Tesla’dan Hisse Satışı

Tesla’dan Hisse Satışı

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak.

Elektrikli araç üretimi günümüz için lüks gibi görünse de uzun vadede elektrikli araç üretimi bir zorunluluk haline gelecek gibi görünüyor. Özellikle, Avrupa ülkelerinin konvansiyonel araçlara yönelik sınırlama uygulaması, önümüzdeki dönemde elektrikli araç üretim ve satışını yaygınlaştıracak etmenler arasında gösteriliyor.

Bununla birlikte, tüketicilerin doğa dostu araçlar kategorisinde gördüğü elektrikli araçların tercih edilmesi yalnızca yaptırım ve teşviklerden kaynaklanmıyor. Otomotiv tüketicilerinin algılarındaki değişim nedeniyle, elektrikli araçlar tercih edilmeye başladı.

Algıdaki bu değişim süreceğe benziyor. Bu değişim yalnızca otomotiv tüketicilerinde değil, kamuoyunda da gerçekleşiyor. Dolayısıyla, elektrikli araçların yaygınlaştırılması yönünde genel bir eğilim tüm dünyayı sarmaya başlıyor.

Kamuoyunun elektrikli araçlar konusundaki algı değişikliğine öncülük eden üretici firmalar da bulunuyor. Tesla Motors, şüphesiz ki bu açıdan önde yer alıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Tesla ön siparişlerde rekor kırıyor. Elon Musk tarafından önsiparişe açılan yeni Model 3 elektrikli otomobil, kimsenin beklemediği kadar büyük ilgi gördü. Daha bir ay dolmadan şirkete verilen önsipariş sayısının 400.000 rakamına ulaştığı bildirildi.(Haber için tıklayın)

Buna karşın, elektrikli araç sektörünün lideri konumundaki Tesla, daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi 2016’nın ilk mali çeyreğinde 282 milyon dolarlık bir zarar etti. (Haber için tıklayın) Şirketin finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla, 2 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştireceği bildirildi.

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak. Şirketten yapılan açıklamaya göre Tesla hisselerinin satışı için ABD’li yatırım bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley liderlik edecek. Satış operasyonunda aracılık yapacak diğer kuruluşlar ise Deutsche Bank, Citibank ve Bank of America Merrill Lynch olarak belirlendi.

Musk hisselerini elden çıkaracak

Tesla’nın satışa çıkarılan hisselerinin 1,4 milyar dolarlık kısmı şirket portföyündeki paylardan kalan kısım ise Tesla kurucusu Elon Musk’ın paylarından oluşacak.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

BMW’den Elektrikli Araçlar İçin Bambu Sundurma

BMW elektrikli araçları güneş enerjisi ile şarj eden Bambu sundurmasını tanıttı.           İlk elektrikli BMW i3 aracı Amerika’ya ulaştıktan sonra, firma aracı şarj etmek için güneş

HABERLER

Türkiye Isı Yalıtım Kalınlığında Avrupa Birliği’nin Gerisinde

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Avrupa’da binalarda enerji verimliliği hedeflerini tutturabilmek için yaklaşık ortalama 10-15 cm kalınlığında levhalar ile ısı yalıtımı yapılması zorunda iken, Türkiye’de ortalama 4-5

Elektrik Satışı

Elektrikte Yeni Vergiler Yolda

Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı Ulusal Enerji Verimliliği Strateji Planı Taslağı, elektrik ve iklim değişikliği vergileri konulmasını hedefliyor. Taslaktaki hesaplamaya göre iki vergiyle sadece 2017’de 5.2 milyar lira toplanacak. Sanayi ve ticari

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply