Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Motors olarak tanıdığımız firma, artık sanayi ve ev için bataryalar üreten Tesla Energy olarak da karşımıza çıkıyor! İşte akıl almaz Tesla bataryaları…

tesla enerjiElektrikli otomobil üretici kuruluşları yeni sektörlere de adım atmaya başladı. Bu durum sektörün büyüdüğü anlamına geliyor.

Otomobil dünyasının en teknolojik ve lüks araçlarından biri olan elbette ki elektrikli araçlarıyla dikkat çeken- TeslaMotors, yeni bir sektöre daha soyunuyor. Yani Tesla firmasının bir otomobil firması olduğunu düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirmeniz gerektiğini hatırlatabiliriz. Elektrikle çalışan güçlü motorlu otomobillerin gücü artık TeslaEnergy firmasından gelecek.

Dilerseniz konuyu biraz daha açalım.California’nın Polo Alto ilinde kurulan Tesla Motors, artık Tesla Energy adıyla da anılacak. TeslaEnergy tarafından evler için PowerWall ve mega işletmeler için geliştirilen PowerPacks batarya üretildi. Akıllı cihazların şarj sürelerinden şikayet ettiğimiz bu günlerde TeslaEnergy, endüstriyel olarak başladığı batarya üretimlerini, akıllı cihazlar için de revize edebilir.

7-10 kWh(Kilo Watt) gücündeki PowerWall, evdeki tüm cihazların UPS(Güç kaynağı) kullanmaya gerek kalmadan çalışmasını sağlıyor. 7 wkh bataryaların fiyatı 3.000 USD, 10 kwh olanın ise 3.500 USD olarak açıklandı. PowerWall’lar birbirine eklenerek, sistem kapasitesi arttırılabiliyor.

 

powerwall-battery-group@2x

 

İşletmeler için üretilen PowerPack ile bu güç 100 kWh‘a çıkıyor. Şarj etmek için güneş panelleri, şehir elektriği veya hareket mekanizmalı bir cihazdan yararlanmak gerektiğini hatırlatan TeslaEnergy firması, ürettiği bataryaların ömrü olmadığını, binlerce hatta yüz binlerce kez şarj edilebilir olduğunu vurguluyor. PowerPack’in fiyatı ise  29.429 USD olarak açıklandı.

tesla powerpack

 

Tesla PowerwallPowerWall’un teknik detaylarını daha iyi görmek için görselin üzerine tıklayınız.

 

Şirketin CEO’su Elon Musk tarafından bizzat yapılan sunum sırasında kullanılan tüm elektrik enerjisinin ise PowerPack’lerden karşılandığı açıklandı. Musk kendisini izleyen kalabalık topluluğa “Amacımız dünyanın enerji kullanma şeklini çok radikal biçimde değiştirmek” dedi ve ekledi “hem de en ekstrem ölçekte”!

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Küresel Enerji Talebi Yüzde 25 Artış Gösterecek

ExxonMobil tarafından her yıl yayınlanan Energy Outlook raporuna göre, küresel enerji talebinin 2014-2040 yılları arasında yüzde 25 oranında artış göstermesi bekleniyor. BP Enerji Görünümü 2035 raporuna göre, küresel enerji piyasaların­daki

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

“Akıllı Şebekeler İle Elektrik Faturaları Düşecek”

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Deliç, akıllı şebeke sisteminin önemli fayda sağlayacağını belirterek,“Bu sistemle enerji tüketimindeki tepe noktaları aşağı çekildiği gibi, maliyetler azalacak ve elektrik

Mevzuat

“Şebekeden Bağımsız Aydınlatma” Kalite Standartları Yayınlandı

Lighting Global organizasyonu, elektrik şebekesine erişimi olmayan insanların enerjiye erişiminin arttırılması için şebeke bağımsız aydınlatma pazarında ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyen Dünya Bankası Grubu’nun platformudur. Lighting Global, küresel destek programlarına katılım