Türkiye, Bölgede Üretim Üssü Haline Gelebilir”

Türkiye, Bölgede Üretim Üssü Haline Gelebilir”

Türkiye belli sektörleri ön plana çıkartarak Avrupa’nın ve bölgenin üretim üssü haline dönüşebilir. Lojistik açıdan çok önemli bir bölgede yer alan Türkiye’nin üretime ağırlık vermesi özellikle yenilenebilir enerji alanında çok önemli sonuçlar doğurabilir.

Türkiye’de güneş enerjisi yeni bir pazar olma yolunda ilerlerken, güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi de önem kazanıyor. Çünkü gelişen pazarda güneş enerjisi teknolojilerinin Türkiye’de üretilmesi, ortaya çıkan katma değerin yurt dışına değil, yurt içinde kalmasına yol açacak.

Ayrıca, güneş enerjisi teknolojilerinin yurt içinde geliştirilmesiyle birlikte, Türkiye’nin bölge ülkelerine ihracat yapma olanağı da gündeme gelebilir.

Türkiye’nin güneş enerjisi teknolojilerini üretmeye başlaması, yabancı yatırımcıların da bu alandaki üretimini Türkiye’ye kaydırmasına yol açabilir. Sonuç olarak Türkiye güneş enerjisinde bir üretim üssü konumunu kazanabilir.

22. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2016’da konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak’da bu gerçeğe değiniyor. Ak, “Sektörümüze liderlik edecek yeni projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir” diye konuştu.

Açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin’in yaptığı fuarın ilk gününde gerçekleşen “Enerji Sektöründe Yeni Bir Yol Haritası: Serbestleşme Sürecinde Neredeyiz?” başlıklı TÜSİAD Özel Oturumu’nda konuşan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Türkiye, rüzgar enerjisinde olduğu gibi geleceğin önemli bir enerji kaynağı olarak görülen güneş enerjisinde de oldukça yüksek bir potansiyele sahip. Kuzey Afrika, Çin ve Orta Doğu gibi güneş sektöründe katlanarak büyüyecek bir pazarın merkezinde yer alıyoruz. Türkiye’nin bu potansiyelini çok iyi değerlendirmesi, güneş enerjisi teknolojisini geliştirmesi gerekiyor” dedi.

Fosil yakıt maliyetlerinin son yıllarda içinde bulunduğu düşüş trendinin yenilenebilir enerji yatırımlarını etkilemeyeceği düşüncesinde olduğunu belirten Ak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Böylece çevre pazarlara da panel ihracatı yaparken, yabancı yatırımcıların da bu alandaki üretimini Türkiye’ye kaydırmasını sağlayabiliriz. Güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesiyle ülkemiz, bölgede üretim üssü haline gelebilir. Böylece güneş enerjisinde 10 bin MW hedefinin de üzerine çıkabileceğine inanıyorum”.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yerli Elektrikli Oto Bekleniyor, Teşviği Hazır

Sanayi Bakanı Ergün, EKK’ya otomobil sektör temsilcilerini davet edecek. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, elektrikli otomobiller için sektör temsilcilerini Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na (EKK) davet edeceklerini belirterek, ”Otomotiv sektörü strateji

HABERLER

Çevreyi Seviyoruz, Çevreci Markalara Fazla Ödemeye Hazırız

Ipsos Socialogue Kasım 2013 sonuçlarına göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 24 ülkeden toplam 18.500 kişinin yarısından fazlası markaların çevreci çabalarına önem veriyor… Başka bir Dünya yok. Her ne kadar uzayın derinliklerine

HABERLER

İngiltere’de Saman Evler Dönemi

İngiltere’nin ilk saman evleri bu ay satışa çıkıyor. Ekolojik yaşam döngüsünü önemseyen yeni buluşları izlemek artık heyecan vermeye başladı. Doğal yaşama dayanan, ve doğanın dengesini bozmayan yapılaşma örneklerine daha sık

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply