“Türkiye, Bölgede Rüzgar Yatırımları İçin En İyi Ülke Konumunda”

“Türkiye, Bölgede Rüzgar Yatırımları İçin En İyi Ülke Konumunda”

RES Mediterranean Güney Avrupa Geliştirme Müdürü Julian Horn: “Türkiye  Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasları içine alan geniş bölgede rüzgar yatırımları için en iyi ülke konumunda. Ülkede yıllık 60 gigawaat’lık elektrik tüketimi gerçekleşiyor. Şeffaf bir enerji sektörü var. Rüzgar enerjisi için çok geniş alanlar mevcut. İstikrarlı bir hükümet bulunuyor.”

IMG_2544TÜREK 20, ikinci günde gerçekleşen oturumlarla sürdü. “Ortadoğu, Afrika, Avrupa Rüzgar Pazarları Açısından Türkiye’nin Konumu” isimli oturumda konuşan RES Mediterranean Güney Avrupa Geliştirme Müdürü Julian Horn, rüzgar enerjisi yatırımcıların bir ülkede yatırım yapabilmeleri için dengeli bir ülke olmasını, rüzgar çiftlikleri için geniş alanlar bulunmasını en az 10 gigawatt’lık elektrik tüketiminin gerçekleşmesini, şebeke sisteminin yeterli olmasını ve hükümet politikalarının istikrar içermesini beklediklerini belirtti. Horn, “Türkiye  Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasları içine alan geniş bölgede rüzgar yatırımları için en iyi ülke konumunda. Ülkede yıllık 60 gigawaat’lık elektrik tüketimi gerçekleşiyor. Şeffaf bir enerji sektörü var. Rüzgar enerjisi için çok geniş alanlar mevcut. İstikrarlı bir hükümet var. Türkiye rüzgar çiftlikleri açısından harika bir yer. Muazzam bir rüzgar enerjisi kapasitesine sahip. İyi bir rüzgar enerjisi piyasası var ama iyi piyasadan muazzam bir piyasaya geçiş olmalı” şeklinde konuştu.

Horn, Türkiye’nin bir silindir içerisinde rüzgar enerjisi açısından olması gerektiği yerde bulunmadığına dikkat çekerek, “Türkiye’de büyük rüzgar enerjisi kapasiteleri inşa edilemeyecek projelere veriliyor. Kapasiteler yanlış projelere aktarılıyor. Türkiye hükümeti rüzgar enerjisini merkezileştirmeye çalışıyor. Hükümet rüzgar çiftliği geliştirmeye çalışıyor. Oysa, deneyimlere göre, hükümetlerin iyi santral yapımcıları olmadığı söylenebilir. Rüzgar enerjisi alanlarının tahsisinde dikkatli olunmasını, zamanından önce tahsis yapılmamasını, kamu arazilerinde ruhsatlar alınmadan önce yatırıma geçilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

“Sektörde en önemli sorun finansman”

Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir’de oturumda yaptığı konuşmada, rüzgar enerjisi sektöründe yaşanan en önemli sorunun finansman olduğunu belirterek, “Finansman yapısını düzeltmek, uzun vadeli fiyatlandırma içeren finansman projesini gerçekleştirmek gerekiyor” dedi.

“Danimarka’da enerji politikaları hükümetlere bağlı değil”

Konferansta düzenlenen “Rüzgar Ekonomisi (Tedarik Zinciri ve Pazar Gelişimi)” isimli oturumda konuşan Danimarka Enerji Ajansı  Daire Başkanı Jesper Packert Pedersen’de konferansta yaptığı konuşmada, Danimarka’nın yerel olarak enerji üretme kapasitesine sahip olduğu için elektrik fiyat dalgalanmalarından etkilenmediğini belirterek, “Danimarka, 2030 yılında bütünüyle yenilenebilir enerjinin kullanıldığı bir ekonomi oluşturmayı hedefliyor. 2050 yılında ise, fosil yakıtların kullanılmadığı bir ekonomiye geçişin hazırlıklarını yapıyor. Bu doğrultuda, enerji arz güvenliğini enerji etkin maliyetini gerçekleştirmeye çalışıyor. Hükümetler değişse de enerji politikaları değişmiyor. Bu süreç, uzun vadeli politikalarla sağlandı” dedi.

Pedersen sürdürülebilirlik çalışmalarının çevre güvenliğinin göz önüne aılnarak gerçekleştirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Gelecekte yenilenebilir enerji pazarı daha iyi konumda olacak”

Brains CEO’su ve Aarhus Üniversitesi Endüstriyel İşbirlikleri Bölümü Eski Başkanı Erik Kristiansen’de oturumda yaptığı konuşmada, gelecekte yenilenebilir enerji pazarının daha iyi bir konuma geleceğini söyleyerek, “Tüketicinin hayat gerçeklerine göre dizayn edilmiş bir dünya olacak” dedi.

“Türkiye için iştahımız çok yüksek”

Danimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği Yatırım ve Finans Müdürü  Famer Doğan Engin’de konferansta yaptığı konuşmada, “Türkiye rüzgar endüstrisinin potansiyeli yüksek. Bizim için son derece ilginç bir pazar.  Türkiye için iştahımız çok yüksek. Türkiye’de rüzgar endüstrisinde finansman açığı var.  Danimarka’dan rüzgar enerjisiyle ilgili herhangi bir ürün alan her yatırımcıyı desteklemeye hazırız. Hem sermaye hem de kredi desteği sağlayabiliriz” açıklamasını yaptı.

“Lisanssız elektrik üretiminde hareketlilik yaşanıyor”

Konferansta düzenlenen “RES’lerde Lisanssız Üretim” isimli oturumda konuşan Lisanssız Elektrik Üretim Derneği (Lİ-DER) Başkanı Yalçın Kıroğlu da lisanslı elektrik üretimi başvurularının proje olarak somutlaşma oranının yüzde 20 civarında kaldığını belirterek, “Lisanssız elektrik üretiminde büyük bir potansiyel var.  Şu anda, 4 adet 2.5 megawatt’lık rüzgar türbini projesi hayata geçmiş durumda. 1 megawatt’ın altı ve 2.5 megawatt ve üstü projelerde bir hareketlilik yaşanıyor. Lisanssız üretim pazarında yerli üretim konusunda daha çok şey yapılabilir. Türkiye’de yerli ürünlerin kullanılmasına daha fazla teşvik verilebilir” dedi.

Kıroğlu, Bununla birlikte olumsuz olarak sonuçlanan  lisanssız elektrik üretimi başvurularının parasal değeri 17 milyon lirayı buldu. Sistemin şeffaf olması durumunda, bu kayıplar yaşanmazdı” dedi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İnternetten Elektrik Satın Alma Dönemi Başladı

Sepaş Enerji; sektörde bir ilke imza atarak, kendi web sitesinde online elektrik satışı gerçekleştiriyor. Elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultudaki son gelişmelerden

İNOVASYON 0 Comments

Hem Ev Hem Ofis: Solar Otobüs “Stormy”

Günümüzde modern teknolojinin geldiği noktada artık internet, akıllı telefonlar ve laptop sayesinde pek çok girişimci ofise gerek duymadan da çalışabiliyor, kolaylıkla mobil bir iş hayatı olabiliyor. Hatta güneş enerjisi sayesinde

ENERJİ YÖNETİMİ

Çin’de Güneş Enerjisinde Artış

Çin`in güneş enerjisi kapasitesi yılın ilk 9 ayında 9,9 GW artış gösterdi. Dünya güneş enerjisi üretiminde Çin emin adımlarla ilerliyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi verilerine göre, ülkenin güneş enerjisi üretim