Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu İçin Hesaplanan Maliyetler Doğru mu?

Akkuyu nükleer santrali için son olarak mimari görseller yayınlandı. Peki bu proje ne kadar karlı, ne kadar karlı değil? Basit birkaç matematik işlemi bile Akkuyu santralinin çok pahalı olduğunu gösteriyor.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürü Alexander Superfin, projenin ilk maliyetinin 20 milyar dolar olarak tespit edildiğini belirtti. Bu rakamı düşürmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor olsa da, bu rakam içerisinde büyük bir masraf kalemi göz ardı ediliyor. Nükleer santraller, ömürleri sonunda güvenli bir şekilde parçalara ayrılıyor. Akkuyu nükleer santrali için devletin garanti ettiği elektrik fiyatının ne kadar (yüksek) olduğu zaten daha önce konuşulan konular arasındaydı.

Bu çalışmaların maliyeti de yüksek olabiliyor. Dünyada son yıllarda yapılan nükleer santrallerin yapım+söküm toplam maliyetleri 2007 yılındaki Moody’s raporuna göre kW başına 5000-6000 $ civarında. Bu, 8000 MW’lık Akkuyu için toplamda en az (20 değil) 40 milyar dolar maliyet demek. 2008 yılında Moody’s tahminlerini güncelleyerek kW başına 7000 $’a çıkardı, bu durumda Akkuyu maliyeti 56 milyar dolara denk geliyor. 20 milyar dolar rakamının, buz dağının görünen kısmı (söküm maliyetlerinin göz ardı edildiği) olduğu anlaşılıyor. Son yıllarda ABD’de yapılan nükleer santrallerin maliyetleri şöyle (2000 MW – yani Akkuyu’nun dörtte biri kapasite için):

  1. Florida Power & Light (2008): 6.6 – 9.3 milyar dolar.
  2. Progress Energy (2008): 14 milyar dolar
  3. Virgil C. Summer (2008): 9.8 milyar dolar
  4. Duke Energy Carolinas (2008): 11 milyar dolar
  5. TVA (2008): 9.9 – 17.5 milyar dolar
  6. Georgia Power Company (2008): 17 milyar dolar

Bu rakamları Akkuyu ile karşılaştırmak için 4 ile çarpmak gerekiyor. Kurulu kapasite başına yatırım tutarı ise Akkuyu için 20 milyar dolar ve 8000 MW hesabıyla 2500 $/kW civarında. Bu rakam, Avrupa’da kurulan rüzgar santralleri için 2000 $/kW mertebelerinde. Rüzgar santrallerinde de, nükleer santrallerde olduğu gibi işletme maliyetleri düşük. Nükleer enerjinin birim elektrik başına maliyeti doğalgaz ve kömürle karşılaştırıldığında da yüksek. Bir başka deyişle, nükleer enerji ucuz bir enerji kaynağı değil. Akkuyu nükleer santrali için zaten doğalgazda yüksek derecede bağımlı olunan Rusya’nın nükleer yakıtına da bağımlı olunacağı göz önüne alındığında projenin mantığını anlaman bir derece daha zorlaşıyor. Rusya, daha önce Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını kış ortasında durdurmuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“En Ucuz Enerji, Verimli Kullanılan Enerjidir”

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz: “En ucuz enerji, verimli kullanılan enerjidir. İsraftan kaçınmalıyız. Bunu yaptığımız zaman bir taşla birkaç kuş vuruyoruz. Ülkemizin enerjiye bağımlılığını azaltıyor, hava kirliliğini önlüyor, sanayinin rekabet gücünü

HABERLER

Türkiye’nin Yollarından Elektrik Üretilecek!

Ulaştırma Bakanlığı, karayollarında 2035 görünümünü belirledi. Akıllı sistemlerle yolların üzerine güneş panelleri yerleştirilerek, elektrikli araçlara enerji sağlanacak. ULAŞTIRMA Bakanlığı’ndan çılgın proje… 2035 yılı için karayollarında hedef ve projelerini belirleyen Bakanlık,

HABERLER 0 Comments

Skoda’nın Suv Modelleri Elektrikli Olacak

Suv segmentini yeni araçlar ile oluşturan ve güçlendiren Skoda şimdi de suv modellerini elektrikli hale getireceğini duyurdu. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Škoda Auto, Çek otomobil üreticisi olarak, en eski otomobil

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply