TÜBİTAK ve Devletten Sulama Sistemlerine Destek

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve dünyada ilk olma iddiasıyla yola çıkan Mobil Solar Sulama Sistemi, tarımsal güneş enerjisi uygulamaları için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Tarım Bakanlığı bünyesindeki GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından (TAGEM) geliştirilen projede, yöredeki su kanallarından saatte 70 ton su çekme kapasiteli ve güneş enerjisi ile çalışan bir solar pompa sistemi, 36 adet 170 watt güneş paneli ve bir adet güneş takip sistemi kullanılmış. Bir traktörün üzerine monte edilen ve bu şekilde mobilite sağlanan sistemde, güneş panelleri kullanılan takip sistemi (tracker) sayesinde hiç verim kaybına uğramadan, güneş ışınlarını en doğru açıdan ve sürekli alıyor. Tüm projelendirme ve kurulum, Ankara’lı bir firma olan Ekosolar’ın desteği ile, TAGEM tarafından gerçekleştirilmiş.

TAGEM tarafından verilen bilgide kanaldan 140 m. uzağa kadar olan bölgelerde dahi saatte 60 tona yakın su alınabildiği, ancak su kaynağının derinliği arttıkça debinin düşeceği bildirildi. Sistemin en büyük avantajı, taşınabilir olması ve kırsal bölgelerde elektrik olmayan ya da 1 km. daha uzak mesafaden elektriğin getirebildiği noktalarda kendini kısa zamanda amorti etmesi.

Sistemde kullanılan özel pompalar ise ihtiyacı olan elektriği güneş panellerinden sağlıyor ve başka bir enerji kaynağına gerek duymuyor. Damla sulama sistemleri kullanılması durumunda ise, su kanallarından çekilen su ile 400 dekara kadar varan bir alan sulanabiliyor.

Günümüzde salma (vahşi) sulamanın su kaynaklarına verdiği zarar göz önüne alındığı zaman, devletin damla sulamaya verdiği desteğin de önemi artıyor. Zira güneş enerjili sulama sistemlerinde de gereken su miktarı azalacağı için, kullanılan pompaların ve güneş panellerinin gücünün yüksek olması gerekmiyor, bu da maliyetleri oldukça azaltıyor.

Güneş enerjili su pompalama sistemleri, güneş enerjisinin en verimli ve anlamlı kullanıldığı alanlardan biri kabul ediliyor. Kuyuların ve diğer su kaynaklarının merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanımı ya oldukça uzun kablolama ya da sahada benzinli jeneratör kullanımı gerektirmekte. Bu metotlar hem pahalı ekipman ve bakım, hem de sürekli artan yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, güneş enerjisi genellikle hem daha ekonomik hem de daha verimli sonuçlar vermekte. Hükümet bunu desteklemek için son yıllarda özellikle tarımsal sulama projelerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına %50’ye varan hibe krediler sağlıyor.

Konuyla ilgili daha önce yaptığımız habere Facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hükümet tarafından verilen destek hakkında daha fazla bilgi için:
Sulama Hibe Destegi Teblig
Sulama Hibe Destegi Uygulama Rehberi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Bu Japon Köyü Sadece Güneş Enerjisi Kullanıyor

Japonya’da yaşanan Fukushima nükleer felaketinden sonra nükleer santrallerini durduran Japonya ciddi enerji problemi yaşadı. Büyük felaketin yıkımını üzerinden kısa sürede atan Japonya, yeni nükleer santraller inşa etmeye başladı. Bunun yanında

HABERLER

Gerçek “Çöpçüler Kralı” Bir Urfalı

Gerçek bir enerji girişimcisinin hikayesi; Aziz Aktaş.  Şanlıurfa’da yaşayan Aziz Aktaş, 12 yaşından beri çöplerden topladığı pet şişe ve camları satarak maddi durumu iyi olmayan ailesine yardım ediyordu. Çöplerden topladıklarıyla

HABERLER

2035’de Termik Santraller Nedeniyle Su Tüketimi 2 Katına Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı IEA’nın yeni bir raporuna göre enerji sanayiinin tükettiği su miktarı 2035 yılına kadar iki katına çıkacak. 2012 Dünya Enerji Görünümü raporunda elektrik üretimi için termik santrallerin su