Tepebaşı’na “Akıllı Kentsel Dönüşüm” Desteği

Tepebaşı’na “Akıllı Kentsel Dönüşüm” Desteği

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, akıllı kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan “Akıllı Şehir Projesi” için Tepebaşı Belediyesi Avrupa Komisyonu’ndan 5 milyon Euro hibe alacağını açıkladı.

iskandar-malaysia-smart-city_3Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, akıllı kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan “Akıllı Şehir Projesi” için Tepebaşı Belediyesi Avrupa Komisyonu’ndan 5 milyon Euro hibe alacağını açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında hibe hakkında bilgiler veren Başkan Ataç, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler Araştırma ve İnovasyon Projeleri başlığına yazılan toplam 5 milyon Euro’luk projenin, 20 proje arasından ikinci olarak hibe almaya hak kazandığını belirtti. Başkan Ataç, Aşağısöğütönü bölgesinde 30 dönüm alanı kapsayan “Yaşam Köyü’nde” gerçekleştirilecek projenin, Avrupa Komisyonu’nun 2014-2020 yılları arasında yürüteceği “Horizon 2020″ projesine ortaklık teklifinin, Tepebaşı Belediyesi’nin geçmiş deneyimlerine bakılarak verildiğini ifade etti.

Anlaşma 3 ay içinde imzalanacak

Türkiye’den Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin kabul edildiği proje, İngiltere-Nothingam Belediyesi İspanya-Valladolid Kent Konseyi Belediyesi, ile oluşturulan konsorsiyuma verildi. Belçika, Almanya, İtalya ve Macaristan ise izleyici ülke olarak projede yer alacaklar. Hibe antlaşması 3 ay içinde imzalanacak ve konsorsiyumun toplam bütçesi 21 Milyon Euro olacak.

60 ay süreli proje 3 bileşenden oluşuyor

Çevre projeleri ile tarımsal sulama alanlarının güneş enerjisine dönüştürülmesi ve Eskişehir’in enerji temini konusunda bağımsızlaşarak, temiz enerji kaynaklarına yönelip maliyetlerinin düşürülmesini hedeflediklerini anlatan Başkan Ataç, şunları belirtti;

“60 Ay süresi olan proje üç temel bileşenden oluşuyor. Birinci bileşen mevcut binaların iyileştirilmesi olacak. Aşağısöğütönü’nde Belediyemize ait 9 bin 110 metrekarelik bölgede binaların enerji verimliliklerinin arttırılması için bina kabuklarının ve doğrama sistemlerinin yenilenmesi, bölgesel ısıtma sistemi kurulması, doğalgaza dayalı ısıtma sisteminden vazgeçilip enerjisini güneşten alan su kaynaklı ısı pompası sistemleri kurulması planlanmaktadır. Isıtma ve sıcak su ihtiyacının karşılanması için ek olarak solar güneş panelleri ve organik atık yakan kazanlar kullanılacak. Böylelikle tüm mekanik sistemler yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanabilir hale gelecek. Bina ve çevre aydınlatmalarının LED armatürlerle değiştirilmesi, ısı geri kazanımlı havalandırma sistemlerinin kullanılması proje öncelikleri içinde yer alıyor. Kurulacak güneş enerjisi santralı 150 kilovat olup Tepebaşı Belediyesi’nin kurulu toplam santral gücü 270 kilovata ulaşacak.”

İkinci bileşen ulaşım

Proje ile Tepebaşı Belediyesinin kamusal hizmetlerinde kullanılmak üzere 4 adet elektrikli otobüs, belediye iç hizmetlerinde kullanılmak üzere 7 adet hibrit araç alınacak. Akıllı ulaşım sistemlerinin bir parçası olan akıllı bisikletler için 6,2 kilometrelik bisiklet yolu düzenlenecek, 50’si elektrikli olmak üzere 150 bisiklet halkın kullanımına sunulacak. Kentin farklı noktalarına enerjisini güneşten alan şarj istasyonları kurularak bisikletlerin ve araçların enerji ihtiyaçları karşılanacak.

Üçüncü bileşen iletişim ve bilişim teknolojileri

Proje kapsamındaki çalışmaların izlenebilir kılınması için “Akıllı Şehir İzleme Portalı” oluşturulacak. Binalarda tüketilen enerjinin nerelerde tüketildiği, ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı, bisiklet kullanım bilgileri gibi verilerin izlenmesi sağlanacak. Elden edilen sonuçlarla halkın bu konuda bilinçlendirilmesi ve projeye doğrudan katımlarının yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Kaynak: www.haber3.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI 0 Comments

Exergy Türkiye’de Jeotermal Enerji Santrali Kuracak

İzmir Kemalpaşa OSB`de kurduğu fabrikayla yerli türbin üretimine başlayan İtalyan Exergy Türkiye’de yılda 2 jeotermal enerji santrali (JES) kurulumu gerçekleştirmeyi planlıyor. Jeotermal enerji kullanımı tartışmalara rağmen, Türkiye’de yaygınlaşmaya başladı. Jeotermal

HABERLER

Çöpün Enerjisi Balonlarda Depolanıyor

Kocaeli İZAYDAŞ’da kurulan sistemde yapılan kapasite artırımı sonrasında balon sistemi ile depolanan çöp gazında, gaz kayıpları önlenirken enerji üretimi arttırılması hedefleniyor. Atık yönetiminde sektörün lideri konumundaki İZAYDAŞ, enerji üretiminde ilerlemeye

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“1 Milyon Hanenin Elektriği Çöp Gazından Üretilebilir”

Ortadoğu Grup’un Enerji Bölümü Başkanı Ata Ceylan: “Potansiyel tam olarak kullanılırsa, 1 milyon hanenin elektriği çöp gazından üretilebilir.” Türkiye’de çöp gazından biyogaz üretimi yaygınlaştırılsa, çok önemli kazanç elde edileceği uzmanlar