Türk-Alman Biyogaz Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Türk-Alman Biyogaz Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

GIZ

Enerji Bakanlığı ile Federal Alman Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki “Çevre Alanında Ortak İkili İşbirliği” çerçevesinde YEGM ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) tarafından yürütülen Türkiye’de Hayvansal Atıkların Biyogaz Yoluyla Kaynak Verimliliği Esasında ve İklim Dostu Kullanımı Projesi (kısa adıyla Türk-Alman Biyogaz Projesi) kapanış toplantısı 17 Şubat 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Projenin kapanış toplantısına, Bakanlık adına Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sebahattin DÖKMECİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Genel Müdür V. Sayın İbrahim ÖZCAN, GIZ Ülke Direktörü Sayın Carl TAESTENSEN ve Federal Almanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Sayın Christoph HALLIER tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı.
Dökmeci konuşmasında, proje süresince yapılan çalışmalar sonucu kazanılan tecrübeler ve elde edilen çıktıların Bakanlığımızın bundan sonraki mevzuat ve politika geliştirme çalışmaları için faydalı olacağını ifade etti. Ayrıca, Proje çıktılarının Türkiye’de biyogaz teknolojilerinin hayata geçirilmesi ve sürdürülebilir uygulamalarının sağlanmasında gerekli teknik desteğin verilmesi, biyogaz teknolojileri konusunda farkındalık yaratmak, biyogaz ağının oluşmasına ve işlevsel çalışmasına destek olmak, başta çiftçiler olmak üzere biyogaz yatırımı ile ilgilenen tüm paydaşlara eğitim vermek ve rehberlik yapmak, biyogaz yatırımlarının sağlıklı gelişimine destek olacağını ifade etti.
Ayrıca toplantıda proje uzmanlarınca proje hedefleri ve sonuçları, proje kapsamında yapılan fizibiliteler ve verilen eğitimler, Türkiye biyogaz sektörü, biyogaz hesap aracı, biyogaz çıktılarının gübre olarak kullanımı konularında sunumlar yaparak projenin çıktıları hakkında detaylı bilgiler verildi.
Kaynak: Enerji Bakanlığı web sitesi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

Boğaziçi ve FSM Köprülerine LED Aydınlatması

Boğaziçi ve FSM köprüleri Türkiye’de LED’li ilk otoyol köprü olacak. Asya ve Avrupa’yı birleştiren Fatih Sultan Mehmet köprüsü ve Boğaziçi köprüsünün yol aydınlatmasını Schréder üstlendi. Türkiye’de LED armatürleri ile gerçekleşecek

HABERLER

TSKB, GRI A+ Seviyesinde Sürdürülebilirlik Raporlaması Yapan İlk Türk Finans Kuruluşu Oldu

Sürdürülebilirlik kavramını tüm bankacılık süreçlerine başarılı bir şekilde entegre eden TSKB, finans sektöründeki ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. TSKB’nin 2011-2012 döneminde, ekonomi, çevre ve yönetim alanlarındaki sürdürülebilirlik performansını

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

2 Bin Konuta Jeotermal Enerji İle Isıtma

Sorgun Belediyesi tarafından 2006 yılında yaptırılan tam otomasyonlu jeotermal enerji sistemi ile 2 bin konut diğer yakıtlara göre daha ucuza ısınıyor. Jeotermal enerjiden ısınma ihtiyacının karşılanması yönünde, Sorgun Belediyesi örnek