Trina Solar ve Tegnatia Arasında İşbirliği Yapıldı

Trina Solar ve Tegnatia Arasında İşbirliği Yapıldı

Fransız Optimum Tracker şirketi San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. Endüstri ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinin optimizasyonu alanında hizmet veren Optimum Tracker, İstanbul’daki ofisinde 2022’de 6.83 milyar dolara çıkması beklenen dünya güneş enerjisi takip pazarından Türkiye’nin alacağı payın artmasına katkı sağlayacak.

Merkezi Fransa’da bulunan Optimum Tracker şirketi, San Diego, Johannesburg, Santiago ve Mexico’dan sonra İstanbul’da da ofis açıyor. İnovatif fotovoltaik panel sistemlerinin tasarımı ve kurulumu yoluyla endüstri ölçeğindeki güneş enerjisi santrallerinin optimizasyonu alanında hizmet veren Optimum Tracker, Türkiye pazarına yapacağı bu yatırımla birlikte, 2022’de yüzde 35 oranında bir büyüme ile 6.83 milyar dolar olması beklenen dünya güneş enerjisi pazarından Türkiye’nin de pay almasına katkı sağlayacak. Optimum Tracker Türkiye’deki ofisi için ilk işe alımı gerçekleşirdi.

Optimum Tracker açacağı ofisi yardımıyla Türkiye’deki güneş enerjisi pazarının kalkınmasına hem ekonomik hem de teknolojik anlamda katkıda bulunmayı hedefliyor. Hammadde ve imalat bileşenleri tedariki ile ekipmanların yerinde kurulumunun sağlanması için yerli şirketler ile işbirliğine gidecek olan Optimum Tracker, Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı oyuncuları ile yakın işbirliği içinde, çelik ve elektromekanik sanayisine katkı sağlayacak ve yerel istihdamı artıracak.

Türkiye’nin güneş enerjisi üretiminde Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olmak ve ithal enerji kaynaklarına daha az bağımlı hale gelmek üzere her imkana sahip olduğunu belirten Optimum Tracker Ortadoğu ve Afrika Başkan Yardımcısı Thierry Bodiot sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye, gerek daha iyi ışınım değeri, gerekse kuruluma müsait alan avantajı nedeniyle güneş enerjisi üretiminde İspanya ile birlikte Avrupa’da en yüksek enerji üretim potansiyeline sahip ülke konumunda. Buna karşın, güneş takip sistemi Türkiye’de endüstriyel ölçekte henüz hiç kullanılmıyor. Enerji üretimini yüzde 30 oranında artırabilen bu sistem sayesinde elde edilen elektrik, ithal karbon kaynaklı elektrikten daha ucuza geliyor”.

Türkiye’nin gerek teknolojik eğitim, gerekse endüstriyel performans açısından dünya standartlarında bir ülke olduğuna dikkat çeken Bodiot, “Sahip olduğu coğrafi konum ve ticaret geçmişi itibariyle Türkiye, yürüttüğümüz projelerimiz ve büyüme hedeflerimiz açısından stratejik bir merkez. Grand View Research tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, güneş enerjisi pazarının 2022 yılında yüzde 35’lik bir büyüme ile 6,83 milyar dolar olması bekleniyor. Türkiye’nin bu pazardan anlamlı bir pay alabileceğine inanıyoruz. İstanbul’da bir ofis açmamız bu ülkeye olan uzun vadeli bağlılığımızın açık bir göstergesidir” dedi.

Güneş takip sistemi adı verilen bu teknoloji, mekanik bir ayçiçeği gibi hareket ediyor. Sistem, güneş enerjisi panellerinin, güneşi doğudan batıya doğru takip etmesini sağlayarak enerji santrallerinin verimliliğini artırıyor. Özellikle güneşli bölgelere uyarlanmış güneş takip sisteminin, Türkiye’nin güneş enerjisi üretimini artırmak üzere öncelikli olarak tercih edilmesi bekleniyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Nikaragua’dan Yenilenebilir Enerjide Büyük Hedef

Yenilenebilir enerji devrimine katılan Nikaragua 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 90`ını yenilenebilir enerjiden karşılayacak. Çağımızın gerçeği yenilenebilir enerji. Uluslararası kuruluşların temsilcileri de bu gerçeği artık açıkça dile getiriyor. Bu

HABERLER

Çin’de Ticari Havacılıkta Biyoyakıt Kullanıma İzin Verildi

Çin, en büyük rafinerisi Sinopec’e, havacılık için geliştirdiği biyoyakıtın ticari kullanımı konusunda izin verdi. Şinhua’nın haberine göre, Çin Sivil Havacılık İdaresi’nin (CAAC) lisans verdiği Sinopec’in hava biyoyakıtının, havayolu şirketleri tarafından

Elektrikli araçlar 0 Comments

Audi Elektrikli Araçta Hedef Büyüttü

Audi CEO’su Rupert Stadler, elektrikli araç satışlarının 2025 yılına kadar toplam araç satışlarının yüzde 25-30’unu oluşturacağını söyleyerek bu pastadan pay almak isteyen Audi’nin elini çabuk tutmaya karar verdiğini dile getirdi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply