Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

GÜRİŞ Holding, Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirecek. GÜRİŞ, Germencikteki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) üçüncü ünitesini tamamlayarak, Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji üreticisi oluyor.

99,germencik-2jpgJeotermal enerji, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında potansiyel açısından en önemli kaynaklardan biri. Türkiye’nin tektonik yapısından kaynaklanan jeotermal kaynakları geleceğin enerji kaynakları açısından çok büyük bir önem taşıyor.

www.milligazete.com.tr’nin haberine göre, GÜRİŞ Holding’e ait Efeler Jeotermal Enerji Santralinin üçüncü ünitesi 6.Mart.2015’de hizmete girdi. Toplamda 232,3 megawatt üretim kapasitesine sahip olacak jeotermal santralleri yılda 1 milyar 920 milyon kilowatt/saat elektrik üreterek, 825 bin konut ve iş yerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayacak. Bu yatırımla GÜRİŞ Holding Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirmiş olacak.

Jeotermal yatırımlarına hızla devam eden GÜRİŞ Holding Efeler JES’in 4. ünitesini Temmuz 2015’de, 5. ünitesini ise Ağustos 2015’de tamamlayarak devreye almayı planlanıyor.

232,3 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin yanı sıra GÜRİŞ Holding, hidroelektrik ve  rüzgâr enerjisi alanlarında da yatırımları bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi

Biyogaz Üretiminde Yeni Dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayvan gübresi, yemek yağları ve tarım sektöründen çıkan organik atıklardan biyogaz üretilmesi için tesislere önemli kriterler getiriliyor. Türkiye’de biyogaz üretiminde yeni düzenlemeler getiriliyor. www.hurriyet.com.tr’nin haberine

HABERLER 0 Comments

AB Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu

Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2016 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde 3 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen törende

HABERLER