Tesla’dan Sürpriz: Model S’ler Sürücüsüz Oldu !

Tesla’dan Sürpriz: Model S’ler Sürücüsüz Oldu !

Tesla Motors, 2014 Eylül ayından sonra üretilen Model S’leri bir gecede “sürücüsüz” hale getirdi! Bunun için hazırlanan yazılımın beta aşamasında olduğu belirtilirken, ellerin direksiyondan çekilmemesi tavsiye edildi. Firmanın CEO’su Elon Musk, yeni otomatik pilot özelliğinin geçen yılın eylül ayından sonra üretilen ve ABD’deki otomobiller için geçerli olduğunu söyledi.

Otomobillere internet üzerinden yapılacak güncelleme ile gelecek yazılım, tam sürücüsüz kullanım özelliklerini taşıyor. Toplam 50 bin Model S için geçerli olacak sistem, zamanla dünya genelinde de devreye alınacak.

Otomobil, sıkışık trafikten otoyoldaki kullanıma kadar direksiyon ve pedalları kullanmadan kendini sürebiliyor. Ancak her 10 saniyede bir ellerinizin direksiyonda olması gerektiğine dair uyarı çıkartıyor, yoksa yavaşlıyor.

Yazılımın bir diğer özelliği de otomatik park edebilmesi. Tüm bunları ultrasonik dalgalarla ve öndeki kamerasıyla gerçekleştiriyor. Sisli ve kapalı havalarda öndeki radar devreye giriyor, kamera trafik işaretlerini takip ediyor, yüksek hassasiyete sahip GPS ise tüm bu sistemler durumu kontrol etmek istediğinde devreye giriyor.

Musk, sonraki güncellemede daha fazla otonom özellik bulunacağını ve üç yıl içinde otomobillerinin sizi “bir noktadan diğerine götürebileceğini ya da siz hiçbir şeye dokunmadan evden işe sürebileceğini” belirtiyor.

Kaynak: tekmono.com

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Denizli’de “Termal Enerji mi, Termal Turizm mi?” Tartışması

MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri, zengin jeotermal kaynakların bulunduğu Sarayköy’ün termal sağlık turizm bölgesi mi, yoksa termal enerji bölgesi mi olduğuna karar verilmesini istedi. Yeniçeri, termal kültür turizm

HABERLER 0 Comments

ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 Yeni Yeşil Şehir İnşa Edilecek

Bilim adamları karbon salımının %75’inden kentleri sorumlu tutuyor. ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sıfır karbon salınımlı kentler kuruluyor. Geleceğin kentleri ulaşımın bisikletle ya da yürüyerek sağlanabileceği şekilde tasarlanıyor. Ancak

Akıllı Şehirler

İngiltere’de Akıllı Şehirler Toplantısı

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi “Akıllı Şehir Projesi” ile uluslararası alanda yeni başarılar elde etmeye devam ediyor. Akıllı şehirler geleceğin önemli olgularından birisi olacak. Türkiye’de de akıllı şehirler konusunda önemli çalışmalar yapılıyor.