TÜREK 2015 Rüzgar Enerjisi Başvurularına Odaklanacak

TÜREK 2015 Rüzgar Enerjisi Başvurularına Odaklanacak

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu yılki TÜREK 2015’in daha çok Nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatlara kilitleneceğini ifade etti.

Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 2023 yılı hedefi olarak belirlenen 20 bin megawatt hedefi şimdiden olanaksız gibi değerlendirilse de bu yatırımcıların hevesini ve iştahını azaltmıyor. Türkiye uzun vadede bir rüzgar enerjisi ülkesi olabilir. Ama bunun için en önemli unsurlardan birisi rüzgar enerjisi yatırımları için yapılan başvuru sürelerinin kısaltılması ve başvuru tarihlerinin sıklaştırılması. Bir rüzgar enerji santralinin yaklaşık 6 yılda tamamlanacağı dikkate alındığında, izin sürelerinin kısaltılması da çok büyük bir önem taşıyor.
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015)’de bu ortamda gerçekleştiriliyor.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK 2015) 4-5 Kasım tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de yapılacak. Konusu sadece rüzgar olan kongrede dünyadaki ve ülkemizdeki rüzgar sektörünün durumu tüm boyutlarıyla ele alınacak. Yurtiçinden ve yurtdışından rüzgar enerjisi temsilcilerinin bir araya geleceği kongreden bir gün önce yurtdışından gelecek konuklar için Ankara Palas’ta özel bir yemek verilecek.
Açılış konuşmalarında Kongre Başkanı Doç. Dr. H. Murat Mercan, Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) Ceo’su Giles Dickson, Küresel Dünya Enerjisi Konseyi (GWEC) Başkanı Dr. Klaus Rave, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun yer alacak.
Kongrenin ilk gününde rüzgar enerjisinin dünyadaki ve Türkiye’deki yeri ile başlayacak oturumlar Rüzgar Endüstrisinin nasıl gelişeceği, Türkiye’nin rüzgarda bölgesel merkez olması ve lisanssız RES oturumları ile devam edecek. Akşamki gala yemeğinin ardından İkinci gün 5000 MW’lık yeni RES kapasitesinin sektöre etkilerinin konuşulacağı kongrede izin süreçleri, yeni teknolojiler, proje finansmanı ve rüzgar hukuku gibi pekçok konu masaya yatırılacak.
Ülkemizdeki ve dünyadaki rüzgar sektöründe olan gelişmeleri en yetkili ağızlardan dinlemek ve sektörün geleceğine yön vermek isteyenleri kongreye beklediklerini söyleyen TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu yılki TÜREK 2015’in daha çok nisan 2015’te alınan başvuruların gelişimine ve 2016 yılında alınacak müracaatlara kilitleneceğini ifade etti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Sabancı Enerjide Karlılığı Öne Alacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat (MW) bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’de uluslararası nitelikteki kuruluşların enerji alanına yönelik yatırım

HABERLER

Tescom-Solar’dan SDD Serisi Solar Sulama İnvertörü

Tescom- Solar, SDD serisi solar sulama invertörü ile tarımsal sulama yapan yatırımcıların enerji problemini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Güneş enerjisi  sektörüyle tarımsal sulama konusunda çeşitli çalışmalar sürdürülüyor. Tescom- Solar, Ar-Ge süreci tamamlanan ve saha testlerinden

ALTERNATİF TASARIMLAR

Her Yere Taşınabilir Solar Pencere Prizi

Pencere Prizi, tasarımcı Kyuho Song ve Boa Oh’un ortak projesi; bu priz pencerenize takılıyor, güneş enerjisiyle çalışıyor ve de portatif. Eğer bu ürün hayata geçirilirse kullanıcısı için en ekonomik güneş