Enerji Dışı Mali Açık Geriledi

Avrupa’daki kriz ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen cari açık haziranda rekor düşüş yaşadı. Enerji dışı cari denge 167 milyon fazla verdi. Yıllık cari açık ise OVP’deki hedefin bile altına indi.

Avrupa’daki kriz ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen dış ticaret açığının azalması ve ihracat gelirlerinin etkisiyle cari açık son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Haziranda 4.2 milyar dolar olan cari açık, ilk 6 ayda da geçen yıla göre yüzde 30 gerileyerek 31.1 milyar dolara indi. Enerji dışı cari denge haziranda 167 milyon dolar fazla vererek, 31 ay sonra ilk defa pozitife döndü. Enerji dışı cari açık 12 milyar dolara geriledi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada “Bu gelişmede dış ticaret açığının 12.041 milyar dolar azalarak 34.420 milyar dolara gerilemesi, hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 835 milyon dolar artarak 6.283 milyar dolara ulaşması ve gelir dengesinden kaynaklanan net giderlerin de 873 milyon dolar azalarak 3.589 milyar dolara gerilemesi etkili olmuştur” denildi. Yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın ilk beş aylık dönemine göre 1.42 milyar dolar artarak 8.21 milyar dolara yükseldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yumuşak iniş sürecinin başarıyla devam ettiğini belirterek, “Haziran ayında cari açık kalemindeki düşüş daha da belirgin hale gelmiştir. Ekim 2011′de 78.5 milyar dolara ulaşan cari açık, haziran ayında 63.5 milyar dolara geriledi. Böylece yıl sonu için öngördüğümüz 65 milyar dolarlık cari açık hedefinin şimdiden altına inmiş olduk” dedi. Şimşek “Enerji dışı cari açık şimdiden 12 milyar dolara geriledi” diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisiyle Çalışan ELF’ler

Doğrudan güneş ışığına ulaşıldığında ELF’lerin taşıtın yeniden şarj olabilmesi için 8 saat yeterli. Ulaşımda yeni teknolojiler sınır tanımıyor. Özellikle güneş enerjisi gündeme geldiğinde, ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Dünyanın en verimli

HABERLER

Bitki Köklerinden Laptop Enerjisi Sağlayan Teknoloji

Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, yeşil bitkilerden faydalanarak enerji üretmek üzerine yoğunlaştı. Bitkisel biyoyakıtları baz alan Plant-e adlı proje, bitki kökleri ile toprakta bulunan bakterileri enerjiye dönüştürmeyi hedef alıyor.

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Sürdürülebilir Kalkınma Çağı Başladı”

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (UN SDSN I Global) Başkanı Prof. Jeffrey Sachs, Birleşmiş Milletler’in 25 Eylül 2015 tarihinde aldığı tarihi kararla 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’nin benimsendiğini ve böylelikle

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply