Türk Girişimi Bu Türbinler Amerika’ya İhraç Ediliyor

Türk Girişimi Bu Türbinler Amerika’ya İhraç Ediliyor

Rüzgar enerjisi santralleri artık yüzde 100 yerli teknolojiyle yapılıyor. Balıkesir’deki fabrikada üretilen rüzgar türbinleri Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç ediliyor.

kobiden_002-2 Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan fabrikada 500 kilovata kadar rüzgar enerjisi santralleri yapılabiliyor. Fabrikada temel, kule, gövde ve kanatlar yüzde 100 yerli teknolojiyle üretiliyor.

Söz konusu üretimle ilgili bilgi veren İşletme müdürü Cem Yalçın, “Tamamıyla yüzde 100 yerli tasarım olan tribünler 52 kişilik bir kadroyla yapılmaktadır” dedi.

Girişimciler, ilk ihracatı Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptı. İşletme müdürü Yalçın bu konuda,  “Şu anda sertifikasyon sürecimiz devam ediyor. Orada da alt yapı ve servis çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Fabrika, kullandığı enerjiyi de rüzgardan elde ediyor.

Yürürlüğe giren yenilenebilir enerji yasası ise sektöre hareketlilik kazandırdı. Yasa, kendi elektriğini üretmek isteyen firmalara önemli fırsatlar sunuyor.

Bu konuda bilgi veren Ege Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Numan Sabit Çetin, “Yatırımcılar veya yerli imalat sektöründeki yatırımcılar bir şeyler yapmak istiyorlar, ciddi anlamda bir şeyler yapmak istiyorlar. Paralarını ve emeklerini bu işe yatırmak istiyorlar. Devletin burada kırsal kalkınma dediğimiz bir desteklemesi var. Bunda da yüzde 50’sini devlet karşıladı. Yarısını da biz kendimiz karşılamış olduk” dedi.

Türkiye’nin yıllık elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 2 buçuğu rüzgardan karşılanıyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerinden biri de rüzgardan yılda 20 bin megavat enerji üretebilmek. Türkiye bu enerjiyi ürettiğinde yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık 10 ila 12’sini rüzgardan elde etmiş olacak.

Kaynak: TRT Haber

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Biyo Enerji 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide İstihdam Artıyor

Dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe istihdam geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 5 artarak 8 milyon 100 bin kişiye ulaştı. Bir ülkenin ekonomik açıdan gücü ve konumu makro ekonomik

HABERLER

Van’da Yenilenebilir Enerji Toplantısı Yapıldı

Van’da, DAKA ve TURSEFF işbirliğiyle ‘Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projelerinin Finansmanı’ bilgilendirme toplantısı yapıldı. Van’da, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TURSEFF) işbirliğiyle ‘Yenilenebilir

HABERLER

Türkiye’nin İlk Yeşil Kamu Binası: Küçükçekmece Belediyesi

Türkiye’nin ilk yeşil kamu binası olma özelliğini taşıyan Küçükçekmece Belediye binası yakında hizmete giriyor. Çatısı ve cephesi yeşille donatılacak binada yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlanacak. Avrupa’nın en büyük gösteri