Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden, tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, EPDK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu. Ankara Adliyesi’ne gelen federasyon üyeleri, suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi Başsavcılığa verdi.

Daha sonra adliye önünde açıklama yapan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Anayasa’ya ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırı olarak “kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin” faturalara yansıtıldığını belirtti.

Söz konusu uygulamanın, tüketicilerin, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını bertaraf edecek niteliğe ulaştığını savunan Yılmaz, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, kişilerin, ücret ödeme sonucunu doğuracak mal varlığı haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini vurguladı.

EPDK’nın yönetmeliğinde de “kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınacağına ilişkin bir hükmün bulanmadığını” ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: “Tüketicinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı kayıp-kaçak enerji bedellerinin faturalara eklenmesi temel anayasal haklara aykırı olduğu gibi yasalara da aykırıdır. Her yıl bu hukuksuz uygulama ile tüketiciden 1 milyar liranın üzerinde kayıp-kaçak parası alınmaktadır.
Tüketicilerimize çağrımız var, hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinden iadeli taahhütlü dilekçe ile geriye doğru 10 yıllık kayıp-kaçak bedellerinizi isteyiniz. Talebinize olumlu yanıt vermeyen elektrik dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçağı tahsil etmek üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurunuz.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Mobil Cihazların Şarj Problemine Çözüm Geliyor

Mobil cihazların daha uzun süre dayanan şarj sürelerine ulaşabilmesi için pil teknolojisinde geliştirmelerin hayata geçmesi gerekiyor. Bu konuda umut vaadeden bir çalışma da akışkan pil teknolojisi. MIT araştırmacıları ucuz materyalden

Jeotermal enerji 0 Comments

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları Düzenleniyor

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları isimli konferans dizisi 13 Nisan, 20 Nisan, 27 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Konferanslar İstanbul Çağlayan Adliyesi Seminer Salonu’nda

HABERLER 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Çin Birinci

2015 yılında dünyada rüzgar ve güneşe dayalı santrallere yaklaşık 330 milyar dolar yatırım yapılırken, en büyük pay 106 milyar dolarla Çin`e ait. enerjigunlugu.net’in haberine göre, dünyada güneş ve rüzgar enerjisi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply