Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

Tüketici Dernekleri’nden EPDK’ya Kaçak Elektrik Davası

TÜDEF, kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden, tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, EPDK hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), kaçak elektriği, dağıtım şirketleri üzerinden tüketiciye fatura ettirdiği iddiasıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyusunda bulundu. Ankara Adliyesi’ne gelen federasyon üyeleri, suç duyurusuna ilişkin dilekçeyi Başsavcılığa verdi.

Daha sonra adliye önünde açıklama yapan TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, Anayasa’ya ve Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasaya aykırı olarak “kayıp-kaçak ve sayaç okuma bedellerinin” faturalara yansıtıldığını belirtti.

Söz konusu uygulamanın, tüketicilerin, Anayasa ve yasalardan kaynaklanan haklarını bertaraf edecek niteliğe ulaştığını savunan Yılmaz, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunarak, kişilerin, ücret ödeme sonucunu doğuracak mal varlığı haklarının sadece kanunla sınırlandırılabileceğini vurguladı.

EPDK’nın yönetmeliğinde de “kayıp-kaçak bedellerinin aboneden alınacağına ilişkin bir hükmün bulanmadığını” ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti: “Tüketicinin hiçbir sorumluluğunun olmadığı kayıp-kaçak enerji bedellerinin faturalara eklenmesi temel anayasal haklara aykırı olduğu gibi yasalara da aykırıdır. Her yıl bu hukuksuz uygulama ile tüketiciden 1 milyar liranın üzerinde kayıp-kaçak parası alınmaktadır.
Tüketicilerimize çağrımız var, hizmet aldığınız elektrik dağıtım şirketlerinden iadeli taahhütlü dilekçe ile geriye doğru 10 yıllık kayıp-kaçak bedellerinizi isteyiniz. Talebinize olumlu yanıt vermeyen elektrik dağıtım şirketlerinden kayıp-kaçağı tahsil etmek üzere Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine başvurunuz.”

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Enerji Dışı Mali Açık Geriledi

Avrupa’daki kriz ve yüksek petrol fiyatlarına rağmen cari açık haziranda rekor düşüş yaşadı. Enerji dışı cari denge 167 milyon fazla verdi. Yıllık cari açık ise OVP’deki hedefin bile altına indi.

Güneş Enerjili Destekli Meyve Bahçesi Kuruldu

Emin Tarım ve Enerji A.Ş, Konya Ereğli’de, sulama amaçlı elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayacak 450 bin ağaçlık organik elma üretim tesisi kurdu. Tarımsal sulama, suyun doğal ortamlarda bulunmaması durumunda ürüne

Akıllı Ürünler 0 Comments

HomeBiogas ile Her Eve Bir Biyogaz Kombisi

1 günlük mutfak atıklarınızla 2-4 saatlik tüp gazı elde etmeye ve 5-8 litrelik sıvı gübre elde etmeye ne dersiniz? HomeBiogas ürünü ile kulağa hoş gelen bu teklifi gerçeğe dönüştürmek artık

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply