Topraksız Tarımda da Tercih Jeotermal Enerji

ae_jeotermal_seraTürkiye’de, toplam 7 bin 507 dekar alanda yapılan topraksız tarımda, 2 bin 623 dekar alanda jeotermal enerji kullanılıyor.

Türkiye’de, toplam 7 bin 507 dekar alanda yapılan topraksız tarımda, ısıtma için 4 bin 415 dekar alanda kömür, 2 bin 623 dekar alanda jeotermal enerji kullanılıyor. Bu nedenle jeotermal enerji kaynaklarının bulunduğu Denizli, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir ve Şanlıurfa’da bu tür tarım alanları artıyor.

AA muhabiri Seval Ocak’ın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, dünyada özellikle örtüaltı sebze üretiminin tamamına yakını topraksız kültür seralarında yapılıyor.

İspanya, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore, ABD, İsrail, Kolombiya ve Çin gibi birçok ülkede yaygın olarak yapılan topraksız tarım, en yoğun olarak yüzde 95 oranla Hollanda’da gerçekleştiriliyor.

Türkiye’de 15-20 yıl öncesine dayanan topraksız tarım çalışmalarında, 2000 yılında yaklaşık 200 dekar olan topraksız tarım alanı, bu ay itibariyle 7 bin 507 dekara ulaştı.

Yoğun olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinin sahil kesimlerinde gerçekleştirilen topraksız tarım, son dönemde özellikle jeotermal enerji kaynaklarının bulunduğu Denizli, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Kırşehir, Yozgat, Nevşehir ve Şanlıurfa’da yaygınlaşmaya başladı.

Türkiye’de illere göre topraksız tarım metoduyla üretim yapılan alanlar ve oranları şöyle:

İl Alan (da) Payı (Yüzde)

————– ———- ————–

Antalya 2.760 36.8

İzmir 1.044 13.9

Mersin 678 9.0

Manisa 560 7.5

Denizli 435 5.8

Şanlıurfa 357 4.8

Aydın 338 4.5

Adana 284 3.8

Diyarbakır 245 3.3

Afyonkarahisar 178 2.3

Diğer 628 8.3

——————————————

TOPLAM 7.507 100

-Yüzde 88,5’i plastik malzeme kullanıyor-

Türkiye’nin sahip olduğu arazi, su, iklim özellikleri, güneş ışığı ve özellikle jeotermal su kaynakları çok büyük fırsatlar sunuyor. Ülkenin topraksız tarım konusunda çok ciddi potansiyeli bulunurken, Avrupa, Rusya ve Orta Doğu pazarlarına yakın olması avantajlarını daha da artırıyor.

Topraksız tarım yapan işletmelerin yüzde 88,5’i plastik, yüzde 8’i cam, yüzde 3,5’i karma örtü malzemesi kullanıyor. İşletmelerin yüzde 87,5’i çelik konstrüksiyona sahipken, yüzde 98,7’sinde ısıtma yapılıyor. Isıtma yapılan işletmelerin 4 bin 415 dekarı kömürle, 2 bin 623 dekarı ise jeotermal enerjiyle ısıtılıyor.

Topraksız tarım yapan işletmelerin yüzde 99,1’i katı ortam kültürü kullanırken, yüzde 0,9’unda su kültürü metoduyla üretim yapılıyor. Yüzde 62,3’ünde iyi tarım, yüzde 37,7’sinde konvansiyonel tarım yapılıyor.

Topraksız tarım yapılan alanların yüzde 83,8’inde domates, yüzde 4,9’unda süs bitkileri, yüzde 4,4’ünde fidan-fide, yüzde 2,5’inde çilek, kalan kısımda diğer ürünler yetiştiriliyor. Bu tür işletmeler ortalama 27 dekar büyüklüğünde bulunuyor.

-Ekonomisi-

Topraksız tarımın ekonomik büyüklüğü açısından bakıldığında, bu seralarda domates yetiştirilmesi halinde yapılması gereken tahmini yatırım, 100 dekarlık bir alan için 6-7 milyon dolara ulaşıyor. Bu tür bir yatırımla yıllık 8 bin 500-13 bin 500 ton ürün elde edilebilirken, bu ürünlerin satış tutarının 2,2 – 2,8 milyon doları bulacağı öngörülüyor. Böylece yıllık 1,2-1,4 milyon dolar kazanç elde edileceği tahmin ediliyor. Bu büyüklükte bir alanda yıl boyunca 40-60 kişinin istihdam edilmesi gerekirken, yatırımın geri dönüş süresi ise 4-6 yıl olarak hesaplanıyor.

Öte yandan topraksız tarımın dünyadaki pazar hacminin yaklaşık 55-60 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Atık Yönetimi 0 Comments

EBRD Türkiye’de Sürdürülebilir Enerji Finansmanına Hız Veriyor

EBRD MidSEFF programının üçüncü aşamasının lansmanını gerçekleştirdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), dün İstanbul’da düzenlediği üst düzey konferansta, artan talebe karşılık vermek üzere Türkiye’de sürdürülebilir enerji finansmanına verdiği desteği

Akıllı Binalar 0 Comments

“Akıllı Evler İçin Daha Etkili Çözümler Sağlamayı Amaçlıyoruz”

Bosch CEO’su Volkmar Denner, “Amacımız, enerji, mobilite, endüstri ve akıllı ev için daha güvenli, daha kullanışlı ve daha etkili çözümler sağlamak.” Akıllı evler henüz yeterince yaygınlaşmasa da geleceğin önemli konseptlerinden

HABERLER

Borusan Holding’in 50MW’lık RES Yatırımı Yolda

Borusan CEO Agah Uğur yaptığı açıklamada, 250 milyon euro maliyetinde 5 projeden oluşan 200 MW portföye sahip rüzgar yatırımını başlatacaklarını açıkladı. Şirket, rüzgar projelerinde paket şeklinde ilerlemeyi hedefliyor. Enerjideki yatırımların