Trina Solar ve Tegnatia Arasında İşbirliği Yapıldı

Trina Solar ve Tegnatia Arasında İşbirliği Yapıldı

Fransız Optimum Tracker şirketi San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. Endüstri ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinin optimizasyonu alanında hizmet veren Optimum Tracker, İstanbul’daki ofisinde 2022’de 6.83 milyar dolara çıkması beklenen dünya güneş enerjisi takip pazarından Türkiye’nin alacağı payın artmasına katkı sağlayacak.

Merkezi Fransa’da bulunan Optimum Tracker şirketi, San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. İnovatif fotovoltaik panel sistemlerinin tasarımı ve kurulumu yoluyla endüstri ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinin optimizasyonu alanında hizmet veren Optimum Tracker, Türkiye pazarına yapacağı bu yatırımla birlikte, 2022’de yüzde 35 oranında bir büyüme ile 6.83 milyar dolar olması beklenen dünya güneş enerjisi pazarından Türkiye’nin de pay almasına katkı sağlayacak. Optimum Tracker Türkiye’deki ofisi için ilk işe alımı gerçekleşirdi.

Optimum Tracker açacağı ofisi yardımıyla Türkiye’deki güneş enerjisi pazarının kalkınmasına hem ekonomik hem de teknolojik anlamda katkıda bulunmayı hedefliyor. Hammadde ve imalat bileşenleri tedariki ile ekipmanların yerinde kurulumunun sağlanması için yerli şirketler ile işbirliğine gidecek olan Optimum Tracker, Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı oyuncuları ile yakın işbirliği içinde, çelik ve elektromekanik sanayisine katkı sağlayacak ve yerel istihdamı artıracak.

Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmak ve ithal enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmek üzere her imkana sahip olduğunu belirten Optimum Tracker Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Thierry Bodiot sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, gerek daha iyi ışınım değeri, gerekse kuruluma müsait alan avantajı nedeniyle güneş enerjisi üretiminde İspanya ile birlikte Avrupa’da en yüksek enerji üretim potansiyeline sahip ülke konumunda. Buna karşın, güneş takip sistemi Türkiye’de endüstriyel ölçekte henüz hiç kullanılmıyor. Enerji üretimini yüzde 30 oranında artırabilen bu sistem sayesinde elde edilen elektrik, ithal karbon kaynaklı elektrikten daha ucuza geliyor”.

Türkiye’nin gerek teknolojik eğitim, gerekse endüstriyel performans açısından dünya standartlarında bir ülke olduğuna dikkat çeken Bodiot, “Sahip olduğu coğrafi konum ve ticaret geçmişi itibariyle Türkiye, yürüttüğümüz projelerimiz ve büyüme hedeflerimiz açısından stratejik bir merkez. Grand View Research tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güneş enerjisi pazarının 2022 yılında yüzde 35’lik bir büyüme ile 6,83 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye’nin bu pazardan anlamlı bir pay alabileceğine inanıyoruz. İstanbul’da bir ofis açmamız bu ülkeye olan uzun vadeli bağlılığımızın açık bir göstergesidir” dedi.

Güneş takip sistemi adı verilen bu teknoloji, mekanik bir ayçiçeği gibi hareket ediyor. Sistem, güneş enerjisi panellerinin, güneşi doğudan batıya doğru takip etmesini sağlayarak enerji santrallerinin verimliliğini artırıyor. Özellikle güneşli bölgelere uyarlanmış güneş takip sisteminin, Türkiye’nin güneş enerjisi üretimini artırmak üzere öncelikli olarak tercih edilmesi bekleniyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Çin’de Yenilenebilir Enerji Pazarı Yükselişte

Çin’in yenilenebilir enerji pazarı yükselişte. 2020 emisyon hedeflerine ulaşılması için de önemli adımlar atıldı. Çin’in Ulusal İstatistik Ofisi’nin gerçekleştirdiği 2016 yılının ilk istatistiklerine göre ülke karbon emisyon hedeflerine ulaşma yolunda

Elektrik Satışı

“Elektrik Sektörü Yatırım Cazibesini Kaybetmektedir”

Sabancı Holding CEO`su Zafer Kurtul, rekabetçi bir elektrik piyasası oluşturulamadığını söyledi. Kurtul, “Elektrik sektörü özel sektör açısından yatırım cazibesini kaybetmektedir” dedi. Elektrik sektöründe serbest piyasa koşullarının tam olarak yerleştirilemediğine yönelik

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjili İlk ATM Sibirya Bozkırlarında

Rusya’da bir ilke imza atıldı. Ülkedeki güneş enerjisi ile çalışan ilk ATM (bankamatik), Sibirya’daki Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’a 40 kilometre uzaklıktaki bir bozkıra yerleştirildi. Burada Rus Coğrafyacılar Derneği’nin organize ettiği “Dolina

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply