Teşviksiz Büyüyen Günısı Sektörü İhracat Rekorları Kırıyor

DHA’dan elimize ulaşan haber bizleri gururlandırmayı başardı zira haber büyüyebilmek ve gelişebilmek için ne yazık ki devlet teşviğine ihtiyaç duyan yenilenebilir enerji sektörü için iyi bir örnek teşkil edebilir. Herhangi bir teşvik ve destek mekanizması olmamasına rağmen Türkiye, dünya genelinde Çin’den sonra ihracat hacminde 2. sırada bulunuyor olması ve bazı firmaların ise NASA tedarikçisi konumunda olması da diğer gurur kaynaklarından.  Tabi diğer yenilenebilir enerji teknolojilerine göre daha basit bir teknolojisinin olması ve bundan kaynaklanan maliyet düşüklüğü gelişimindeki en büyük faktör.

Son zamanlarda hayata geçirilen farklı kırsal kalkınma ve sosyal sorumluluk projeleri ile de yurtiçi kullanım artırılmakta ve kullanıcının bu teknolojilere erişiminin önü açılmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman-Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ve orman köylerinde sürmekte olan ORKÖY Projesi bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden biridir. ORKÖY Projesi ile orman köylerinde uygulanan, Güneş Enerjisi ile Su Isıtma Sistemi kurulumları projelendirilmekte ve   kredilendirilmektedir.

Devamını tüm yenilenebilir enerji sektörleri için diliyoruz.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın katılımıyla gerçekleşen ‘Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni’nde, ‘2011 Yılı Başarılı İhracatçı Ödülü’ Baymak A.Ş.’nin oldu.

 

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nde 30 Mayıs 2012’de yer bulan “Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni”nde Baymak Makina San. Ve Tic .A.Ş. 2011’de bağlı olduğu birlik içinde ihracatını en fazla arttıran firmalardan biri olarak ödüle layık görüldü. Ödülü, Baymak A.Ş.’yi temsilen İhracat Müdürü Ayfer Özdemir, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın elinden almanın gururunu yaşadı.

Baymak, küresel krize rağmen özellikle ihracata yönelik yaptığı yatırımlarla ihracat hacmini her yıl yüksek büyüme oranlarıyla arttırmaya devam ediyor. Dünya standartlarındaki üretim kapasitesiyle Amerika’dan Japonya’ya, Danimarka’dan Yeni Zelanda’ya kadar çok çeşitli pazarlarda ürün satış faaliyetlerini sürdürüyor.

Sektöründe en zengin ürün grubuna sahip üreticilerden biri olan Baymak, Avrupa’nın en modern ve teknolojik tesislerine sahip üretim hatlarında kombi, kazan, güneş kollektörü ve sıcak su tankları üreterek dünyanın dört bir yanına ihraç etmektedir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak ısı üreten biomass kazanlar, güneş enerjileri ve ısı pompalarına yönelik ürünlerde çok ciddi üretim ve Ar&Ge yatırımlarında bulunmakta, satıldığı ülkelerde teşvik programlarından en üst seviyede faydalanabilecekleri en yüksek verimli ürünleri üretiyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

3 Güneş Enerjisi Rekoru Almanya’dan

Güneş açısından çok da zengin olmamasına rağmen Almanya iki hafta içinde üç ayrı güneş enerjisi rekoru kırdı.  Fraunhofer ISE Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, Almanya’nın güneşten elde ettiği elektrik

HABERLER

Türkiye Bir Günde 200 Milyon m3 Doğalgaz Harcadı

Doğalgaz Faturalarınız kabarmasın, yalıtımın kalınlığı artsın! Tüketim rekoruna önlem: Isı Yalıtımı… Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, Türkiye’de doğalgaz kullanımını rekor seviyeye ulaştırdı. Geçen yıl aynı aylarda 164

Mevzuat

Rüzgar Enerjisine Dayalı Ön Lisans Başvuruları Tarihleri Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin MW’lık kapasitenin tamamı için rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularının alım