Böyle İşkence Yok

Böyle İşkence Yok

İzmir’in Çeşme ilçesi’nde toplam tutarı 1.2 milyar lirayı bulunan 460 megavatlık 11 rüzgar enerjisi santrali projesi sahibi yatırımcılar, 2010 yılında sistemden yayılan manyetik frekansların dinleme faaliyetlerine etkisinin araştırılmasını isteyen Genelkurmay’dan 2 sene sonra gelen ‘olur’ raporlarıyla harekete geçmeyi beklerken, bu kez de Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MIT) aynı istekte bulunmasıyla yeniden ‘izin’ peşine düştü.

Yenilenebilir enerji konusunda en verimli bölgelerden biri olan Çeşme’deki rüzgar enerjisi yatırımcıların bir kez daha bürokratik engelleri aşması gerekiyor. 2005 yılında kolları sıvayan yatırımcılar, ilk olarak TEİAŞ’ın yapacağı iletim hattı için adım atılmasını bekledi. Daha sonra da bu hattın yapımını kendileri üstlenerek önce TEİAŞ’a karşı yükümlülük altına girdi. 2010 yılında gerçekleşen bu gelişmenin ardından 11 rüzgar enerjisi santrali projesi sahibi şirketlerin yöneticileri, bu kez de Genelkurmay’dan izin alması gerektiğini öğrendi.  Çeşme Belediyesi’ne iletilen yazıda kurulacak trafo ve aktarma merkezleri ile santrallerin yaydığı frekansların bölgedeki radar ve dinleme faaliyetlerine etkisinin araştırılması istendi ve araştırmanın TÜBİTAK tarafından yapılacağı kaydedildi.

KÖTÜ SÜRPRİZ MİT’TEN

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay’ın ‘uygundur’ yönündeki raporları firmalara ulaşmaya başlayınca sevinç yaşayan yatırımcılar, bu kez de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) MİT için de inceleme yapılması gerekiyor’ haberini aldı. Bu gelişmeler karşısında şaşıran yatırımcı, bir yandan da TEİAŞ’a yükümlülüklerini yerine getirmek için yatırımlara devam ediyor. Genelkurmay’ın resmi raporlarını vermek için MİT’in raporlarını da beklemek isteyen EPDK’ya tepki gösteren yatırımcılar, durumu ‘işkence’ olarak tanımlıyorlar.

KOCAGÖZ: YATIRIM YAPMAYA HUZURSUZ DEVAM EDİYORUZ

Konuyla ilgili DHA’ya değerlendirme yapan ABK Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kocagöz, bazı projelerin Genelkurmay’dan raporlarının geldiğini belirterek, “Şimdi de MİT görüşü çıktı. MİT ile TÜBİTAK yeniden protokol yapacak, bir de onlar bakacak. Anlayacağınız rüzgar akıyor, Türk bakıyor. Bu bize sürpriz oldu” dedi.

Bir takım tesislerin Ocak ayında MİT’e devrolması sonucunda böyle bir isteğin geldiğini dile getiren Kocagöz, “Bizler bu işe paralar yatırıyoruz. İzinleri bekliyoruz ama yatırımcı büyük riske girdi. Yatırım yapmaya huzursuz bir şekilde devam ediyoruz. Çünkü bizim de iletim hattı için TEİAŞ’a ödeme yapmak gibi yükümlülüklerimiz var” diye konuştu.

“BÖYLE BİR İŞKENCE YOK”

EPDK’nın  MİT’in raporları bitmeden Genelkurmay’ın istediği raporları kendilerine vermemesini de anlamadıklarını kaydeden Kocagöz, “Onun görüşünü de ayrı göndermemizi istiyorlar. Böyle bir işkence yok. Genelkurmay EPDK’ya bildiriyor, bize gelmiyor. Benim firmamın görüşleri geldi, uygun bulunduğunu da biliyorum. Kurumlarda kullanayım, yol alayım istiyorum. Güvenlik tabii ki çok önemli ama enerji bağımlılığının da ülke güvenliği için acil olduğunu unutmasınlar. Tabii ki güvenlik için önlem almaya evet ama enerjinin yarısını dışardan sağladığımız da göz önünde bulundurulmalı” dedi.

SİVRİ: BU KEZ DAHA HIZLI OLUR UMUDUNDAYIM

Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri ise, MİT raporlarının Genelkurmay raporları kadar gecikmeyeceğine dair umudunu dile getirdi. Bütün tahsislerin Başbakanlığa bağlandığını, bu yüzden MİTgörüşü de istendiğini tahmin ettiğini aktaran Sivri, “Bunun zamanla aşılacağını tahmin ediyorum. Bana göre rüzgar santralleriyle her taraf dolacak ama delik deşik ettirmek de istemiyorlar. Bu işler biraz birbirine bağlı. Bu kez daha hızlı olur umudundayım. Yaşanan son olaylara baktığınızda bunlar sıkıntılı şeyler. Herhalde düşünülen başka unsurlar var ki mecburen MİT’e de sormak isteniyor. Düşünün olayın nasıl, nerede, ne şekilde doğacağı belli değil” değerlendirmesini yaptı.

TÜTÜNCÜOĞLU: İKİNCİ ARAŞTIRMAYA GEREK YOK

CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da bölgedeki yatırımların ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ve enerji bağımlılığını azaltacağını vurgulayarak ” Genelkurmay bir araştırma yapmışsa ikinci bir araştırmaya gerek yok diye düşünüyorum. Bu tür gelişmeler yatırımcıların iştahını etkiler” dedi. Genelkurmay isteğinin kendilerine 2009’da ulaştığını, enerji santrallarının Ovacık’taki dinleme istasyonunun faaliyetlerini engelleyip engellemediği tespit edilene kadar firmaların beklediğini hatırlatan Tütüncüoğlu, “Şu anda belediye olarak bize bir görev düşmüyor ama aynı araştırmanın iki kez yapılmasına gerek var mı bilemem. Bu tür gelişmeler zaman kaybına neden olabilir” diye konuştu.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Pamukkale Üniversitesi’nden 5 Farklı Model Elektrikli Araç

Pamukkale Üniversitesi Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri tarafından üretilen elektrikli araç 5 ayrı modele sahip bulunuyor.  Üniversitelerin elektrikli araç üretimindeki çalışmaları, her geçen gün yeni

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Kırşehir’de Jeotermal Kaynağı Değerlendirilmek Amacıyla Hastane Kurulacak

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Rektörü Prof Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir’in jeotermal kaynağının değerlendirilmesi amacıyla 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi yapılacağını söyledi. Türkiye’de jeotermal kaynaklarının araştırılması ve değerlendirilmesi amacıyla

HABERLER 0 Comments

Konya Rumi Güneş Enerjisi Santralinden Temmuz Ayında 500 Bin kWh Elektrik Üretimi

EOS Enerji Grubuna bağlı santrallerden biri olan Konya Rumi Güneş Enerjisi Santrali, geçtiğimiz Temmuz ayında 500 bin kWh elektrik üreterek ülke genelinde Temmuz ayında Güneş enerjisinden en çok elektrik üreten

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply