Terakki Vakfı Okulları’nın İlk Yeşil Kampüsü Yolda

Terakki Vakfı Okulları’nın İlk Yeşil Kampüsü Yolda

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından 136 yaşındaki Terakki Vakfı Okulları, Tuzla’ya 65 milyon liralık yatırımla kampus kuruyor. Yeşil bina sertifikalı yeni kampus, Eylül 2014’te eğitime başlayacak

TepeOren_600x250136 yıllık geçmişiyle Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Terakki Vakfı Okulları, Tuzla Tepeören’de ikinci okulunu açıyor. Kuruluşundan beri Avrupa yakasında faaliyet gösteren okul, yoğun talep karşısında Anadolu Yakası’na geçmeye karar verdi. Terakki Vakfı Okulları Genel Müdürü Mehmet Güneş, Eylül 2014’te açacakları okula 65 milyon liralık yatırım yapılacağını açıkladı. Güneş, öğrenci alımlarına ise önümüzdeki yıldan itibaren başlanacağını söyledi.

YEŞİL SERTİFİKALI BİNA OLACAK

Terakki’nin Tuzla kampusu yeşil bina (LEED, Leadership in Energy and Enviromental Design) sertifikalı olacak. Kampusun çevreye uyum sağlayacağını ve sosyal birimleriyle iletişim merkezi olacağını belirten Güneş, şöyle konuştu: “Soluduğumuz havadaki karbondioksit oranı belli bir seviyenin üzerine çıktığında dikkat bozuklukları, konsantrasyon kaybı, baş ağrısı gibi öğrenci başarısını etkileyen olumsuzluklar yaşanır. Dersliklerdeki karbondioksit oranı merkezi otomasyon sistemiyle sürekli takip edilecek. Ortama filtre edilmiş taze hava verilecek.” Kampusta ayrıca 2 bin tonluk su sarnıcında toplanan atık sular yeniden değerlendirilecek. Binanın elektrik ihtiyacının yüzde 35’i ise güneşten sağlanacak. Güneş, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında okulun anaokulu, ilköğretim, ortaokul ve lise olarak hizmet vereceğini kaydetti.

KADROSU ŞİMDİDEN HAZIR

Güneş, yeni okulları için yönetici ve öğretmen kadrosunun büyük bölümünü oluşturduklarını söyledi. Kadroların Levent kampusunda çalışmaya başladığını belirten Güneş, “Amacımız Terakki kültürünü Tuzla kampusumuza transfer etmek” diye konuştu.

136 YILDA 27 BİN 500 KİŞİYİ MEZUN ETTİ

Mehmet Güneş, 136 yaşındaki Terakki’nin bugüne kadar ilkokul, ortaokul ve liseden mezun ettiği öğrenci sayısının 27 bin 500 olduğunu açıkladı. Üniversiteye öğrenci yerleştirmede de son derece başarılı olduklarının altını çizen Güneş, “Son 10 yılda üniversiteye öğrenci yerleştirme oranımız yükseldi. 2013’te Özel Şişli Terakki Lisesi’nin bu alandaki başarı oranı yüzde 98.54, Özel Şişli Terakki Fen Lisesi’ndeki oran ise yüzde 100 olarak gerçekleşti” diye konuştu.

AVRUPALI OKULLARLA İŞBİRLİĞİ

Terakki, Avrupa’dan pek çok okul, üniversite, akademik ve resmi kurumla da işbirlikleri yapıyor. Güneş, 2004’ten beri 33 uluslararası projede bin 500’e yakın öğrenci, 500 öğretmenin görev aldığını söyledi.

Kaynak: Sabah

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi

“Biyogaz Üretimiyle İlgili Gelişmeler Sağlayalım”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk: “Dünyanın uyguladığı teknik ve teknolojilerden biridir biyogaz üretimi. Bu gibi teknoloji konularında gelişmeler sağlayalım.” Atıkların yönetimi konusunda Türkiye, gelişmiş ülkelere göre

Enerji Verimli Ürünler

Teksan Jeneratör Yüzde 40’a Varan Enerji Tasarrufu

Teksan Jeneratör Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, Teksan Jeneratör’ün detaylı analizler ve hesaplamalar sonrası enerji ihtiyacına uygun olarak tasarladığ kojenerasyon ve trijenerasyon uygulamaları ile yüzde 40’a

HABERLER

Ve Güneşte İlk Önlisanlar Verildi !

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), güneş enerjisinde ilk üretim lisanslarını verdi. Halk Enerji, Erzurum’da kurulacak 4.9 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali için önlisansını aldı. Halk Enerji’den sonra Asunim Türkiye iştiraki