Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden, tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, EPDK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu. Ankara Adliyesi’ne gelen federasyon üyeleri, suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi Başsavcılığa verdi.

Daha sonra adliye önünde açıklama yapan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Anayasa’ya ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırı olarak “kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin” faturalara yansıtıldığını belirtti.

Söz konusu uygulamanın, tüketicilerin, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını bertaraf edecek niteliğe ulaştığını savunan Yılmaz, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, kişilerin, ücret ödeme sonucunu doğuracak mal varlığı haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini vurguladı.

EPDK’nın yönetmeliğinde de “kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınacağına ilişkin bir hükmün bulanmadığını” ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: “Tüketicinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı kayıp-kaçak enerji bedellerinin faturalara eklenmesi temel anayasal haklara aykırı olduğu gibi yasalara da aykırıdır. Her yıl bu hukuksuz uygulama ile tüketiciden 1 milyar liranın üzerinde kayıp-kaçak parası alınmaktadır.
Tüketicilerimize çağrımız var, hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinden iadeli taahhütlü dilekçe ile geriye doğru 10 yıllık kayıp-kaçak bedellerinizi isteyiniz. Talebinize olumlu yanıt vermeyen elektrik dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçağı tahsil etmek üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurunuz.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Güneşte Zorlu Rekabet Brüksel’e Şikayet Edildi

Avrupa’nın güneş paneli üreticileri için “güneşli günler” şimdilik geride kaldı. Avrupalı şirketler, Çin damgalı ucuz ürünlerle rekabet mücadelesinde Brüksel’i yardıma çağırdı. Mali sıkıntı içine düşen Alman güneş paneli üreticilerine her

HABERLER

İtalyan Mafyası Yeşil Enerji Piyasasında

İtalya’da sektör haline gelen mafya yenilenebilir enerjiye el attı! Europol’un raporunda, İtalyan mafyasının yeşil enerji piyasasına girdiği bilgisi yer aldı. İtalya’da milyarlarca euro’luk bir ‘sektör’ olan mafyanın, yenilenebilir enerjinin ve

HABERLER

“Yeşil Büyüme, Yeni İş Olanakları Sağlıyor”

Enerji İK Genel Müdürü Banu Akdoğan, “Rüzgar enerjisinin sağladığı “Yeşil büyüme” ile yeni iş olanakları sağlamak ve mümkün olan en düşük karbon maliyetleri ile elektrik üretilebilir” dedi. TÜREK/TWEC 2013 Konferansı’nın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply