Türk Mucitin Hidrojen Enerjisi Ar-Ge Projesinde Sona Yaklaşıldı

Türk Mucitin Hidrojen Enerjisi Ar-Ge Projesinde Sona Yaklaşıldı

Türkiye’nin enerji alanında dünyada söz sahibi olmasını sağlayacak olan hidrojen gazı üretiminde son aşamaya gelindi.

241120130958324698807_2Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Enerji Bakanlığı ile Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği ve Turgay Kamışlı adlı mucidin dünyanın en ucuz hidrojen gazını üreten projesinde prototip imal edildi. Hidrojenin babası” olarak bilinen dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’da bu proje için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek.

Turgay Kamışlı’nın “Metal ve cehverlerin (alüminyum, demir, bor vs) atıklarının değerlendirilmesi ve enerji üretilmesi” projesi İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2012 yılında düzenlediği “Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı” yarışmasında 3’üncü oldu. Kamışlı’ya ödülünü veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın desteğiyle projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Dünyanın en ucuz hidrojen gazı üretecek olan projenin prototipi tamamlandı.

Projeyi başından beri destekleyen Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’da projenin tanıtımı ve deneme üretimi için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek. Prototipin günlük 25 metreküp hidrojen gazı üreteceğini açıklayan Kamışlı, “25 metreküp hidrojeni 100 kilo madensel atıktan elde ediyoruz. Bu da 100 litrelik petrol türevi yakıta eşdeğerdir. Türkiye’nin yıllık yaklaşık 5 milyon metreküplük madensel atığı olduğunu düşünürsek elde edeceğimiz hidrojen gazı çok büyük boyutlarda olacaktır” dedi.

Üretim aşamasına gelen prototipi inceleyen TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Şube Müdürü Yusuf Sakar, “Uluslararası Hidrojen Enerjileri Türkiye Merkezi (UNIDO ICHET) başta olmak üzere birçok üniversite üretilen gazın hidrojen gazı olduğunu söyledi. Fosil yakıtların sınırlı olmasından dolayı alternatif enerji arayışları sürmektedir. Hidrojen gazı, bu arayış içerisinde önemli bir alternatif olabilir” diye konuştu.

Kaynak: Star Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Enerji Yönetimi, Yüzde 15 Oranında Maliyet İndirimi Sağlıyor”

Enexion Enerji Danışmanlık ve Risk Yönetimi Yetkilisi Ceren Özdal: “Enerji yönetimi, şirketlerin maliyetlerini düşüren en önemli faktörlerden birisidir. Enerji yönetimini şirket içinde sağlayarak, çok büyük bir maliyet indirimi sağlanabilir. Enerji

HABERLER 0 Comments

Benzin Türlerine Etanol Harmanlaması Tebliği Yayınlandı

ANKARA – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) hazırladığı ‘Benzin Türlerine Etanol Harmanlanması Hakkında Tebliğ’i Resmi Gazete’nin 7 Temmuz 2012 tarihli sayısında yayımladı. Benzin türlerine yerli tarım ürünlerinden elde edilen etanol harmanlanmasına

Biyo Enerji 0 Comments

Ankara’da Çöpten Elektrik Üretiliyor

Mamak çöplüğü ve Sincan Çadırtepe Katı Atık Depolama Alanında üretilen toplam 44.4 megawat/saat elektrik, başkent’in toplam elektrik tüketiminin yüzde 2.4’ünü sağlıyor. Türkiye’de yerel yönetimler için büyük bir sorun oluşturan katı