Tesla Solar City’i Satın Aldı

Tesla Solar City’i Satın Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistemleri kuran Solar City’yi satın aldı. Peki ama bu satın almanın arka planında ne yatıyor?

Tesla Motors elektrikli araç üretiminin yanı sıra güneş enerjisi sistemleri geliştirilmesi yönünde de önemli adımlar atıyor. Bu adımların olumlu şekilde sonuçlanması doğrultusunda, Tesla elektrikli araçlar olası rakiplerine göre, önemli avantajlar sağlayacak.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi bu uğurda güneş enerjisini odağına almayı planlayan Tesla, özel pil desteği ile bu enerjiyi otomobil bünyesinde depolama yoluna gidecek.(Haber için tıklayın)

Tesla bu çerçevede, kurucusu olduğu Elon Musk’ın diğer şirketi solar City’i bünyesine katarak çalışmalarını sürdürmek istiyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi teknoloji dünyasının en değerli şirketi olması muhtemel olan Tesla, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity‘yi satın alma arefesinde. Yapılan resmi açıklamaya göre Tesla, SolarCity için 2,8 milyar dolara varan bir teklif verdi.(Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Elon Musk’ın kurmuş olduğu iki şirket Tesla ve Solar City, bir süredir beklenen birleşmelerini açıkladılar. Elbette iki şirket de farklı hissedarlara sahip yapılar olduğu için bu birleşme, Tesla’nın Solar City’yi 2,6 milyar dolar ödeyerek satın almasıyla gerçekleşti.

Musk’ın planlarına göre, güneş enerjisi teknolojileri geliştiren Solar City’nin ürünleri ve patentleri, Tesla altında daha verimli ve kullanışlı şekilde değerlendirilecek. Ayrıca Tesla’nın inşaa etmekte olduğu dev pil fabrikası, Solar City’nin tüm ABD’ye güneş enerjisi sistemleri satmasını kolaylaştıracak.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Milli Rüzgar Türbinimiz 2013’de OSTİM’den Çıkacak

Yenilenebilir kaynakların ekonomiye kazandırılması çabasına katılan OSTİM’li girişimciler, geliştirdikleri 500 KW’lık rüzgar türbininde mutlu sona yaklaştı. Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında üretilecek türbin

Mevzuat 0 Comments

Rüzgarda Yerli Üretim “Öncelikli Yatırım Konuları” Arasına Alındı

Yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları `öncelikli yatırım konuları` kapsamında değerlendirilecek. Bakanlar Kurulu`nun `Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına

HABERLER

Bilkent Üniversitesi Öğrencilerin Çevreci Lamba Tasarımı

Schneider Electric tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Çevreci Şehirler (Go Green in the City 2013 ) yarışmasında Bilkent Üniversitesi öğrencileri İhsan Çulcuoğlu ve Sun Ok’un geliştirdiği “yeni nesil çevreci

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply