Toshiba’dan Jeotermal Enerji Santrali İçin Parça Üretimi

Toshiba’dan Jeotermal Enerji Santrali İçin Parça Üretimi

Toshiba Corporation (TOKYO:6502) bugün şirketin Türkiye’de, bağımsız bir elektrik üreticisi ve Zorlu Energy Group (Zorlu Enerji Grubunun) bir üyesi olan Zorlu Enerji’nin Türkiye’nin batısında Manisa İlindeki Alaşehir’de inşa edeceği Alaşehir jeotermal elektrik santrali için türbin, jeneratör ve kondenser dâhil olmak üzere önemli ekipmanın tedariki için büyük bir sipariş aldığını duyurdu. Toshiba bu ekipmanı Ekim 2014 tarihinde kurmaya başlayacak ve santralin de 2015 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

2Türkiye’deki elektrik tüketimi nüfus artışı ve ekonomik büyüme ile birlikte hızla büyümektedir. Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) tahminleri önümüzdeki on yıl içinde talebin iki katın üzerinde artacağını belirtiyor. Türk hükümeti buna, jeotermal elektrik üretimini 300 megavattan (MW) iki katına artırmak dâhil kapasite artışını destekleyerek yanıt veriyor. Bu santrallerin çoğu jeotermal bakımdan zengin bir bölge olan ülkenin batısındaki Ege Bölgesinde inşa edilecek.

Toshiba toplam 40MW’lık iki sistem kuracak: buhar elde etmek için yüksek basınçlı sıcak suyu bir ayırıcıya çeken 30MW’lık bir flaş buhar üretim sistemi; ve düşük kaynama noktasına sahip bir sıvıyı buharlaştırmak için düşük sıcaklıkta akışkan kullanan 10 MW’lık ikili çevrim güç tesisi. Toshiba Türkiye’de bir jeotermal elektrik santralinin ekipmanını ilk kez olarak tedarik edecektir.

Toshiba jeotermal güç tedarikinde %23’lük pazar payı ile dünyanın baş tedarikçisidir. Şirket, Kuzey Amerika, Güneydoğu Asya ve Avrupa dâhil olmak üzere dünya genelinde birleşik kapasitesi 2.800 MW olan 52 tane jeotermal sistem kurmuştur. Toshiba geçen yıl Ağustos ayında, Türkiye’deki ve komşu ülkelerdeki elektrik üretim sistemleri işini güçlendirmek için İstanbul’da Toshiba Altyapı ve Elektronik A.Ş.’yi kurdu. Toshiba aynı zamanda Doğu Afrika’da planlanan jeotermal santral projesine katılmayı da hedeflemektedir ve ayrıca, rüzgâr ve hidroelektrik enerji üretimi sistemlerini de içeren kapsamlı yenilenebilir enerji çözümleri portföyünün bir parçası olarak dünyada jeotermal elektrik santrali işlerini geliştirmeye ve genişletmeye devam edecektir.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye´ye Almanya’dan Rüzgar Yatırımları Sürüyor

Almanya Türkiye’de 2012 yılında 29 bin, 2013 yılında 31 bin adet rüzgâr enerji türbini kurdu. Almanya Rüzgâr Enerjisi Federasyonu Türkiye´ye yaptıkları yatırımların gün geçtikçe arttığını bildirdi. Türkiye`de 2012 yılında 29

HABERLER

Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta, hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretimi için biyogaz santrali kurulacak. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, fakültede düzenlediği basın

Sektörel Röportajlar

“Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Multi-disipliner Bir Mühendislik Alanı”

Bahçeşehir Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem:  “Enerji sistemleri mühendisliği bölümü multi-disipliner bir alan. Enerji sistemleri mühendisliği; makine mühendisliğini, elektrik mühendisliğini, belli ölçülerde kimya mühendisliğini ve