TSKB’dan Kartondan Elektrik Üretimine Kredi Desteği

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB ve  özel sektör elektrik üreticilerinden Eren Grubu’nun bağlı ortaklığı Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, yine grup şirketlerinden Modern Karton A.Ş.’de üretim sürecinde oluşan atık kağıdın değerlendirilerek elektrik ve buhar enerjisi üretilmesine yönelik yatırımının finansmanı için 12 milyon euro nakit ve 49 milyon euro ECA kredisine aracılık edecek anlaşmaya imza attı.

TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren’in katılımıyla TSKB Cennet Bahçesi’nde, 19 Aralık 2012 tarihinde imzalanan kredi anlaşmasına göre kredi TSKB’ye 7 yılda geri ödenecek. Modern Karton A.Ş.’nin üretiminde ana girdi olarak kullandığı hurda kağıdın arasına karışmış ve kağıt üretiminde istenmeyen her tür atığın ayıklanarak bir kazanda yakılması suretiyle elde edilecek ısının bir su devresini ısıtması ile elde edilecek basınçlı buharın bir buhar türbininde kullanılması sonucu elektrik ve buhar üretimi hedefleniyor.

TSKB Genel Müdürü Fevzi Onat imza töreninde yaptığı açıklamada, TSKB’nin sürdürülebilir bankacılık alanındaki öncülüğünün altını çizerek, “TSKB olarak yenilenebilir enerji alanında şimdiye kadar 6.2 milyar USD yatırım tutarına ve 3.460 MW kurulu güce sahip olacak, 97 adet enerji santral finanse ettik. Bu projelere tarafımızca taahhüt edilen kredi tutarı 1.8 milyar USD’dir. Finanse ettiğimiz 97 adet yenilenebilir enerji projesinin 2’si jeotermal, 5’i biomass gibi özgün projelerdir. Bugün portföyümüze kağıt atıklarını elektrik ve buhar enerjisine çeviren başka bir özgün proje daha ekliyor olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Onat, “Modern Enerji’nin Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunacak ‘Atıktan Enerji Üretimi’ yatırımına sağladığımız krediyle ülkemizin alternatif enerji kaynaklarına getireceği katkıyı çok önemsiyor, bu projenin yakın gelecekte yenilenebilir enerji alanındaki yaratıcı projelerin sayıca artması için bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” diyerek konuşmasına devam etti.

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erenise yaptığı konuşmada proje hakkında detaylı bilgiler vererek, “79 milyon euroluk yatırım kapsamında Tekirdağ Çorlu’da Modern Karton San. ve Tic. A.Ş. tesislerinin hemen yanında bulunan Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tesislerinin bünyesinde kurulacak olan tesis, 93 MW termal gücünde atık yakabilecek şekilde ölçeklendirildi. Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş. yatırım ile ilgili Almanya’dan gelecek tesis için anahtar teslim Outotec GmbH firması ile anlaşma yapıldı. Hermes aracılığı ile sağlanan 8 yıl vadeli krediye Bayern LB aracılığı ve TSKB Garanti Mektubu karşılığında yaklaşık 49 milyon euro ECA kredisi sağlanacak olup, proje için ayrıca 12 milyon euro tutarında 7 yıl vadeli kredi tesis edilecek” dedi.

TSKB Hakkında:

1950 yılında kurulmuş olan Türkiye Sınaî Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’nin özel sermayeli ilk kalkınma ve yatırım bankasıdır. Türk bankacılık sektöründe sürdürülebilirliğin öncüsü TSKB, geniş bir müşteri kitlesine kurumsal kredilendirme, proje finansmanı, finansal kiralama (leasing), yatırım bankacılığı kapsamında kurumsal finansman hizmetleri, sermaye piyasası aracılık faaliyetleri ve portföy yönetimi iş kollarında hizmet sunmaktadır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Yerli Elektrikli Araç Üretiminin Her Yıl 40 Adetine Bakanlık Talip

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK’ın yüzde 100 Ar-Ge desteği ile yerli elektrikli araç üretileceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde teşvik sisteminde yapılan yeni revizyon ile otomotiv sektöründe asgari 300

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Amazon Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefini Belirledi

Amazon Web Services’in uzun soluktaki hedefi “Yüzde 100 yenilenebilir enerji”. Devloetlerin yanı sıra uluslararası şirketlerin de yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefleri gündemi oluşturmaya devam ediyor. ABD Indiana’da bulunan Amazon Fowler

HABERLER

Türkiye’nin En Önemli Jeotermal Tesisinin Belgeseli Hazırlandı

Türkiye’nin ilk ve en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santrallerinden olan Denizli Sarayköy’deki Kızıldere Jeotermal Santrali’nin belgeselini hazırladı. Zorlu Enerji tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılının Eylül ayında açılışı gerçekleşen