Tesla Artık Hem Garajınızda Hem de Çatınızda !

Tesla Artık Hem Garajınızda Hem de Çatınızda !

Son 5 yıldır tüm çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Elon Musk’un, şu ana kadar (Hyperloop dışında) tanıtımını yaptığı hiç bir ürün ya da proje orijinal bir fikre dayanmıyor, ancak Musk’un tüm şirketleri ele aldıkları projeleri teknik, estetik ve iş stratejisi anlamında her zaman çok ileriye götürmeyi başarıyorlar. Tesla çıkardığı S, X ve son olarak 3 modelleri ile elektrikli arabayı teknik ve tasarım olarak hayli yükseğe çekmiş, Musk’un pazarlama stratejileri ile bir “arzu nesnesi” haline getirmeyi başarmıştı. Space X uzaya araç yollayan ilk şirket değildi, ama bunu ticari olarak NASA için yapan ilk şirketti. Solar City ilk güneş paneli üreticisi ve proje şirketi olmadı, ama ABD’nin en başarılı ve en fazla ciro yapan solar iş modeli haline dönüştü. Dolayısıyla Tesla’nın herhangi bir lansmanından beklenti yepyeni bir fikir değil, mevcut bir işin çok daha inovatif bir hale gelmesiydi. Yanılmadık.

29 Ekim Türkiye saati ile 3:30’da online canlı yayında Musk’un kurucusu ve CEO’su olduğu Tesla’nın Solar Çatı çözümleri basın lansmanını izledik. Ünlü Amerikan dizisi “Ümitsiz Ev Kadınlarının” seti olarak kullanılan evlerin çatılarına uygulamalar yapan ve tüm lansmanını bu evlerin önceki ve uygulamadan sonraki halleri üzerinden kurgulayan Tesla’nın artık sadece bir elektrikli araba üreticisi markası değil, bir hayat biçimi olma yolunda hızla ilerlediğine bir kere daha şahit olduk. Bu tarihten çok önce defalarca solar çatı çözümleriyle ilgili paylaşımlarda bulunmuştuk, ancak hemen hepsi ya laboratuar ortamındaki çalışmalar ya da estetik olarak sınırlı bir uygulama alanına sahip ürünlerdi. Ama Tesla farklı doku ve görünüşlere sahip 4 farklı solar cam kiremit modeli tanıtarak, her ihtiyaca yönelik çözümler sundu. “Textured Glass Tile” (Dokulu Cam Kiremit), “Slate Glass Tile”(Kayraktaşı Cam Kiremit), “Tuscan Glass Tile” (Toskan Cam Kiremit) ve “Smooth Glass Tile” (Pürüzsüz Cam Kiremit) adını verdikleri tüm modeller şeffaf birer güneş paneli ama belli bir açıdan bakınca opaklar.

 

tesla-solar-kiremitler     elon-musk-solar-cati-alternatifenerji

İster modern ister klasik tarzdaki tüm binalara yönelik ve farklı estetiklere sahip bu kiremitler, standart bir güneş paneli verimine de hayli yakınlar, standart bir panelin verimliliğinin %98’ine sahipler. Ama 3M firması ile ortak çalışan Tesla CEO’su Musk, normal verimliliğin de üstüne çıkmayı hedeflediklerini açıkladı. Tesla ve 3M işbirliğinin bunu başarmaya yakın olduklarını düşünebiliriz.

tesla-solar-cati6-alternatifenerji

 

Ürünlerin kusursuza yakın estetiği, şu ana kadar benzeri teknolojilerde elde edilmiş en yüksek verimliliğe sahip olan teknik üstünlüğü yanı sıra fiyat ta önemli bir konu. Musk buna da açıklık giderdi: Tesla ürünleri standart bir kiremit çatı inşaat maliyeti + güneş paneli kurulumundan daha ucuza mal olacak. Şu aşamada bir fiyat açıklaması yapmayan Tesla, bunun ev başına kurulum maliyetleri  ortaya çıktıkça belirginleşeceğini açıkladı.

Elon Musk’un yaptığı tanıtımda “yan rollerde” yeni Powerwall 2.0 vardı, yani ev tipi enerji depolama sistemi. Bu da Tesla’nın Solar City’i satın alarak yaptığı hamlenin, şirketin entegre bir iş modeli olma yolundaki diğer açılımını göstermekteydi: Eğer yeni bir ev inşaa edeceksen, çatına en uygun Solar Kiremiti Tesla’dan al. Evin yeni değilse, o zaman evini Solar City ile solar hale getir, garajında Tesla araban ve Powerwall depolama üniten olsun. Böylece güneşten elde ettiğin elektrik ile evinin  ve arabanın enerjisini kesintisiz ve tertemiz kaynaktan elde et.

tesla-solar-cati3-alternatifenerji       elon-musk-solar-cati-7-alternatifenerji

Solar kiremit uygulamalarının 2017 yazında başlaması planlanıyor. Kuartz cam’dan imal edilmekte olan bu kiremitler diğer klasik kiremitlerle karşılaştırıldığı zaman hem darbelere çok daha dayanıklı hem de çok daha uzun ömürlü olacak. Hatta Musk “Evinizden daha uzun bir ömürleri olacak” diye iddia ediyor.

tesla-solarcati5-alternatifenerji

 

(Resimler canlı yayın izlenirken ekran görüntüsü alınarak yazıya eklenmiştir- alternatifenerji.com)

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Yeni Enerji Kaynağı: Deniz Ortasında Yüzen Hidroelektrik Santraller

Mimar Margot Krasejevic tarafından geliştirilen Hidroelektrik Şelale Haznesi, sürdürülebilir bir hidroelektrik santral sistemi arayışında olan şirketler için örnek bir model oluşturuyor. Deniz ve kıyı şeritleri arasında konumlandırılabilen Hidroelektrik Şelale Haznesi,

YATIRIMCI 0 Comments

Infrared Termografi Solar Yatırımlarda En Yüksek Karlılığı Garanti Ediyor

Infrared Termografi teknolojisi, Yatırım Geri Dönüş hesaplarını pozitif etkileyen bakım teknolojileri içerisinde en etkili, verimli ve pratik uygulamaların başında gelmektedir. Projelerde maksimum enerji üretimi, risklerin azaltılması, ekipmanların kullanım sürelerinin sağlıklı yönetimi,

HABERLER 0 Comments

ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 3 Yeni Yeşil Şehir İnşa Edilecek

Bilim adamları karbon salımının %75’inden kentleri sorumlu tutuyor. ABD, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sıfır karbon salınımlı kentler kuruluyor. Geleceğin kentleri ulaşımın bisikletle ya da yürüyerek sağlanabileceği şekilde tasarlanıyor. Ancak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply