Tesla’dan Hisse Satışı

Tesla’dan Hisse Satışı

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak.

Elektrikli araç üretimi günümüz için lüks gibi görünse de uzun vadede elektrikli araç üretimi bir zorunluluk haline gelecek gibi görünüyor. Özellikle, Avrupa ülkelerinin konvansiyonel araçlara yönelik sınırlama uygulaması, önümüzdeki dönemde elektrikli araç üretim ve satışını yaygınlaştıracak etmenler arasında gösteriliyor.

Bununla birlikte, tüketicilerin doğa dostu araçlar kategorisinde gördüğü elektrikli araçların tercih edilmesi yalnızca yaptırım ve teşviklerden kaynaklanmıyor. Otomotiv tüketicilerinin algılarındaki değişim nedeniyle, elektrikli araçlar tercih edilmeye başladı.

Algıdaki bu değişim süreceğe benziyor. Bu değişim yalnızca otomotiv tüketicilerinde değil, kamuoyunda da gerçekleşiyor. Dolayısıyla, elektrikli araçların yaygınlaştırılması yönünde genel bir eğilim tüm dünyayı sarmaya başlıyor.

Kamuoyunun elektrikli araçlar konusundaki algı değişikliğine öncülük eden üretici firmalar da bulunuyor. Tesla Motors, şüphesiz ki bu açıdan önde yer alıyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Tesla ön siparişlerde rekor kırıyor. Elon Musk tarafından önsiparişe açılan yeni Model 3 elektrikli otomobil, kimsenin beklemediği kadar büyük ilgi gördü. Daha bir ay dolmadan şirkete verilen önsipariş sayısının 400.000 rakamına ulaştığı bildirildi.(Haber için tıklayın)

Buna karşın, elektrikli araç sektörünün lideri konumundaki Tesla, daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi 2016’nın ilk mali çeyreğinde 282 milyon dolarlık bir zarar etti. (Haber için tıklayın) Şirketin finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla, 2 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştireceği bildirildi.

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak. Şirketten yapılan açıklamaya göre Tesla hisselerinin satışı için ABD’li yatırım bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley liderlik edecek. Satış operasyonunda aracılık yapacak diğer kuruluşlar ise Deutsche Bank, Citibank ve Bank of America Merrill Lynch olarak belirlendi.

Musk hisselerini elden çıkaracak

Tesla’nın satışa çıkarılan hisselerinin 1,4 milyar dolarlık kısmı şirket portföyündeki paylardan kalan kısım ise Tesla kurucusu Elon Musk’ın paylarından oluşacak.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bafra Belediye Başkanlığı Adaylarından Biyoenerji Projesi

Saadet Partisi(SP) Samsun Bafra Belediye başkan adayı Selçuk Yıldırım, seçimi kazanması halinde hayvan gübresi ile enerji üretmeyi hedefliyor. Bafra’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ve yönetimlerini ziyaret eden SP Bafra

YATIRIMCI

FormSolar’dan Kıbrıs’a Güneş Enerjisi Santrali

FormSolar, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Kampüsüne 1.5 milyon Euro’luk yatırımla Güneş Enerjisi Santrali kuruyor. Güneş enerjisinin yalnızca ekonomik açıdan değil toplumsal ve bilimsel yönden de önemi giderek artıyor. Güneş enerjisi santralleri,

HABERLER

Dünyanın En Verimli ve En Şık LED Ampülü

Nanoleaf Bloom, 2015 Red Dot Tasarım Yarışması ödüllü bir led ampül. 10 watt’lık gücü ile 75 watt’lık bir ampülün gücüne denk gelmekte ve 1200 lümenlik, 3000K, 5000K, 6000K aralıklarında renk

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply