Türk Karbon Piyasasına Doğru

Dünya Bankası tarafından gelişmekte olan ülkeler ile yükselen ekonomilerin pazar mekanizmalarından etkin olarak yararlanmalarını sağlamak için kapasite gelişimini sağlamak amacıyla, Çevre Bakanlığı’na bağlı İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile ortak “Karbon Piyasasına Hazırlık Ortaklığı (Partnership for Market Readiness (PMR))” adıyla yeni bir teknik destek programı hayata geçirildi. Söz konusu teknik destek programından ülkemizin de yararlanması için bir hibe sağlanmış ve 6 Ocak 2012 tarihli ve 28165 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

PMR faaliyetleri Hazırlık ve Uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşmakta. Şu anda hazırlık aşamasında olan Türkiye, uygulama aşamasında gerçekleştirilecek faaliyetlerin iş planını, ayrıntılı bütçesini ve ihtiyaç analizini içeren Proje Teklif Belgesini Dünya Bankası’na gönderecek. Dünya Bankası tarafından söz konusu Proje Teklif Belgesi’nin onayının ardından hibe aktarımı sağlanacak ve projenin uygulama aşamasına geçilecek.

Türkiye, her ne kadar Kyoto Protokolü’nün emisyon ticaretine konu olan esneklik mekanizmalarından yararlanamıyorsa da; bu mekanizmalardan bağımsız olarak işleyen, çevresel ve sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde kurulmuş Gönüllü Karbon Piyasası’na yönelik projeler 2005 yılından beri geliştirilmekte ve uygulanmakta. Günümüzde Türkiye’de gerçekleştirilen projelerin tamamı Gönüllü Karbon Piyasasında işlem görmekte.

Dünyadaki karbon piyasalarındaki durum ise gittikçe büyüyen bir pazara doğru ilerliyor. Avustralya ve Avrupa Emisyon Piyasalarının 2015 sonu itibarıyle birleştirilmesi ve dünyanın en büyük Karbon Emisyonu Piyasası oluşturulması söz konusu. Bu projeyle birlikte, Canberra ve Avrupa komisyonunun yapacağı anlaşmaların sonucunda Avustralyalı şirketler karbon izinlerinin %50’sini Avrupa’dan almak durumunda olacaklar. 2018 itibarı ile de Avrupalı şirketler Avustralya’dan kredi alabilecekler.

Benzeri bir işbirliği de ABD’nin Kaliforniya ve Kanada’nın Quebec bölgeleri arasında imzalanmak üzere. Bunun da Kuzey Amerika’nın karbon ticareti ticareti hacmini iki katına çıkarması bekleniyor.

Ekte T.C. Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir rapor yer alıyor. Raporun en çarpıcı sonucu ise, rüzgar enerjisi projeleri sayısının ve toplam kapasitelerinin hidroelektrik projelerinin yarısı düzeyinde olmasına karşın, Yıllık Sera Gazı Azaltımı değerlerine eşit olması.

Türkiye’de Karbon Piyasası

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı ‘Güneş Enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı. Türkiye’de güneş enerjisi sisteminin yaygınlaşması için yerel yönetimlerin çeşitli

Finansman

IFC’den Yenilenebilir Enerjiye Finansal Destek

IFC Direktörü Wiebke Schloemer, geçen yıl Türkiye’ye 1 milyar 53 milyon kaynak aktardıklarını söyledi. Schloemer Türkiye’deki yenilenebilir enerji projelerine destek sağlamak istediklerini ifade etti. Türkiye’de yenilenebilir enerjinin yaşadığı en önemli

HABERLER

Gaziantep’te Güneş Enerjili Şarj Çantası Üretimi

Gaziantepli firma, güneş enerjisi ile çalışan solar şarj cihazlarını Türkiye’de Ekim ayında piyasaya sunacak. Gaziantepli Sonnendach firması, Sonnendach Doğal Enerji Sistemleri Limited Şirketi Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Mehmet Yıldırım, AA