Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

GÜRİŞ Holding, Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirecek. GÜRİŞ, Germencikteki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) üçüncü ünitesini tamamlayarak, Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji üreticisi oluyor.

99,germencik-2jpgJeotermal enerji, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında potansiyel açısından en önemli kaynaklardan biri. Türkiye’nin tektonik yapısından kaynaklanan jeotermal kaynakları geleceğin enerji kaynakları açısından çok büyük bir önem taşıyor.

www.milligazete.com.tr’nin haberine göre, GÜRİŞ Holding’e ait Efeler Jeotermal Enerji Santralinin üçüncü ünitesi 6.Mart.2015’de hizmete girdi. Toplamda 232,3 megawatt üretim kapasitesine sahip olacak jeotermal santralleri yılda 1 milyar 920 milyon kilowatt/saat elektrik üreterek, 825 bin konut ve iş yerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayacak. Bu yatırımla GÜRİŞ Holding Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirmiş olacak.

Jeotermal yatırımlarına hızla devam eden GÜRİŞ Holding Efeler JES’in 4. ünitesini Temmuz 2015’de, 5. ünitesini ise Ağustos 2015’de tamamlayarak devreye almayı planlanıyor.

232,3 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin yanı sıra GÜRİŞ Holding, hidroelektrik ve  rüzgâr enerjisi alanlarında da yatırımları bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisi Avrupa’da yükseliyor

AB’nin elektrik tüketiminde rüzgarın payı geçtiğimiz yıl yüzde  7.5`a yükseldi. Yenilenebilir enerjideki gelişmeler, tüm dünyada dikkat çekerken, Avrupa’da bu alanda geleceği belirleyecek sonuçlar ortaya çıkıyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Avrupa Komisyonu tarafından

HABERLER

Schneider’in “Bina Enerji Yönetimi” Çözümleri Lider Seçildi

Schneider Electric tarafından oluşturulan “Bina Enerji Yönetim” çözümleri, bağımsız analiz firması Verdantix tarafından lider olarak lanse edildi.  Schneider Electric, bağımsız analiz firması Verdantix’in “Yeşil Quadrant® Bina Enerji Yönetimi Yazılımı 2014

HABERLER

Van Cezaevi’ne Güneş Enerjisi

Van cezaevi, güneş kollektörüyle donatıldı. Türkiye’de, karasal iklimin en sert yaşandığı illerden biri olan Van’daki cezaevi, kurulan 400 adet güneş kollektörü sayesinde kuruma yıllık 62 bin 655 metreküp doğalgaz, 70 bin