Tesla’dan Sürpriz: Model S’ler Sürücüsüz Oldu !

Tesla’dan Sürpriz: Model S’ler Sürücüsüz Oldu !

Tesla Motors, 2014 Eylül ayından sonra üretilen Model S’leri bir gecede “sürücüsüz” hale getirdi! Bunun için hazırlanan yazılımın beta aşamasında olduğu belirtilirken, ellerin direksiyondan çekilmemesi tavsiye edildi. Firmanın CEO’su Elon Musk, yeni otomatik pilot özelliğinin geçen yılın eylül ayından sonra üretilen ve ABD’deki otomobiller için geçerli olduğunu söyledi.

Otomobillere internet üzerinden yapılacak güncelleme ile gelecek yazılım, tam sürücüsüz kullanım özelliklerini taşıyor. Toplam 50 bin Model S için geçerli olacak sistem, zamanla dünya genelinde de devreye alınacak.

Otomobil, sıkışık trafikten otoyoldaki kullanıma kadar direksiyon ve pedalları kullanmadan kendini sürebiliyor. Ancak her 10 saniyede bir ellerinizin direksiyonda olması gerektiğine dair uyarı çıkartıyor, yoksa yavaşlıyor.

Yazılımın bir diğer özelliği de otomatik park edebilmesi. Tüm bunları ultrasonik dalgalarla ve öndeki kamerasıyla gerçekleştiriyor. Sisli ve kapalı havalarda öndeki radar devreye giriyor, kamera trafik işaretlerini takip ediyor, yüksek hassasiyete sahip GPS ise tüm bu sistemler durumu kontrol etmek istediğinde devreye giriyor.

Musk, sonraki güncellemede daha fazla otonom özellik bulunacağını ve üç yıl içinde otomobillerinin sizi “bir noktadan diğerine götürebileceğini ya da siz hiçbir şeye dokunmadan evden işe sürebileceğini” belirtiyor.

Kaynak: tekmono.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Avrupa’da Sürdürülebilir Enerji Üzerine Master ve Burs İmkanı

KICs’in InnoEnergy sürdürülebilir enerji çalışmaları kapsamında, üniversitelerin mühendislik ve bilgisayar bilimleri bölümlerinden mezun olan gençlerin başvuru yapabileceği yüksek lisans programları sunulmaktadır. İnovasyon ve girişimcilik alanlarında, Avrupa’nın Amerika ve Asya kıtalarındaki

Finansman

“Sektörel Hacim Büyüdükçe, Finansman Kaynakları da Genişleyecek”

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk: Sektörel olarak hacmin büyümesi, yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlayan finansman kaynaklarının da genişlemesine imkan sağlayacaktır. Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür

HABERLER

Toyota’dan hibrit otomobil Fuel Cell Sedan

Toyota’nın hibrit otomobili Fuel Cell Sedan 2015 yılında yollardaki yerini alacak.   Toyota, geleneksel içten yanmalı motor performansına eşdeğer hidrojen yakıt hücreli hibrit otomobili Fuel Cell Sedan’ın seri üretim tasarımını