Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu nükleer santrali için son olarak mimari görseller yayınlandı. Peki bu proje ne kadar karlı, ne kadar karlı değil? Basit birkaç matematik işlemi bile Akkuyu santralinin çok pahalı olduğunu gösteriyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Alexander Superfin, projenin ilk maliyetinin 20 milyar dolar olarak tespit edildiğini belirtti. Bu rakamı düşürmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor olsa da, bu rakam içerisinde büyük bir masraf kalemi göz ardı ediliyor. Nükleer santraller, ömürleri sonunda güvenli bir şekilde parçalara ayrılıyor. Akkuyu nükleer santrali için devletin garanti ettiği elektrik fiyatının ne kadar (yüksek) olduğu zaten daha önce konuşulan konular arasındaydı.

Bu çalışmaların maliyeti de yüksek olabiliyor. Dünyada son yıllarda yapılan nükleer santrallerin yapım+söküm toplam maliyetleri 2007 yılındaki Moody’s raporuna göre kW başına 5000-6000 $ civarında. Bu, 8000 MW’lık Akkuyu için toplamda en az (20 değil) 40 milyar dolar maliyet demek. 2008 yılında Moody’s tahminlerini güncelleyerek kW başına 7000 $’a çıkardı, bu durumda Akkuyu maliyeti 56 milyar dolara denk geliyor. 20 milyar dolar rakamının, buz dağının görünen kısmı (söküm maliyetlerinin göz ardı edildiği) olduğu anlaşılıyor. Son yıllarda ABD’de yapılan nükleer santrallerin maliyetleri şöyle (2000 MW – yani Akkuyu’nun dörtte biri kapasite için):

  1. Florida Power & Light (2008): 6.6 – 9.3 milyar dolar.
  2. Progress Energy (2008): 14 milyar dolar
  3. Virgil C. Summer (2008): 9.8 milyar dolar
  4. Duke Energy Carolinas (2008): 11 milyar dolar
  5. TVA (2008): 9.9 – 17.5 milyar dolar
  6. Georgia Power Company (2008): 17 milyar dolar

Bu rakamları Akkuyu ile karşılaştırmak için 4 ile çarpmak gerekiyor. Kurulu kapasite başına yatırım tutarı ise Akkuyu için 20 milyar dolar ve 8000 MW hesabıyla 2500 $/kW civarında. Bu rakam, Avrupa’da kurulan rüzgar santralleri için 2000 $/kW mertebelerinde. Rüzgar santrallerinde de, nükleer santrallerde olduğu gibi işletme maliyetleri düşük. Nükleer enerjinin birim elektrik başına maliyeti doğalgaz ve kömürle karşılaştırıldığında da yüksek. Bir başka deyişle, nükleer enerji ucuz bir enerji kaynağı değil. Akkuyu nükleer santrali için zaten doğalgazda yüksek derecede bağımlı olunan Rusya’nın nükleer yakıtına da bağımlı olunacağı göz önüne alındığında projenin mantığını anlaman bir derece daha zorlaşıyor. Rusya, daha önce Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını kış ortasında durdurmuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Yenilenebilir Enerjiden Üretim Doğalgazı Geçti

Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yükselmeye devam ediyor. Öyle ki, Uluslararası Enerji Ajansı’nın son verilerine göre dünyada ikinci elektrik üretim kaynağı artık doğalgaz değil, güneş ve rüzgâr enerjisinden oluşan

HABERLER 0 Comments

TÜREB İki Yarışmaya İmza Atıyor

TÜREB tarafından “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim yarışması düzenleniyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB), 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü etkinlikleri kapsamında hayata geçirdiği “Türkiye’de Rüzgar” konulu fotoğraf ve resim

ALTERNATİF TASARIMLAR

Yeni Enerji Kaynağı: Deniz Ortasında Yüzen Hidroelektrik Santraller

Mimar Margot Krasejevic tarafından geliştirilen Hidroelektrik Şelale Haznesi, sürdürülebilir bir hidroelektrik santral sistemi arayışında olan şirketler için örnek bir model oluşturuyor. Deniz ve kıyı şeritleri arasında konumlandırılabilen Hidroelektrik Şelale Haznesi,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply