Tesla Solar City’i Satın Aldı

Tesla Solar City’i Satın Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistemleri kuran Solar City’yi satın aldı. Peki ama bu satın almanın arka planında ne yatıyor?

Tesla Motors elektrikli araç üretiminin yanı sıra güneş enerjisi sistemleri geliştirilmesi yönünde de önemli adımlar atıyor. Bu adımların olumlu şekilde sonuçlanması doğrultusunda, Tesla elektrikli araçlar olası rakiplerine göre, önemli avantajlar sağlayacak.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi bu uğurda güneş enerjisini odağına almayı planlayan Tesla, özel pil desteği ile bu enerjiyi otomobil bünyesinde depolama yoluna gidecek.(Haber için tıklayın)

Tesla bu çerçevede, kurucusu olduğu Elon Musk’ın diğer şirketi solar City’i bünyesine katarak çalışmalarını sürdürmek istiyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi teknoloji dünyasının en değerli şirketi olması muhtemel olan Tesla, ABD’nin en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı SolarCity‘yi satın alma arefesinde. Yapılan resmi açıklamaya göre Tesla, SolarCity için 2,8 milyar dolara varan bir teklif verdi.(Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Elon Musk’ın kurmuş olduğu iki şirket Tesla ve Solar City, bir süredir beklenen birleşmelerini açıkladılar. Elbette iki şirket de farklı hissedarlara sahip yapılar olduğu için bu birleşme, Tesla’nın Solar City’yi 2,6 milyar dolar ödeyerek satın almasıyla gerçekleşti.

Musk’ın planlarına göre, güneş enerjisi teknolojileri geliştiren Solar City’nin ürünleri ve patentleri, Tesla altında daha verimli ve kullanışlı şekilde değerlendirilecek. Ayrıca Tesla’nın inşaa etmekte olduğu dev pil fabrikası, Solar City’nin tüm ABD’ye güneş enerjisi sistemleri satmasını kolaylaştıracak.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

SolarNow Turkey Konferansında Ticari Segmentte PV, Detaylarıyla İrdelendi

Solarplaza tarafından düzenlenen SolarNow Turkey konferansı, 26.11.2013 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Asia’da uluslararası alanda güneş enerjisi sektörünü bir araya getirdi. 4 oturumda gerçekleşen konferansta; Türkiye’nin güneş enerjisi pazarı, finansman ve

HABERLER

Türkiye’nin İlk Enerji Meslek Lisesi Açılıyor

Türkiye’nin ilk yeşil bina teknolojisine uygun enerji meslek lisesinin Kocaeli’de kurulacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı tarafından yürütülen Hayat Boyu

HABERLER

Elektrikli Araç Teknolojileri Türk Tasarımcıların İlgi Odağı

Ford, Mercedes, Peugeot, Daimler Chrysler’de görev aldıktan sonra 2 yıl boyunca Volkswagen Grubu’nun Tasarım Bölümü Başkanlığını yürüten ve Peugeot 206 ve Mercedes C serisi gibi modellere imza atan Türk tasarımcı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply