TESKOOP’tan 170.4 MW’lik Güneş Enerjisi Santrali

TESKOOP’tan 170.4 MW’lik Güneş Enerjisi Santrali

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP), Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle 170.4 MW’lik Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında yatırımların yalnızca özel ve kamu sektörü temsilcileri tarafından gerçekleştirilme dönemi geride kaldı. Sivil toplum kuruluşlarının da yenilenebilir enerji yatırımlarında öne çıkıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi TOBB İzmir Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi üyesi 10 genç girişimci İzmir’de yenilenebilir enerji kooperatifi kurdu. (Haber için tıklayın)

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatifi unvanına sahip Temiz Enerji Sanayi Kooperatifi (TESKOOP), Seydişehir Belediyesi işbirliğiyle 170.4 MW’lik Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmaya hazırlanıyor. Gaziantep merkezli TESKOOP’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Saraçoğlu, Türkiye güneş enerjisi açısından dünyanın en verimli ülkelerinden birisi konumunda olmasına rağmen bunu yeterince değerlendiremediğine işaret etti. Saraçoğlu, eldeki yüksek güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirebilmek amacıyla Türkiye’deki ilk yenilenebilir enerji kooperatifi TESKOOP’u 2015 sonlarında kurduklarını anlattı.

170 MW’lik GES

Kooperatif olarak Konya’nın Seydişehir ilçesinde 3 milyon 200 bin metrekarelik bir alanda 170.4 megawatlık Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralini kurmayı planladıklarını ifade eden Ümit Saraçoğlu, “Bu projemizi Seydişehir Belediyesi’yle birlikte yürütüyoruz. Kullanılacak arazi mera vasfında, şimdi onu mera vasfından çıkarıyoruz, projelerimizi yaptık ve şu an sonuçlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi ile ortaklık

Projelerinin finansman ihtiyacını tamamen yurt dışı kaynaklardan sağlayacaklarını ifade eden TESKOOP Başkanı Ümit Saraçoğlu, Konya Selçuk Üniversitesi’yle de ortaklaşa bir projeyi hayata geçirmeyi istediklerini anlattı. Saraçoğlu şunları söyledi: “Selçuk Üniversitesi ile 75.4 megawatlık bir GES projesi hazırladık. Selçuk Üniversitesi’nin kendi arazisi kullanılacak. Bu kapasitenin 25 megawatlık kısmını üniversite kendisi kullanacak kalan kısmıyla üretilecek elektrik üniversitenin de ortaklığıyla dışarıya satılacak. Üniversite yönetimi hadi başlayın dediği anda başlayabilecek durumdayız.”

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Diffusion Capital Partners’ten Episome Biotech’e Yatırım

Episome Biotech, biyoteknoloji alanındaki yenilikçi çalışmalarını Diffusion Capital Partners yatırımıyla taçlandırmaya hazırlanıyor. 2015 yılında Bahadır Kılınç ve Dr. Murat Balaban tarafından kurulan Episome Biotech, biyoteknoloji alanındaki yenilikçi çalışmalarını Diffusion Capital

HABERLER

Organik Çöpü Getir, Yemeği Götür” Kampanyası Başladı

Meksika’da daha önce görülen çevreci ve hayırsever bir sistem şimdi de New York’a sıçradı. Hello Compost isimli bir kuruluş, düşük gelirli ailelerin organik çöplerini geri dönüştürdükleri takdirde taze yiyecek vermeye

HABERLER

Gazi Teknopark’ta Güneş Enerjisi Üretilecek

Akıllı Enerji Farkındalık Sistemi Projesinin prototip ve demonstrasyon merkezi Ankara Gölbaşı’ndaki Gazi Teknopark’ta olacak ve Teknopark Ar-Ge ve güneş enerjisi üretiminde de kullanılacak. parahaberi.com’un haberine göre, Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ),

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply