Yerli Üretim İçin Enerji Bakanlığı ve Tübitak İşbirliği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptıkları protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye’nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacaklarını bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında düzenlenen İşbirliği Protokolü İmza Töreni’ne katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirilen törende konuşan Yıldız, enerjinin, Türkiye’nin büyümesindeki en önemli sektörlerin başında geldiğini söyledi.

Enerji sektöründe yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanılmasının önemini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:  ”Diyelim ki rüzgar santrali… Eğer siz tribün ve jeneratör kısmını yapamıyorsanız, burada yine yatırımları ithal kaynaklarla yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu bir paradoks, bunu aşmak zorundayız. İşte bu yaptığımız protokoller ve bunun çerçevesinde yapılacak yatırımlarla, Türkiye’nin yalnızca rüzgarla alakalı karar verilmiş ve lisansa bağlanmış yatırımlarında minimum 15 milyar dolarlık bir ithalatı kesmiş olacağız.”

Bakan Yıldız, bugün yapılan protokolle beraber 10 yıl içinde sanayileşmeyle ilgili çok önemli mesafeler katedileceğine dikkati çekerek, yatırımların mümkün olduğu kadar yerli kaynaklardan yapılması gerektiğini ifade etti.

TÜBİTAK’ın vereceği desteğe çok önem verdiklerini dile getiren Yıldız, ”Ar-Ge faaliyetleriyle alakalı, tüm kurumlarımızla beraber yapılacak 15’e yakın bölümdeki destek için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Yücel Altunbaşak ise Türkiye için son derece önemli olan bir protokol imzaladıklarını bildirdi. Konu enerji olunca, çok fazla söze hacet olmadığını dile getiren Altunbaşak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda alınan kararlar gereği enerjinin, ülkenin öncelikli alanlarından biri olduğunu söyledi. İmzalanan protokolle enerjide dışa bağımlılığı azaltmak istediklerini vurgulayan Altunbaşak, protokol kapsamında 10 yıllık bir zaman sürecinde 10’a yakın projeden bahsettiklerini bildirdi.

Altunbaşak, protokolle birlikte en az yüzde 20’lik bir yerlilik artışı beklediklerine işaret ederek, ”Enerji ile ilgili konularda hem ham madde hem teknoloji olarak çok büyük satın almalar yapıyoruz. Stratejik işbirliği çerçevesinde teknoloji transferi yapmak istiyoruz. Bunlara örnek vermek gerekirse termik ve hidroelektrik santrallerinin tasarımlarını da burada yapmak istiyoruz. Türkiye teknolojisinin geldiği seviye bunun için yeterli” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakanlar Ergün ile Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Jeotermal Enerjinin Yeni Kullanım Alanları: Tenis Kortları

Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için ısıtma sistemi kuruyor. Kırşehir Belediyesi, Ahi Evran Üniversitesi’nden devraldığı 2 tenis kortunun kış aylarında da kullanılabilmesi için jeotermal

HABERLER

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye KOBİ Enerji Verimliliği Kredisi

Hazine, üç kamu bankasının Dünya Bankası’ndan (DB) toplam 201 milyon dolar tutarında KOBİ Enerji Verimliliği yatırımları kredisi sağladığını açıkladı. Hazine’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklama şöyle oldu: “Ülkemizdeki Küçük ve

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Xerox PARC’tan Güneş Enerjisi Üretimini Ucuzlatacak Buluş

Xerox PARC’ın geliştirdiği sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün MIT Technology Review isimli teknoloji portalında, güneş enerjisi panellerinin daha uygun maliyetlere üretilebilmesini sağlayacak Xerox buluşu olarak tanıtıldı.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply