Şişecam Atıkısıdan İhtiyacının %60’ını Sağlıyor

Şişecam Atıkısıdan İhtiyacının %60’ını Sağlıyor

BURSA – Şişecam, dünya genelinde, tek lokasyonda kurulu en büyük cam kompleksinin yeni yatırımlarını açtı. Şişecam’ın bu yatırımında atık ısıdan elektrik üretim sistemini devreye aldığı, düzcam üretim sürecindeki bacalardan atılan gazdaki ısıdan elektrik ihtiyacının % 60’ının sağladığı belirtildi.

Şişecam Topluluğu, Bursa-Yenişehir Cam Kompleksi’nde 120 bin ton üretim kapasitesine sahip yeni yatırımını dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferansı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla hizmete açtı. 2006’dan bu yana 750 milyon dolar yatırım gerçekleştirilen Yenişehir Kompleksi, hizmete giren 4. Cam Ambalaj Fırını birlikte yıllık 1 milyon ton üretim kapasitesine ulaşarak, tek lokasyonda dünyanın en büyük cam kompleksi haline geldi.

Yehişehir kompleksinde bin 200 kişiye istihdam

Törende konuşan Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman, Yenişehir Tesisleri’nin ilk fabrikası olan Cam Ambalaj Fabrikası’nın 2006 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldığını hatırlattı. Prof. Dr. Kırman, ’77 yıllık tecrübe ve birikimin ürünü olan Şişecam, 8 ülkede, 18 bin çalışanıyla, dünya cam sektöründe ilk üçe giren küresel şirket olma yolunda hızla ilerliyor’ dedi.

Yenişehir’i üretim merkezi olarak seçmelerinde gelişen pazarlara yakınlığın etkili olduğuna dikkat çeken Ahmet Kırman, ‘Bu dev cam kompleksin hammadde ihtiyacını karşılamak amacıyla Bilecik’te endüstriyel hammadde tesislerimiz faaliyetlerini sürdürmektedir. Yenişehir Cam Kompleksi’ne bugüne kadar 750 milyon dolar yatırım yapılmıştır. Kompleksimiz, 1 milyon ton kapasite, 455 milyon dolar ciro ve 1.200 kişiye sağladığı istihdamla bölge ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır’ diye konuştu.

Elektriğin % 60’ı atık ısıdan

Şişecam’ın gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılabilmesi için çevresel değerlere önem verdiğini belirten Ahmet Kırman, yatırımları da temiz yakıt kullanımı ve enerji tasarrufunu dikkate alarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Yenişehir Düzcam Fabrikası’nda bu ilkeyle hareket ettiklerini anlatan Kırman, bu amaçla, 6 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirdikleri, ‘Atık Isıdan Elektrik Üretim’ sistemini devreye aldıklarını açıkladı. Bu sistemle düzcam üretim prosesinde bacalardan atılan gazdaki ısının geri kazanılarak elektrik üretildiğini ve düzcamda elektrik ihtiyacının yüzde 60’nın karşılandığını belirtti.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Zorlu Enerji’den Güneş Enerjisinde Yeni Uygulama

Güneş enerjisinde Türkiye’de çatı üstü uygulamaları henüz yaygınlaşamadı. Zorlu Enerji, yakında çatılara çıkıp, müşteriler için panel kurup işletmeye hazırlanıyor. Türkiye’de güneş enerjisinde çatı uygulamalarının çok önemli bir potansiyel içerdiği biliniyor.

HABERLER

“Ekonomilerin Büyümesi Akıllı Şehirleri Ön Plana Çıkartıyor”

Electric bünyesindeki Veri Merkezi İşkolu Global Başkan Yardımcısı Paul-François Cattier:  “Ekonomilerin daha büyümesiyle birlikte sürdürülebilir akıllı şehirler ön plana çıkmaya başlıyor. Daha verimli ve etkili akıllı şehirler kurmanın yolu veri

Biyo Enerji 0 Comments

Serhan Süzer BM’de Konuştu: “% 100 Yenilenebilir Enerji Kullanımına Geçilmeli”

EkoRE CEO’Su Serhan Süzer, dünyanın ve Türkiye’nin yüzde yüz yenilenebilir enerji kullanımına geçmesi gerektiğini belirtti. Dünyada yüzde 100 yenilenebilir enerjinin kullanılmasıyla ilişkili tartışmalar sürüyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply