Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

GÜRİŞ Holding, Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirecek. GÜRİŞ, Germencikteki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) üçüncü ünitesini tamamlayarak, Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji üreticisi oluyor.

99,germencik-2jpgJeotermal enerji, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında potansiyel açısından en önemli kaynaklardan biri. Türkiye’nin tektonik yapısından kaynaklanan jeotermal kaynakları geleceğin enerji kaynakları açısından çok büyük bir önem taşıyor.

www.milligazete.com.tr’nin haberine göre, GÜRİŞ Holding’e ait Efeler Jeotermal Enerji Santralinin üçüncü ünitesi 6.Mart.2015’de hizmete girdi. Toplamda 232,3 megawatt üretim kapasitesine sahip olacak jeotermal santralleri yılda 1 milyar 920 milyon kilowatt/saat elektrik üreterek, 825 bin konut ve iş yerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayacak. Bu yatırımla GÜRİŞ Holding Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirmiş olacak.

Jeotermal yatırımlarına hızla devam eden GÜRİŞ Holding Efeler JES’in 4. ünitesini Temmuz 2015’de, 5. ünitesini ise Ağustos 2015’de tamamlayarak devreye almayı planlanıyor.

232,3 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin yanı sıra GÜRİŞ Holding, hidroelektrik ve  rüzgâr enerjisi alanlarında da yatırımları bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Sektörünün Oscar’ı Ezinç Enerji’ye

Ezinç AŞ, Güneş Enerjisi sektörünün Oscar’ı olarak kabul edilen Intersolar Innovation Award 2013 ödülünü kazandı. Ezinç’ten yapılan açıklamaya göre, Ezinç AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ezinç, bu ödülü alan ilk

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Şebeke Dışı (Off-Grid) Projesi Salih Adası’nda Kuruldu

Axitec GmbH Türkiye ve Kuzey Afrika Kilit Müşteriler Müdürü Atalay Yazgan, Güvercinlik Bodrum açıklarındaki Salih Adasında gerçekleştirilen 100 KWP fotovoltaik ve 110 KVA Jeneratör destekli hibrit projenin Türkiye’nin en büyük

HABERLER

“Ulaşımda Umut Veren Akıllı Çözümler”

OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü), Xerox’un ulaşım çözümü Merge sistemine “2014 Ulaşımda Umut Veren Çözüm” ödülü verdi. Şehirlerde yaşayan nüfus arttıkça, kentsel sorunlar da artıyor. Özellikle büyük şehirlerde ortaya