“Teşvikler Sektöre Hız Katar”


TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: “Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar.”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekçi’nin başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları teknolojileri için verilecek teşvik açıklamalarının rüzgar sektörü adına sevindirici olduğunu belirtti.

Ataseven yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TÜREB olarak 2012 yılında yayınladığımız rüzgar yol haritamızda da belirttiğimiz gibi var olan koşulları iyileştirmezsek 2023 yılında ancak 10.000- 10.500 MW civarında bir kurulu güce ulaşacağımızı belirtmiştik. Her fırsatta Enerji Bakanlığını ve ilgili kurumları konu hakkında bilgilendiriyorduk. Eğer biz 2023 yılında 20.000 MW’a ulaşmak istiyorsak, aksiyon planlarımızı iyileştirip, farklı mekanizmaları devreye sokmalıyız diyorduk.
Sayın Zeybek’in açıklamaları çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı gösteriyor. Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar. Rüzgar endüstrisinin hareketlenmesi ve gelişmesi için gereklidir. Aynı zamanda 2023 rüzgar hedeflerine de olumlu yönde katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.”

Hüseyin Bumin Ekmekçi

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Mevcut Enerjimizi Daha İyi Kullanmak İçin Seferber Olmalıyız”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye enerji fakiri bir ülke. Her şeyden önce mevcut enerjimizi daha iyi kullanmak için seferber olmalıyız” dedi. 35. Enerji Verimliliği Haftası kapsamında düzenlenen

Elektrik Üretimi

Mayıs’ta 3.7 GW`lik Lisanssız Kapasite Tahsisi

[space height=”HEIGHT”] Mayıs ayı lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları için toplam 3711,7 magawatt’lık kapasite tahsisi yapıldı. enerjigunlugu.net’in harbine göre, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ( TEİAŞ)`ın açıkladığı Mayıs-2015 lisanssız RES-GES

HABERLER

SAG Solarstrom`u Çinli Şirket Satın Alıyor

Çinli Shunfeng Photovoltaic, Alman güneş enerjisi şirketi SAG Solarstrom`u satın alıyor. Çin’in önde gelen güneş enerjisi paneli üreticilerinden Shunfeng Photovoltaic, Almanya`da güneş enerjisi santralleri inşaa eden ve işleten SAG Solarstrom

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply