TESKOOP’tan 170.4 MW’lik Güneş Enerjisi Santrali

TESKOOP’tan 170.4 MW’lik Güneş Enerjisi Santrali

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP), Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle 170.4 MW’lik Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında yatırımların yalnızca özel ve kamu sektörü temsilcileri tarafından gerçekleştirilme dönemi geride kaldı. Sivil toplum kuruluşlarının da yenilenebilir enerji yatırımlarında öne çıkıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi TOBB İzmir Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyesi 10 genç girişimci İzmir’de yenilenebilir enerji kooperatifi kurdu. (Haber için tıklayın)

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP), Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle 170.4 MW’lik Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmaya hazırlanıyor. Gaziantep merkezli TESKOOP’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Saraçoğlu, Türkiye güneş enerjisi açısından dünyanın en verimli ülkelerinden birisi konumunda olmasına rağmen bunu yeterince değerlendiremediğine işaret etti. Saraçoğlu, eldeki yüksek güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirebilmek amacıyla Türkiye’deki ilk yenilenebilir enerji kooperatifi TESKOOP’u 2015 sonlarında kurduklarını anlattı.

170 MW’lik GES

Kooperatif olarak Konya’nın Seydişehir ilçesinde 3 milyon 200 bin metrekarelik bir alanda 170.4 megawatlık Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmayı planladıklarını ifade eden Ümit Saraçoğlu, “Bu projemizi Seydişehir Belediyesi’yle birlikte yürütüyoruz. Kullanılacak arazi mera vasfında, şimdi onu mera vasfından çıkarıyoruz, projelerimizi yaptık ve şu an sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi ile ortaklık

Projelerinin finansman ihtiyacını tamamen yurt dışı kaynaklardan sağlayacaklarını ifade eden TESKOOP Başkanı Ümit Saraçoğlu, Konya Selçuk Üniversitesi’yle de ortaklaşa bir projeyi hayata geçirmeyi istediklerini anlattı. Saraçoğlu şunları söyledi: “Selçuk Üniversitesi ile 75.4 megawatlık bir GES projesi hazırladık. Selçuk Üniversitesi’nin kendi arazisi kullanılacak. Bu kapasitenin 25 megawatlık kısmını üniversite kendisi kullanacak kalan kısmıyla üretilecek elektrik üniversitenin de ortaklığıyla dışarıya satılacak. Üniversite yönetimi hadi başlayın dediği anda başlayabilecek durumdayız.”

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Honda ve SolarCity Güçlerini Birleştirdi

  “Honda alın, güneşlenin” Honda müşterileri 8 Ekim 2014  Çarşamba günü SolarCity ve Honda ABD arasında imzalanan 65 milyon USD’lık bir anlaşma sayesinde artık bu sloganı daha sık duyacaklar. Dünyanın

HABERLER

Akıllı Şehirlerin Yönetimi İçin Akıllı Yazılımlar Artık Türkiye’de

İş dünyasının önde gelen yazılım ve mobil geliştiricilerinden SAP, dijital çağın hızına ayak uydurmaya çalışan şirketlerin karşısına HANA ile çıkıyor. Analitik işlemlerin hızını 1000 kat artıran HANA, orta ve büyük

HABERLER

EGD: “Enerji Verimliliğinde Samimi Adımlar Doğa Tahribatını Azaltabilir”

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD), bu yıl beşincisi düzenlediği Küresel Isınma Kurultayı’nın Sonuç Bildirgesi açıklandı: “Enerji verimliliği konusunda atılacak samimi adımlar doğa tahribatını azaltabilir”  Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply