“Türkiye, 2030’da Yenilenebilir Enerjinin Payının Yüzde 50 Olmasını Hedefliyor”

“Türkiye, 2030’da Yenilenebilir Enerjinin Payının Yüzde 50 Olmasını Hedefliyor”

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç: “2030 hedefine baktığımızda Türkiye’de enerji kaynaklarının en az yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması hedefleniyor.”

YingliSolar_UgurKilic_ITU_TEG8 (1)İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Temiz Enerji Günleri Konferansı’nda bir konuşma yapan Yingli Solar Türkiye  Müdürü Uğur Kılıç, “2030 hedefine baktığımızda, Türkiye’de enerji kaynaklarının en az yüzde 50’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşması hedefleniyor” dedi. Kılıç, yenilenebilir enerji alanında rüzgar enerjisinde atılım yaşandığını ancak güneşte bu atılımın yakalayamadığını işaret etti. Kılıç,  Türkiye’nin 2030 yılı için belirlediği hedefte rüzgar ve hidroelektrik enerji kaynaklarının başlıca rolü oynadığını, güneş için ise yüzde 10 gibi bir pay öngörüldüğünü belirtti. Kılıç, güneş enerjisi için öngörülen yüzde 10’luk oranın da 15 gigawatt’lık bir güce karşılık geldiğini ifade etti.

Kılıç güneş enerjisi alanında Avrupa’da bir gerileme olduğuna işaret etti. Kılıç, “Çin, Kanada, ABD gibi ülkelerde Pazar büyüyor, Türkiye’nin de güneş enerjisi pazarında önemli bir yeri var” şeklinde konuştu.

“Güneş enerjisinin geleceği çok parlak”

GENSED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Erkan konferansta yaptığı konuşmada, “Güneş enerjisine ihtiyaç ve talep artıyor. Birkaç sene içerisinde çok önemli gelişmeler olacak. Her duruma değişik seçenekler adım adım ilerliyor. Sektörün önünde çok yol var. Güneş enerjisinin geleceği çok parlak.  Bu doğrultuda, sektörde proje dizayn, kurulum ve üretim konusunda mühendis açığı var. Mühendis adaylarının bu alanlara yönelmeleri çok önemli” şeklinde konuştu.

Enerji Şemsiye ve Gölgelikleri

Sol Brella Yetkilisi Gökhan Kalay konferansta Enerji Şemsiye ve Gölgelikleri İsimli ürünlerini tanıttı. Kalaylı güneş enerjisiyle çalışan şemsiye ve gölgeliklerin elektrik ve elektronik cihazların kesintisiz kullanabilme ve şarj etme, içecek ısıtma gibi işlevlerinin bulunduğunu belirtti. 2012 ve 2013 yılları arasında ürünün testlerinin yapıldığını aktaran Kalaylı, 2014’ün Ocak ayından itibaren ürünün tanıtım ve satışına başlandığını ve şu anda altı ülkeye ihracatın gerçekleştirildiğini ve 4 ülkeyle distribütörlük anlaşması yaptıklarını ifade etti.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Paris İklim Zirvesi Türkiye Yapı Sektörünü Etkileyecek

Paris İklim Zirvesi sonrası günlük yaşantımızdan, iş dünyasına pek çok şeyin uzun vadede değişmesi öngörülüyor. Zirvenin, Yapı Sektörü için en önemli etkisinin ise düşük karbon salımı sağlayan yüksek enerji verimliliğine

ENERJİ YÖNETİMİ

Efeler Belediyesi JKBB Üyesi Oldu

Efeler Belediyesi, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği(JKBB) üyesi oldu. Türkiye’de jeotermal kaynaklardan yararlanılması amacı ile belediyelerin çeşitli çalışmalar yaptıkları biliniyor. www.milliyet.com.tr’nin Efeler Belediyesi, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği(JKBB) üyesi oldu. Birliğin 2015 yılı Nisan

HABERLER

IKEA`dan Güneş ve Rüzgar Enerjisine Yatırım

İsveçli IKEA, kendi mağazalarının çatısına kurulacak GES`ler için 100 milyon Euro’luk yatırım yapacak. Şirket, rüzgar tesislerine de 500 milyon Euro harcayacak. Dünyaca ünlü kuruluşlar güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretimi