Türk-Alman Biyogaz Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Türk-Alman Biyogaz Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

GIZ

Enerji Bakanlığı ile Federal Alman Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki “Çevre Alanında Ortak İkili İşbirliği” çerçevesinde YEGM ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından yürütülen Türkiye’de Hayvansal Atıkların Biyogaz Yoluyla Kaynak Verimliliği Esasında ve İklim Dostu Kullanımı Projesi (kısa adıyla Türk-Alman Biyogaz Projesi) kapanış toplantısı 17 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Projenin kapanış toplantısına, Bakanlık adına Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sebahattin DÖKMECİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Genel Müdür V. Sayın İbrahim ÖZCAN, GIZ Ülke Direktörü Sayın Carl TAESTENSEN ve Federal Almanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Sayın Christoph HALLIER tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı.
Dökmeci konuşmasında, proje süresince yapılan çalışmalar sonucu kazanılan tecrübeler ve elde edilen çıktıların Bakanlığımızın bundan sonraki mevzuat ve politika geliştirme çalışmaları için faydalı olacağını ifade etti. Ayrıca, Proje çıktılarının Türkiye’de biyogaz teknolojilerinin hayata geçirilmesi ve sürdürülebilir uygulamalarının sağlanmasında gerekli teknik desteğin verilmesi, biyogaz teknolojileri konusunda farkındalık yaratmak, biyogaz ağının oluşmasına ve işlevsel çalışmasına destek olmak, başta çiftçiler olmak üzere biyogaz yatırımı ile ilgilenen tüm paydaşlara eğitim vermek ve rehberlik yapmak, biyogaz yatırımlarının sağlıklı gelişimine destek olacağını ifade etti.
Ayrıca toplantıda proje uzmanlarınca proje hedefleri ve sonuçları, proje kapsamında yapılan fizibiliteler ve verilen eğitimler, Türkiye biyogaz sektörü, biyogaz hesap aracı, biyogaz çıktılarının gübre olarak kullanımı konularında sunumlar yaparak projenin çıktıları hakkında detaylı bilgiler verildi.
Kaynak: Enerji Bakanlığı web sitesi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

HES’lerin Etkileri Keçiler Üzerinden Takip Edilecek

HES’lerin doğal hayata etkisinin araştırılması için Vençenik Dağı’nda keçiler uydu vericisiyle izlemeye alındı. Takip ekipmanlarının bedeli HES’çi firmalara ödetildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel

HABERLER

Schneider Electric Enerji Üniversitesi Bilgisayar Başında ‘Veri Merkezi Uzmanı’ Yetiştiriyor

Enerji yönetiminde dünya çapında uzman Schneider Electric, Enerji Üniversitesi üzerinden verilecek Veri Merkezi Sertifika Programı ile veri merkezi uzmanlarına, fiziksel veri merkezi çözümleriyle ilgili temel bilgilerini geliştirmeleri için özel bir

HABERLER 0 Comments

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor. Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor.