TÜREB’den Rüzgar Yatırımları İçin Çalıştay Çağrısı

TÜREB’den Rüzgar Yatırımları İçin Çalıştay Çağrısı

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), rüzgar santralleriyle ilgili izin süreçlerinde yaşanan sorunların ortaya koyulması için, Enerji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, EPDK ve sektör temsilcilerinin katılcağı bir çalıştay düzenlenmesini önerdi. 

ae_ruzgar_tureb_serdar_atasevenTÜREB, rüzgar enerjisi santrallerinin inşa aşamasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan alınan izinler ve izin süreçleri konusunda bir dizi Kurum ziyareti ve çeşitli toplantılar gerçekleştirdi. Ziyaret edilen kurum ve kuruluşlar arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), TBMM enerji ve çevre komisyonları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı da yer alıyor. 28 Mayıs tarihindeki ziyaretler sonrasında 11 Haziran`da bir durum değerlendirmesi toplantısı yapıldı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ TOPLANDI
Toplantıya, TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar ATASEVEN, TÜREB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ünal TERZİ, Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol DEMİRER, Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin ERANIL, Mutluer Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Erol MUTLU, Enerjisa Enerji AŞ İş Geliştirme Müdürü İbrahim ERDEN, Al Enerji Limited Şirketi Genel Müdürü Barış ERGUN, Eni Enerji İnş. Taah. Tic. San. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Orkun ÖZDEMİR, IŞIL GE Kurumsal İletişim Müdürü Ayşem SARGIN, Boydak Enerji İş Geliştirme Müdürü Serhat SERT katıldı.

ÇALIŞTAY İÇİN DİLEKÇE
Değerlendirme toplantısında, ETKB, TBMM Enerji ve Çevre Komisyonları, EPDK, Başbakanlık Yatırım Ajansı yetkilileri ve Orman Bakanlığı’nın da yer aldığı ve RES konularının enine boyuna irdeleneceği bir çalıştay düzenlenmesinin faydalı olacağına karar verildi. Çalıştay isteğinin 12 Haziran 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı, Müsteşar, Orman Genel Müdürü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürüne dilekçe ile iletilmesi görüşü benimsendi.

ORMAN BAKANLIĞI ZİYARETLERİ
Bu konulara ilişkin hazırlanan bir bilgi notuyla 17 Haziran 2013 (Pazartesi Günü) saat 10.00’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı`na çeşitli ziyaretlerde bulunuldu. Ziyaretlere, TÜREB Yönetim Kurulu Başkan V.
Barış ERGUN Al Enerji Limited Şirketi Genel Müdürü Ünal TERZİ, Eni Enerji İnş. Taah. Tic. San. AŞ`den Orkun ÖZDEMİR, Boydak Enerji İş Geliştirme Müdürü Serhat SERT ve TÜREB İdari İşler Müdürü Esin Komitoğlu katıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yusuf CERAN ile görüşen heyet, Orman izinleri ve Orman izin süreçlerinde yaşanan zorlukları dile getirdi.

ENİNE BOYUNA İRDELEME
Heyet, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), TBMM Enerji ve Çevre Komisyonları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Başbakanlık Yatırım Ajansı yetkilileri ve Orman Bakanlığı’nın da yer aldığı ve RES konularının enine boyuna irdeleneceği bir çalıştay düzenlenmesinin faydalı olacağı yönündeki ortak görüşünü iletti. TÜREB tarafından, bu süreçle ilgili olarak yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın düşüncelerinin benzer olduğu dikkate alındığında ilgili kurumların bir araya gelerek dile getirilen çözümlerin hayata geçebileceği anlaşılmaktadır. TÜREB olarak ülkemizdeki rüzgar sektörünün gelişimine desteleyecek adımların atılması için üzerine düşen görevi yerine getireceği ifade edilmiştir.”

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Afyon’un Rüzgarı 134 Bin Eve Elektrik Sağlayacak

Yılda yaklaşık 310 milyon kwh enerji üretecek olan rüzgar santrali Afyon Dinar’ın rüzgarından ürettiği elektrikle, 134 bin konutun bir yıllık enerji gereksinimini karşılayacak. Güriş Holding tarafından Afyon Dinar’da kurulan 115

HABERLER

Geleceğin Akıllı Şehirleri’nde 4 Türk Takımının İmzası

Geçtiğimiz hafta, Schneider Electric firmasının şehirlerde yeşil çözümlerle enerjiyi daha verimli kullanmak, fayda sağlamak, çevreyi ve doğayı korumak amacıyla geliştirilen teknoloji tabanlı iş fikirleri desteklediği “Go Green in the City” yarışmasının 3.’sü düzenlendi. Bilim.org

Elektrik Üretimi

Kayseri’ye Güneş Enerjisi Santrali

Kayseri’de Yıldırım Beyazıt kapalı semt pazar yeri çatısına güneş enerjisi santrali kurulacak. Güneş Enerjisi santralleri kurulumu Türkiye’de sürerken beklentiler de büyüyor. milliyet.com.tr’nin haberine göre, Güneş ve rüzgar enerjisi faydalarını ve