Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Geleceği Depolamaya Başladı

Tesla Motors olarak tanıdığımız firma, artık sanayi ve ev için bataryalar üreten Tesla Energy olarak da karşımıza çıkıyor! İşte akıl almaz Tesla bataryaları…

tesla enerjiElektrikli otomobil üretici kuruluşları yeni sektörlere de adım atmaya başladı. Bu durum sektörün büyüdüğü anlamına geliyor.

Otomobil dünyasının en teknolojik ve lüks araçlarından biri olan elbette ki elektrikli araçlarıyla dikkat çeken- TeslaMotors, yeni bir sektöre daha soyunuyor. Yani Tesla firmasının bir otomobil firması olduğunu düşünüyorsanız, fikrinizi değiştirmeniz gerektiğini hatırlatabiliriz. Elektrikle çalışan güçlü motorlu otomobillerin gücü artık TeslaEnergy firmasından gelecek.

Dilerseniz konuyu biraz daha açalım.California’nın Polo Alto ilinde kurulan Tesla Motors, artık Tesla Energy adıyla da anılacak. TeslaEnergy tarafından evler için PowerWall ve mega işletmeler için geliştirilen PowerPacks batarya üretildi. Akıllı cihazların şarj sürelerinden şikayet ettiğimiz bu günlerde TeslaEnergy, endüstriyel olarak başladığı batarya üretimlerini, akıllı cihazlar için de revize edebilir.

7-10 kWh(Kilo Watt) gücündeki PowerWall, evdeki tüm cihazların UPS(Güç kaynağı) kullanmaya gerek kalmadan çalışmasını sağlıyor. 7 wkh bataryaların fiyatı 3.000 USD, 10 kwh olanın ise 3.500 USD olarak açıklandı. PowerWall’lar birbirine eklenerek, sistem kapasitesi arttırılabiliyor.

 

powerwall-battery-group@2x

 

İşletmeler için üretilen PowerPack ile bu güç 100 kWh‘a çıkıyor. Şarj etmek için güneş panelleri, şehir elektriği veya hareket mekanizmalı bir cihazdan yararlanmak gerektiğini hatırlatan TeslaEnergy firması, ürettiği bataryaların ömrü olmadığını, binlerce hatta yüz binlerce kez şarj edilebilir olduğunu vurguluyor. PowerPack’in fiyatı ise  29.429 USD olarak açıklandı.

tesla powerpack

 

Tesla PowerwallPowerWall’un teknik detaylarını daha iyi görmek için görselin üzerine tıklayınız.

 

Şirketin CEO’su Elon Musk tarafından bizzat yapılan sunum sırasında kullanılan tüm elektrik enerjisinin ise PowerPack’lerden karşılandığı açıklandı. Musk kendisini izleyen kalabalık topluluğa “Amacımız dünyanın enerji kullanma şeklini çok radikal biçimde değiştirmek” dedi ve ekledi “hem de en ekstrem ölçekte”!

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Güneş Panelinde Dünya Pazar Lideri Yine Yingli Solar Oldu

Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, 2012’de dünya pazar lideri olarak, 2013 yılında rekor satış gerçekleştirip 3 GW üzerinde panel tedarik eden

HABERLER

2035’de Termik Santraller Nedeniyle Su Tüketimi 2 Katına Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı IEA’nın yeni bir raporuna göre enerji sanayiinin tükettiği su miktarı 2035 yılına kadar iki katına çıkacak. 2012 Dünya Enerji Görünümü raporunda elektrik üretimi için termik santrallerin su

HABERLER

Kars’ta Biyogaz Santrali Kuruluyor

Kars’ta, hayvansal atıklar ve muhtelif enerji bitkileri kullanımıyla elektrik ve ısı enerjisi üretimi için biyogaz santrali kurulacak. Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Bozkuş, fakültede düzenlediği basın