“Teşvikler Sektöre Hız Katar”


TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven: “Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar.”

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekçi’nin başta rüzgar olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları teknolojileri için verilecek teşvik açıklamalarının rüzgar sektörü adına sevindirici olduğunu belirtti.

Ataseven yaptığı açıklamada şunları söyledi: “TÜREB olarak 2012 yılında yayınladığımız rüzgar yol haritamızda da belirttiğimiz gibi var olan koşulları iyileştirmezsek 2023 yılında ancak 10.000- 10.500 MW civarında bir kurulu güce ulaşacağımızı belirtmiştik. Her fırsatta Enerji Bakanlığını ve ilgili kurumları konu hakkında bilgilendiriyorduk. Eğer biz 2023 yılında 20.000 MW’a ulaşmak istiyorsak, aksiyon planlarımızı iyileştirip, farklı mekanizmaları devreye sokmalıyız diyorduk.
Sayın Zeybek’in açıklamaları çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladığımızı gösteriyor. Bu teşvikle Türkiye’de türbin fabrikası açılmasına yönelik bir destek sağlanmış olacaktır. Rüzgar yatırımcısının yanısıra, rüzgar sanayicisinin de desteklenmesi sektöre hız katar. Rüzgar endüstrisinin hareketlenmesi ve gelişmesi için gereklidir. Aynı zamanda 2023 rüzgar hedeflerine de olumlu yönde katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu düşünüyoruz.”

Hüseyin Bumin Ekmekçi

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

“İklim Değişikliği Bir Yatırım Sorunu Olarak Gündeme Oturdu”

BlackRock Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kurumsal Yönetim ve Sorumlu Yatırımlar Direktörü Amra Balic: “İklim değişikliği bir yatırım sorunu olarak gündeme oturdu. Yatırım portföylerinde iklim değişikliği risklerinin azaltılması çabası ivme

HABERLER

İran’ın “Havin-2″ Güneş Enerjili Arabası İlgi Çekiyor

İranlı genç bilim adamlarının tasarımını ve yapımını gerçekleştirdiği “Havin-2″ adlı güneş enerjisi ile çalışan araba, dünya medyasında geniş yankı buldu. Amerika’da düzenlenen dünya yarışına katılan İranlı genç bilim adamlarının tasarımını

HABERLER

Yingli Green Enerji, Dünya Kupası Tarihindeki İlk “Nötr Karbon” Sponsoru Oldu

Yingli Green Enerji, 2014 FIFA Dünya Kupası’nın Brezilya’daki büyük tarihi misyonunu destekleme amacının bir parçası olarak, Brezilya’daki tanıtım çalışmalarının etkisiyle artan karbon emisyonlarını telafi etmeyi planlıyor. Yingli, FIFA Dünya Kupası

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply