proje Finansman Müdürü Erdinç Çetin ise, karbon piyasalarında sertifikalar konusunda bilgili olunması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:  “Avrupalıların olsun, Amerikalıların olsun dünyayı kirleterek geldikleri yerlerde gelirleri belli bir şekilde geri paylaşıyorlar gelişmekte olan ülkelerle.  Biz de gelişmekte olan bir ülkeyiz. Yenilenebilir enerji alanı, konvansyonel elektrik üretim tesislerine göre, ilk yatırımlar oldukça maliyetlidir. Belli şekilde desteklenmesi gerekiyor. Bu desteklenmeyi de karbon kredileri sayesinde yapılıyor. Üretmediğiniz karbonu sertifika yapıyorsunuz, satabiliyorsunuz, yurt dışında bunun pazarı var. Öncelikle, Zorlu Enerji olarak yenilenebilir enerji alanına yatorım yapmaya devam edeceğiiz. O yüzden karbon piyasalarının yenilenebilir enerjinin yanında olması, destek sağlaması yatırımcılar açısından önemli.”

Gold Standart Türkiye Bölge Müdürü Bahar Ubay Güçlüsoy da karbon piyasalarının 2005 yılından bu yana hızla büyüyen bir piyasa olduğuna değinerek şunları söyledi: “Türkiye’de 2006 yılından itibaren ilk gönüllü karbon projesiyle bu sürece katıldı. O zamandan bu yana, yaklaşık 50’ye yakın toplantı ve gönüllü karbon projesi sertifikalandı Türkiye’de. Şu anda Gold Standardı 26 proje sertifikalandırmış durumda ve toplamda 216 proje sistemde bulunuyor. Bunların toplam emisyon azaltım potansiyeli 11.5 milyon ton. Bu  oldukça önemli bir rakam. Diğer yandan bunların getirisine bakacak olursak, mevcut sertifikalandırılmış projeler 4.5 milyon ton gibi yıllık emisyon azaltımı var. İşte 5-6 euro gibi fiyatlar üzerinden konuşacak olursak, buna karşılık gelen bir tamamlayıcı finansman desteği oluyor karbon piyasalarının. Gold standardı yüksek fiyat marjıyla bu projelerin tercih ettiği bir standart. İki yıldır Türkiye’de ofisi bulunuyor.”

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

IMF’den Hükümetlere Uyarı: Sübvansiyonları Kesin !

Uluslararası Para Fonu (IMF) yarattıkları eşitsizlik, sebep oldukları sera gazı salımı artışı ve yenilenebilir enerji sektörüne yatırımlarını kısıtladıkları gerekçeleriyle hükümetlere enerji sübvansiyonlarını  kesme çağrısında bulundu. Yayımlanan IMF raporuna göre, tüketicileri

HABERLER 0 Comments

E.ON ve Statoil İşbirliği İle Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

E.ON ve Statoil Almanya karasularında 385 MW kurulu gücünde rüzgar enerjisi santrali kuracak. Fosil ve nükleere dayalı üretim gerçekleştiren bazı enerji şirketlerinin yenilenebilir enerjiye yönelik faaliyetleri önem taşıyor. Dünyada bu

HABERLER

Bursa’nın 3 Jeotermal Alanı İhaleye Çıkarılıyor

Bursa`da 3 jeotremal kaynak-doğal mineralli su arama ruhsatlı saha ihale yoluyla özel sektöre açılacak.  Bursa İl Özel İdaresi Çevre ve Sağlık Daire Başkanlığı`ndan yapılan duyuruya göre, il sınırları içindeki bazı