Tesla Model S’in Bir Aracı Yandı

Tesla Model S’in Bir Aracı Yandı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, büyük bir şok yaşıyor. Firmanın en yeni modeli, Model S’in Norveç’te satılan bir aracı, kısa devre yaparak alev aldı.

Elektrikli araçlara artış sürüyor. Bu kapsamda en ufak bir olumsuzluk yeni büyümekte olan pazarı etkiliyor.

donanimgunlugu.com’un haberine göre, elektrikli otomobillerin içinde yanıcı yakıt bulunmuyor olması onların da yanmayacağı anlamına gelmiyor. Çok yüksek miktarda elektrik enerjisini araç içinde depolayan otomobiller, sorunlu pillerin aşırı ısınması veya kısa devre nedeniyle alev alma tehlikesi barındırıyor. Üstelik daha kötüsü, pillerin patlama riski. Çin’de üretilen cep telefonu pillerinin veya hoverboard’ların fazla ısındığında nasıl patladığını gösteren videolar, binlerce kat daha fazla enerjiyle yüklü olan otomobil pillerinin patlaması endişesini daha da büyütüyor.

Norveç’te yanan otomobil ise şimdilik sadece kısa devreden kaynaklanan kıvılcımlar nedeniyle alev aldı. Şarj istasyonunda kendi kendine şarj olan aracının yanmaya başladığını gören sahibi alevlere müdahale etmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Tesla’nın sözcüsü Even Sandvold Roland’ın yaptığı açıklamaya göre, yangın hakkında yapılan soruşturma sonrasında sorunun Model S’te yer alan elektrik dağıtım kutusundan kaynaklandığı anlaşıldı.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

ABD’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Üretimde

ABD’nin en büyük güneş enerji santrali olan Topaz güneş Santrali de resmi olarak tam kapasite ile işletmeye alındı. Güneş enerjisinde son yıllarda önemli atılım yapan ülkelerden biri de Amerika Birleşik

YATIRIMCI

Türkiye, Endüstriyel Elektriğe Yüzde 16,1 Oranında Daha Fazla Harcıyor

Türkiye’nin yüzde 16,1 oranında enerji verimliliği potansiyeli bulunuyor. Türkiye’nin potansiyeli Almanya ve İspanya’dan yüksek olsa da Çin, Hindistan, ve Rusya gibi gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere oranla daha düşük.

HABERLER

İlk Yavaş Şehrin Temiz Enerji Atağı Başlıyor

Seferihisar Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, belediye hizmet binasında kullanacakları elektriği kendilerinin üreteceğini bildirdi. Soyer, yaptığı yazılı açıklamada, Turizm Altyapı Hizmet Birliği ortaklığıyla İZKA’ya sundukları “Seferihisar Belediyesi Kapalı Pazar Yeri’nde Pilot

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply