“Teşvikler Sektöre Hız Katar”


TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: “Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar.”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekçi’nin başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları teknolojileri için verilecek teşvik açıklamalarının rüzgar sektörü adına sevindirici olduğunu belirtti.

Ataseven yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TÜREB olarak 2012 yılında yayınladığımız rüzgar yol haritamızda da belirttiğimiz gibi var olan koşulları iyileştirmezsek 2023 yılında ancak 10.000- 10.500 MW civarında bir kurulu güce ulaşacağımızı belirtmiştik. Her fırsatta Enerji Bakanlığını ve ilgili kurumları konu hakkında bilgilendiriyorduk. Eğer biz 2023 yılında 20.000 MW’a ulaşmak istiyorsak, aksiyon planlarımızı iyileştirip, farklı mekanizmaları devreye sokmalıyız diyorduk.
Sayın Zeybek’in açıklamaları çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı gösteriyor. Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar. Rüzgar endüstrisinin hareketlenmesi ve gelişmesi için gereklidir. Aynı zamanda 2023 rüzgar hedeflerine de olumlu yönde katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.”

Hüseyin Bumin Ekmekçi

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

AXITEC Solar ile B&W Energy İşbirliği Yaptı

AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik anlasması gerçekleşti. AXITEC Solar ve B&W Energy Türkiye arasında 24.07.2015 tarihinde 26,4 megawatt’lık solar panel tedarik

HABERLER

Elektrik Zammı Kapıda Mı ?

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin Bölge Dağıtım Toplantısında konuşan Antalya Milletvekili ve Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Elektrik piyasalarında) yaşanan sıkıntılar bu politikaların uygulamalarının yanlış yapıldığı anlamına gelmez. 12 yıldır özelleştirmeyi destekliyoruz.

HABERLER

İlk Yerli Elektrikli Otomobile Bakanlık Satın Almalarla Destek Verecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Süfyan Emiroğlu,yerli elektrikli araç üretilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından açılan çağrının ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Emiroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, başta Başbakan Recep

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply