Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

Toplam Jeotermal Enerji Üretiminin Yüzde 25’i GÜRİŞ’in

GÜRİŞ Holding, Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirecek. GÜRİŞ, Germencikteki Efeler Jeotermal Enerji Santrali’nin (JES) üçüncü ünitesini tamamlayarak, Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ikinci büyük jeotermal enerji üreticisi oluyor.

99,germencik-2jpgJeotermal enerji, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında potansiyel açısından en önemli kaynaklardan biri. Türkiye’nin tektonik yapısından kaynaklanan jeotermal kaynakları geleceğin enerji kaynakları açısından çok büyük bir önem taşıyor.

www.milligazete.com.tr’nin haberine göre, GÜRİŞ Holding’e ait Efeler Jeotermal Enerji Santralinin üçüncü ünitesi 6.Mart.2015’de hizmete girdi. Toplamda 232,3 megawatt üretim kapasitesine sahip olacak jeotermal santralleri yılda 1 milyar 920 milyon kilowatt/saat elektrik üreterek, 825 bin konut ve iş yerinin bir yıllık elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılayacak. Bu yatırımla GÜRİŞ Holding Türkiye’nin toplam jeotermal enerji üretiminin yüzde 25’ini tek başına gerçekleştirmiş olacak.

Jeotermal yatırımlarına hızla devam eden GÜRİŞ Holding Efeler JES’in 4. ünitesini Temmuz 2015’de, 5. ünitesini ise Ağustos 2015’de tamamlayarak devreye almayı planlanıyor.

232,3 megawatt kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin yanı sıra GÜRİŞ Holding, hidroelektrik ve  rüzgâr enerjisi alanlarında da yatırımları bulunuyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

GE’den Dijital Rüzgar Santrali

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini sundu. Endüstriyel alanda üretimde verimliliğin ve kalitenin sınırı yok. Bu çerçevede,

ENERJİ YÖNETİMİ

Aydın’da Dalgıçlar İçin Güneş Paneli

ASKİ tarafından dalgıçların çalışması için gerekli enerjiyi temin etmek üzere 7.5 kilowatt elektrik üretecek şekilde güneş paneli kuruldu. Aydın Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü son teknoloji araç

İNOVASYON

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bisiklet Yapıldı

Güneşten aldığı enerjiyle 40 kilometre gidebilen bir bisiklet tasarlayan Konyalı öğrenci, geliştirdiği bisikleti günlük kullanıma uyarlamak için çalışıyor. Türkiye’nin bir mucitler ülkesi olduğu ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilmediği ifade edilir.