Türk Mucitin Hidrojen Enerjisi Ar-Ge Projesinde Sona Yaklaşıldı

Türk Mucitin Hidrojen Enerjisi Ar-Ge Projesinde Sona Yaklaşıldı

Türkiye’nin enerji alanında dünyada söz sahibi olmasını sağlayacak olan hidrojen gazı üretiminde son aşamaya gelindi.

241120130958324698807_2Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Enerji Bakanlığı ile Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği ve Turgay Kamışlı adlı mucidin dünyanın en ucuz hidrojen gazını üreten projesinde prototip imal edildi. Hidrojenin babası” olarak bilinen dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’da bu proje için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek.

Turgay Kamışlı’nın “Metal ve cehverlerin (alüminyum, demir, bor vs) atıklarının değerlendirilmesi ve enerji üretilmesi” projesi İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2012 yılında düzenlediği “Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı” yarışmasında 3’üncü oldu. Kamışlı’ya ödülünü veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın desteğiyle projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Dünyanın en ucuz hidrojen gazı üretecek olan projenin prototipi tamamlandı.

Projeyi başından beri destekleyen Dünya Hidrojen Enerjisi Konseyi Başkanı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’da projenin tanıtımı ve deneme üretimi için önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek. Prototipin günlük 25 metreküp hidrojen gazı üreteceğini açıklayan Kamışlı, “25 metreküp hidrojeni 100 kilo madensel atıktan elde ediyoruz. Bu da 100 litrelik petrol türevi yakıta eşdeğerdir. Türkiye’nin yıllık yaklaşık 5 milyon metreküplük madensel atığı olduğunu düşünürsek elde edeceğimiz hidrojen gazı çok büyük boyutlarda olacaktır” dedi.

Üretim aşamasına gelen prototipi inceleyen TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Güney Şube Müdürü Yusuf Sakar, “Uluslararası Hidrojen Enerjileri Türkiye Merkezi (UNIDO ICHET) başta olmak üzere birçok üniversite üretilen gazın hidrojen gazı olduğunu söyledi. Fosil yakıtların sınırlı olmasından dolayı alternatif enerji arayışları sürmektedir. Hidrojen gazı, bu arayış içerisinde önemli bir alternatif olabilir” diye konuştu.

Kaynak: Star Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON 0 Comments

Avustralya Çölü’ne 50.000 Güneş Enerjili Ampul

Güneş enerjisi destekli çalışma, 1992 yılında Uluru’ya seyahati sırasında aklına bu fikir gelen sanatçı Bruce Munro tarafından uygulamaya döküldü. Güneş enerjili aydınlatma sistemleri sanatçılara da ilham kaynağı oluyor. seyahat.mynet.com’un haberine göre,

HABERLER

Güneş Enerjili “Wi-Fi Ağacı”

Petrovka sokakta bulunan Moskova Modern Sanatlar Müzesi’nin bahçesine, güneş enerjisi ile çalışan ağaç şeklinde bir Wi-Fi donanımı monte edildi. Haberi, montaj nişlerini gerçekleştiren Solartia Group şirketine atıfta bulunarak The Villageсо

HABERLER 0 Comments

Zorlu Enerji Grubu’ndan 4.Sürdürülebilirlik Raporu

Zorlu Enerji Grubu, Sürdürülebilirlik Kurulu öncülüğünde hazırladığı GRI G4 seviyesindeki 4’üncü Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı. Grup 2014-2015 dönemine ait sürdürülebilirlik performansını ve bu performansın iyileştirilmesi kapsamında gerçekleştirdiği çalışmaları şeffaf bir şekilde