Türk Karbon Piyasasına Doğru

Dünya Bankası tarafından gelişmekte olan ülkeler ile yükselen ekonomilerin pazar mekanizmalarından etkin olarak yararlanmalarını sağlamak için kapasite gelişimini sağlamak amacıyla, Çevre Bakanlığı’na bağlı İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile ortak “Karbon Piyasasına Hazırlık Ortaklığı (Partnership for Market Readiness (PMR))” adıyla yeni bir teknik destek programı hayata geçirildi. Söz konusu teknik destek programından ülkemizin de yararlanması için bir hibe sağlanmış ve 6 Ocak 2012 tarihli ve 28165 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

PMR faaliyetleri Hazırlık ve Uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşmakta. Şu anda hazırlık aşamasında olan Türkiye, uygulama aşamasında gerçekleştirilecek faaliyetlerin iş planını, ayrıntılı bütçesini ve ihtiyaç analizini içeren Proje Teklif Belgesini Dünya Bankası’na gönderecek. Dünya Bankası tarafından söz konusu Proje Teklif Belgesi’nin onayının ardından hibe aktarımı sağlanacak ve projenin uygulama aşamasına geçilecek.

Türkiye, her ne kadar Kyoto Protokolü’nün emisyon ticaretine konu olan esneklik mekanizmalarından yararlanamıyorsa da; bu mekanizmalardan bağımsız olarak işleyen, çevresel ve sosyal sorumluluk ilkesi çerçevesinde kurulmuş Gönüllü Karbon Piyasası’na yönelik projeler 2005 yılından beri geliştirilmekte ve uygulanmakta. Günümüzde Türkiye’de gerçekleştirilen projelerin tamamı Gönüllü Karbon Piyasasında işlem görmekte.

Dünyadaki karbon piyasalarındaki durum ise gittikçe büyüyen bir pazara doğru ilerliyor. Avustralya ve Avrupa Emisyon Piyasalarının 2015 sonu itibarıyle birleştirilmesi ve dünyanın en büyük Karbon Emisyonu Piyasası oluşturulması söz konusu. Bu projeyle birlikte, Canberra ve Avrupa komisyonunun yapacağı anlaşmaların sonucunda Avustralyalı şirketler karbon izinlerinin %50’sini Avrupa’dan almak durumunda olacaklar. 2018 itibarı ile de Avrupalı şirketler Avustralya’dan kredi alabilecekler.

Benzeri bir işbirliği de ABD’nin Kaliforniya ve Kanada’nın Quebec bölgeleri arasında imzalanmak üzere. Bunun da Kuzey Amerika’nın karbon ticareti ticareti hacmini iki katına çıkarması bekleniyor.

Ekte T.C. Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir rapor yer alıyor. Raporun en çarpıcı sonucu ise, rüzgar enerjisi projeleri sayısının ve toplam kapasitelerinin hidroelektrik projelerinin yarısı düzeyinde olmasına karşın, Yıllık Sera Gazı Azaltımı değerlerine eşit olması.

Türkiye’de Karbon Piyasası

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Tesla ve SolarCity Bu Adaya Kesintisiz Enerji Sağlıyor

Tesla ve Solarcity evliliğinin henüz imzaları kurumadan, birlikte yaptıkları bir proje dünyada konuşulmaya başlandı bile. İkilinin Tau MicroGrid Projesi, bir adaya gerçekten can verdi. SolarCity’nin kurduğu sistemden üretilen güneş enerjisi, Tesla’nın

HABERLER

“Metrolar Şehre Enerji ve Ekonomi Anlamında Büyük Katkılar Sağlayacak”

İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez: İstanbul’da 2020 yılına kadar 10 milyar Euro’luk yatırım yapılması hedeflenen metroların, şehre enerji ve ekonomi anlamında büyük katkılar sağlayacak.” Ulaşımda

HABERLER 0 Comments

ICCI 2015 Enerji Ödülleri” Şubat’ta Sahiplerini Bulacak

“ICCI 2015 Enerji Ödülleri”, yapılacak törenle beşinci kez sahiplerini bulacak. “Enerji’nin Oscar’ları” olarak bilinen “ICCI 2015 Enerji Ödülleri” 22 Şubat 2016 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de yapılacak törenle beşinci kez