TÜREK 2015 Rüzgar Enerjisi Başvurularına Odaklanacak

TÜREK 2015 Rüzgar Enerjisi Başvurularına Odaklanacak

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu yılki TÜREK 2015’in daha çok Nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatlara kilitleneceğini ifade etti.

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 2023 yılı hedefi olarak belirlenen 20 bin megawatt hedefi şimdiden olanaksız gibi değerlendirilse de bu yatırımcıların hevesini ve iştahını azaltmıyor. Türkiye uzun vadede bir rüzgar enerjisi ülkesi olabilir. Ama bunun için en önemli unsurlardan birisi rüzgar enerjisi yatırımları için yapılan başvuru sürelerinin kısaltılması ve başvuru tarihlerinin sıklaştırılması. Bir rüzgar enerji santralinin yaklaşık 6 yılda tamamlanacağı dikkate alındığında, izin sürelerinin kısaltılması da çok büyük bir önem taşıyor.
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015)’de bu ortamda gerçekleştiriliyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015) 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de yapılacak. Konusu sadece rüzgar olan kongrede dünyadaki ve ülkemizdeki rüzgar sektörünün durumu tüm boyutlarıyla ele alınacak. Yurtiçinden ve yurtdışından rüzgar enerjisi temsilcilerinin bir araya geleceği kongreden bir gün önce yurtdışından gelecek konuklar için Ankara Palas’ta özel bir yemek verilecek.
Açılış konuşmalarında Kongre Başkanı Doç. Dr. H. Murat Mercan, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) Ceo’su Giles Dickson, Küresel Dünya Enerjisi Konseyi (GWEC) Başkanı Dr. Klaus Rave, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun yer alacak.
Kongrenin ilk gününde rüzgar enerjisinin dünyadaki ve Türkiye’deki yeri ile başlayacak oturumlar Rüzgar Endüstrisinin nasıl gelişeceği, Türkiye’nin rüzgarda bölgesel merkez olması ve lisanssız RES oturumları ile devam edecek. Akşamki gala yemeğinin ardından İkinci gün 5000 MW’lık yeni RES kapasitesinin sektöre etkilerinin konuşulacağı kongrede izin süreçleri, yeni teknolojiler, proje finansmanı ve rüzgar hukuku gibi pekçok konu masaya yatırılacak.
Ülkemizdeki ve dünyadaki rüzgar sektöründe olan gelişmeleri en yetkili ağızlardan dinlemek ve sektörün geleceğine yön vermek isteyenleri kongreye beklediklerini söyleyen TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu yılki TÜREK 2015’in daha çok nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatlara kilitleneceğini ifade etti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Panasonic’den “Sürdürülebilir Akıllı Şehir” Projesi

Panasonic, Nomura Real Estate Development Co. Ltd. işbirliği ile Japonya’da geleceğin şehrini inşa etmek üzere harekete geçti. Proje, “Sürdürülebilir Akıllı Şehir” olarak hayata geçirilecek. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Panasonic Japon

HABERLER 0 Comments

Vefa, Inogen’le Güneş Enerjisinden Elektrik Üretecek

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynağındaki potansiyeli gören ve bu alanda yatırım yapma kararı alan Vefa, yeni markası Inogen ile güneş enerjisinden elektrik üretecek. Vefa, Inogen ile yenilenebilir enerji alanında yenilikçi, verimli,

Atık Yönetimi 0 Comments

Evreka Faaliyet Alanını Genişletiyor

ODTÜ Teknokent bünyesinde ikamet eden Evreka, Webrazzi Arena yani Ekim 2015 sonrası 4 farklı şehirde yüzlerce sensörüyle birlikte hizmet vermeye başladı. Evreka akıllı şehirler konseptinde teknolojiler üreten, bir ArGe firması.