Tepebaşı’na Akıllı Şehir Projesi

Tepebaşı’na Akıllı Şehir Projesi

Tepebaşı Belediyesi, AB destekli Akıllı Şehir Projesi ile ilçede ısı pompası sistemleri ve 150 kilovatlık güneş enerjisi santrali kuracak. 6,2 kilometrelik bisiklet yolunda 50’si elektrikli, 150 bisiklet halkın hizmetine sunulacak.

akıllı şehirlerDünya nüfusunun 2050 yılında yüzde 80’nin kentlerde yaşayacağı öngörülüyor. Türkiye’de bu oran ise, neredeyse şimdiden yakalanmış durumda. Kentleşmenin merkezi bir toplumsal olgu halini alması; ulaşım, iletişim, güvenlik ve yerleşim gibi toplumsal ihtiyaçların en kısa sürede, denetlenebilir ve en az hatayla uygulanmasını sağlayacak başta teknoloji olmak üzere inovatif kaynaklı bir yönetim sistemini zorunlu haline getiriyor. “Akıllı Şehirler”de bu amaçla oluşturulan bir konsept. Türkiye’de de akıllı şehirler yaklaşımı da giderek yaygınlaşıyor.  Dünya İnternet Sitesi’nin haberine göre, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan Akıllı Şehir Projesi ile Avrupa Komisyonu’ndan 5 milyon Euro hibe almaya hak kazandı. 30 dönümlük alanda uygulanacak proje ile Eskişehir’in enerji temininde bağımsızlaşması ve temiz kaynaklara yönelerek enerji maliyetlerin düşürmesi hedefleniyor.

 20 proje arasından ikinci olarak hibe alacak

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Avrupa Komisyonu’nu 2014-2020 yıllarıarasında yürüteceği Horizon 2020 projesi kapsamında Akıllı Şehirler Araştırma ve İnovasyon Projeleri başlığına yazılan projenin, 20 proje arasından ikinci olarak hibe alacağını belirterek, “Projeye ortaklık teklifi Tepebaşı Belediyesi’nin geçmiş deneyimlerine bakılarak verildi. Türkiye’den sadece bizim kabul edildiğimiz proje İngiltere- Nothingam Belediyesi İspanya-Valladolid Kent Konseyi Belediyesi ile oluşturulan konsorsiyuma verildi. Belçika, Almanya, İtalya ve Macaristan ise izleyici ülke olacak. Hibe antlaşması 3 ay içinde imzalanacak. Konsorsiyumun toplam bütçesi 21 milyon euro olacak” dedi.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Gökhan Yıldırım, Viyana’daki Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün Başkanı Oldu

Viyana’da kurulan Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün (WSEIN) başkanlığına Yüksek Mühendis Gökhan Yıldırım getirildi. Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği’ne seçilen Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’ndan sonra, Viyana’da kurulan Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsünün (WSEIN) başkanlığına

Elektrikli araçlar 0 Comments

LeEco’dan Elektrikli Otomobil

Birkaç ay önce ismini LeEco olarak değiştiren Çin’in teknoloji devi Letv, kendi elektrikli otomobilini üreterek ciddi bir adım attı. Elektrikli araç pazarı bu aralar o kadar hareketli ki neredeyse, her

ENERJİ YÖNETİMİ

İnce Film Güneş Panellerinde Verimlilik Artışı

İnce film güneş panellerinde yüzde 16’lık verimlilik artışı sağlandı. İnce film güneş panellerinde yüzde 16’lık verimlilik artışı sağlandı. CIGS teknolojisinin verimliliğinin kristalin solar hücrelerine kıyasla daha yüksek olduğu ortaya konuldu.